אבסורד: העיר כתומה; מוסדות החינוך יסגרו שוב

יוסי לוז
כ"ח אדר ה'תשפ"א 12/03/21
מדד הרמזור של משרד הבריאות ו'מגן ישראל' ממשיך לתעתע בעיר ולמרות שחריש מוגדרת כעת ככתומה, מערכת החינוך העירונית תיסגר שוב החל מיום ראשון • בעקבות השיפור בתחלואה, בעיריית חריש הודיעו כי בתי הכנסת ייפתחו היום בחזרה אחרי שהיו סגורים במשך יותר משבוע
בית הספר כנפי רוח בנים | הצטרפו ל'מגן חינוך' וימשיכו בלימודיהם
בית הספר כנפי רוח בנים | הצטרפו ל'מגן חינוך' וימשיכו בלימודיהם

אחרי העלייה בתחלואה וחזרתה של חריש לעיר אדומה במדד הרמזור של מגן ישראל ומשרד הבריאות, בימים האחרונים חל שיפור ניכר וביממה האחרונה העיר להיות שוב עיר כתומה, אך למרות זאת החל מיום ראשון הקרוב מערכת החינוך העירונית תיסגר שוב.

נזכיר, כי בראשית השבוע נפתחה מערכת החינוך בעיר לאחר שחריש הוגדרה כעיר 'כתומה בהירה' בציון השבועי של מדד הרמזור. נציין, כי הציון השבועי ניתן בכל שבוע ביום רביעי ואילו השלכותיה, כמו פתיחת או סגירת מערכת החינוך, מורגשים רק ביום ראשון שלאחר מכן – חרף העובדה כי מצב התחלואה העירוני יכול להשתפר או להחמיר בפרק זמן זה.

וכך אירע גם בחריש. בשבוע שעבר הוגדרה חריש בציון השבועי, כאמור, כעיר כתומה, ובעקבות כך מערכת החינוך העירונית נפתחה, חרף העובדה כי לבינתיים הורגשה עלייה חדה בתחלואה והעיר הפכה שוב לאדומה. ראש העיר יצחק קשת הודיע כי מוסדות החינוך יפתחו, בהתאם להחלטת הממשלה, אך עם זאת ביקש כי מי שיכול להימנע מלשלוח את ילדיו, שיעשה כך.

השבוע, למרבה האבסורד, אירע דבר הפוך לחלוטין. בעקבות עדכון צבע הרמזור השבועי של חריש לאדום, ביום רביעי האחרון אישרה ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה את המלצת משרד הבריאות לעדכון רשימת היישובים במדד הרמזור, ובהתאם לכך אישרו את פתיחתם וסגירתם של מוסדות החינוך מיום ראשון הקרוב, בהתאמה, כאשר לגבי חריש הוחלט לסגור את מערכת החינוך שוב.

בהתאם לכך הודיעו בעיריית חריש,  כי "החל מיום ראשון הקרוב מערכת החינוך העירונית תעבור ללימודים מרחוק בגני הילדים ובבתי הספר", תוך שהוסיפו כי "אגף החינוך בעירייה מגבש כעת מתווה שיאפשר לקיים מפגשים באוויר הפתוח לתלמידים בבתי הספר, לפחות פעמיים בשבוע לכל תלמיד".

על אף עובדה זו ובדומה למה שאירע בשבוע שעבר, בינתיים נרשם שיפור בתחלואה העירונית וחריש חזרה ביממה האחרונה לעיר 'כתומה בהירה', כאשר ציון הרמזור היומי מעניק לעיר 7.26 ועם אחוז הבדיקות החיוביות העומד על 2.03%.

"חזרנו לכתום", בישרו בשעה האחרונה בעירייה. "הירתמות התושבים להקפדה על ההנחיות יחד עם צעדי החירום שהעירייה נוקטת בהם עשו את שלהם, ומגמת הירידה בתחלואה בחריש נמשכת. על פי הנתונים הבוקר בחריש ישנם 182 חולים פעילים כשרק שלושה מהם נוספו ביממה הקודמת".

על אף שאמש מגמת השיפור בחריש הורגשה, בעירייה הודיעו כי צעדי החירום שנקטה נמשכים – אך בשל המשך המגמה והשיפור הניכר כעת הודיעו בעירייה כי לנוכח הירידה במצב התחלואה ייפתחו היום בחזרה בתי הכנסת בחריש אחרי שהיו סגורים במשך יותר משבוע.

לבינתיים, על אף האבסורד הגדול, מערכת החינוך העירונית תיסגר מיום ראשון הקרוב, חרף העובדה כי העיר כתומה. "אנחנו מדגישים שתקנות הממשלה הנוכחיות הן חד משמעיות ולא מאפשרות לנו לפתוח את הלימודים ביום ראשון", הדגישו בעירייה והוסיפו, כי "לצערנו, התקנות לא מותירות שום מקום לשיקול דעת של הרשות".

בעירייה הוסיפו והדגישו כי "שיטת הרמזור הארצית מובילה לאבסורד גמור. במשך כל ימות השבוע החולף חריש הייתה אדומה אך יכולנו לפתוח את מוסדות החינוך, בגלל שבנקודת הזמן שבה נקבע ציון הרמזור בשבוע שעבר נתוני התחלואה בחריש היו נמוכים יותר. עכשיו, כשאנחנו כתומים, ציון הרמזור שלנו אוסר עלינו לפתוח את הלימודים בשבוע הבא בגלל שבנקודת הזמן שבה הוא נקבע היינו אדומים".

כעת פועל ראש העיר יצחק קשת פועל מול הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות ובמשרד החינוך בדרישה לאפשר לחריש לפתוח את הלימודים בשבוע הבא. "החלטת הממשלה יוצרת מצב לא הגיוני שבו תלמידים בערים כתומות בכל הארץ ילכו ללימודים בשבוע הבא ותלמידי חריש יישארו בבית. אנחנו נלחמים בהחלטה הזו בכל הכוח", אומר ראש העיר.

על אף שבמהלך השבוע הודיע בלשכת חבר הכנסת משה גפני כי לאחר פעילות מול ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין, התקבלה ההחלטה שאם צבע הרמזור השתנה לטובה יומיים ברציפות, בהחלטת מנכ"ל משרד הבריאות וראש הרשות העירונית להורות על פתיחת מערכת החינוך מיידית – בעיריית חריש טוענים כי "העניין נבדק מול הגורמים הבכירים ביותר ונמצא שגוי".

כך או כך, נציין, כי מוסדות החינוך שאימצו את תוכנית 'מגן חינוך' יוכלו להמשיך ולפתוח לתלמידיהם את שערי בית הספר. בעירייה קראו לכל הורי תלמידי בתי הספר להצטרף לתוכנית 'מגן חינוך', על מנת לאפשר להשאיר את בתי הספר פתוחים גם במקרה שבו חריש תוגדר שוב בצבע "כתום כהה" או אדום.

על פי התוכנית באם  ישנה הסכמה כתובה מראש של 75% לפחות מההורים ומאנשי הצוות החינוכי בכל בית ספר לקיום בדיקת קורונה אחת לשבוע לכל תלמיד ואיש צוות, אזי בית הספר יכול להמשיך ולפעול אף במקרה ששאר מוסדות החינוך נסגרים בשל מצב החלואה.

בחריש נענו לאתגר והצטרפו לתוכנית 'מגן החינוך' הורי בית ספר כנפי רוח בנים וצוות החינוך – ומעתה ואילך יתקיימו הלימודים במקום באופן רציף, ללא תלות בצבע הרמזור של חריש.