בעלות של כ-360 מיליון ש"ח: כביש גישה חדש לעיר

יוסי לוז
ב' כסלו ה'תשפ"א 18/11/20
בשורה לתושבי העיר: משרד התחבורה החל לקדם כביש כניסה חדש לעיר, שיחסוך את עומסי התנועה במחלף עירון ויאפשר את המשך פיתוח העיר • שרת התחבורה: "הכביש החדש יפתח יותר אפשרויות תעסוקה, מגורים, השכלה ופנאי ויאפשר פיתוח משמעותי"
הדמיית הכביש החדש | באדיבות משרד התחבורה ומשרד הבינוי והשיכון
הדמיית הכביש החדש | באדיבות משרד התחבורה ומשרד הבינוי והשיכון

משרד התחבורה החל לקדם כביש כניסה דרומי חדש (611) שישרת את עשרות אלפי תושבי העיר חריש. מדובר בבשורה משמעותית לתושבי העיר הקיימים ולעשרות אלפי התושבים הצפויים להתאכלס בקרוב את השכונות החדשות המוקמות בימים אלה בדרום העיר.

הכביש החדש יאפשר לעקוף את עומסי התנועה הכבדים במחלף עירון, ויחסוך את זמן הנסיעה לאזורי התעסוקה שבתל אביב וחיפה. בנוסף, הכביש החדש יאפשר את המשך הפיתוח המתוכנן של חריש בשנים הקרובות, ההולכת ומתפתחת בקצב מואץ וצפויה לאכלס 50-70 אלף תושבים בתוך 3-5 שנים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב ציינה כי מדובר בצעד חשוב העושה צדק תחבורתי וחברתי. "הכביש החדש שיחבר את תושבי חריש והשומרון עם מרכז הארץ, יפתח בפניהם יותר אפשרויות תעסוקה, מגורים, השכלה ופנאי ויאפשר פיתוח משמעותי של אזורים אלה", אמרה השרה רגב.

הכביש החדש יחבר את דרום העיר, השכונות העתידיות ואזור התעסוקה המתוכנן בחריש, עם כביש 574 המוביל למחלף באקה-ג'ת בכביש 6. הכביש החדש, שיחל בצומת שער מנשה (נרבתא) ויתחבר עם כביש 574, יהיה כביש דו-מסלולי, בעל שלושה נתיבים, בהם נתיב תחבורה ציבורית לכל כיוון.

פרויקט בניית הכביש החדש, בעלות של כ-360 מיליון שקלים, יכלול צומת חדש, מעבר אקולוגי, שני גשרים (מעל כביש 6 ונחל נרבתא) וכיכרות.

כמו כן, הכביש החדש נכלל ברשת הכבישים הארצית (תמ"א 42) ובעתיד הוא צפוי להתחבר עם כביש 444, שיהווה ציר תחבורה ראשי מצפון לדרום, בין מחלף משמר הגבול ועד לראש העין. בנוסף, השרה רגב הנחתה את חברת נתיבי ישראל, לתכנן את הארכת הכביש עד לצפון השומרון, ובכך לשפר משמעותית את הנגישות של תושבי השומרון למרכז הארץ.