אחרי שלושה חודשים: חריש חזרה להיות ירוקה

יוסי לוז
ח' ניסן ה'תשפ"א 21/03/21
שלושה חודשים אחרי שהתחלואה בעיר החמירה והשתפרה שוב ושוב ונעה בין שלושת צבעי הרמזור צהוב, כתום ואדום, הבוקר, שבוע וחצי אחרי שהעיר הוגדרה כאדומה במדד הרמזור, היא הפכה לירוקה • יצחק קשת: "נמשיך לשמור על ההנחיות, אנחנו עלולים שוב לראות עלייה בתחלואה
צילום: מתוך אתר כללית
צילום: מתוך אתר כללית

שלושה חודשים אחרי שהעיר הפכה לצהובה, כתומה ובהמשך אף לאדומה הבוקר העיר חזרה להיות לירוקה במדד הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, לראשונה מאז חנוכה, כאשר ציון הרמזור היומי עומד על 4.25.

מצב התחלואה בעיר, נזכיר, נסק  כלפי מעלה לפני כשבועיים וחריש אף הוגדרה כעיר אדומה בציון הרמזור השבועי לפני כשבוע וחצי, אך בעקבות פעילות העירייה מול משרדי הממשלה, יחד עם השיפור בתחלואה העירונית, הפכה העיר לכתומה וביום שני שעבר לצהובה, עד הפיכתה לירוקה הבוקר, כאמור.

"שמח לספר שחריש הבוקר היא עיר ירוקה", כתב היום ראש העיר יצחק קשת. "רק לא מזמן היינו אדומים, עם מספר שיא של יותר מ-200 חולים. התחלואה ירדה בעיקר בזכות המשמעת של התושבים בשילוב צעדי החירום שנקטנו בהם, וגם מספר המתחסנים עלה באופן משמעותי בשבועות האחרונים".

נכון להבוקר ישנם בחריש 75 חולים פעילים שרק אחד מהם נוסף ביממה הקודמת, לעומת למעלה מ-30 מהם שאומתו רק במהלך השבעה ימים האחרונים, כאשר אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 4.76%. מאז פרוץ הנגיף נפטרו 4 מתושבי העיר.

מבצע 'לתת כתף' למתן החיסונים נגד נגיף הקורונה נמשך בכל הכוח ונכון להיום 7,395  מתושבי העיר התחסנו במנה ראשונה ו-6,414 מתוכם גם במנה שנייה. במדינת ישראל כולה התחסנו עד כה 5,162,636 במנה הראשונה ו-4,523,828 מתוכם גם במנה שנייה.

על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות משעות הבוקר, נכון להיום ישנם במדינת ישראל כולה 18,309 חולים פעילים, כאשר 285 מתוכם אומתו כחיוביים לנגיף אמש ו-134 נוספים מאז חצות ליל אמש.

מתוך כלל החולים מאושפזים בבתי החולים 874 חולים ומתוכם 305 במצב קשה ו-256 נוספים במצב קריטי, כאשר 199 מתוכם מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ הנגיף אובחנו 827,428 מאזרחי ישראל כחיובים לנגיף, כשמתוכם החלימו 803,034 ולהבדיל 6,085 נפטרו.

ביום רביעי הקרוב העירייה תפעיל, בשיתוף פיקוד העורף, תחנת בדיקות קורונה בין השעות 20:00-12:00 בצומת סביון-יקינתון בשכונת הפרחים בעיר. התחנה תפעל במתכונת 'דרייב-אין' ובהתאם לכך ניתן יהיה להגיע אך ורק ברכב לביצוע הבדיקה (על הרכב להיות עם חלונות סגורים). השירות מיועד למבוטחי כל קופות החולים וניתן להגיע ללא הפניה.

"הבשורות טובות, אבל אסור לנו להיתפס לשאננות", כתב הבוקר ראש העיר. "הקורונה עדיין פה, יש בחריש 75 חולים פעילים ואם לא נמשיך לשמור על ההנחיות אנחנו עלולים שוב לראות עלייה בתחלואה. אז הקפידו על ההנחיות, שמרו על בריאותכם ושמרו על חריש ירוקה".