בצל סיום הסגר: חריש עיר אדומה • כל הפרטים

יוסי לוז
כ"ה שבט ה'תשפ"א 07/02/21
הבוקר החלו שלבי היציאה מהסגר והחזרה לשגרה בהדרגה, ובינתיים בממשלה מחפשים את המתווה שיאפשר את פתיחת מערכת החינוך • על מנת למנוע עלייה נוספת בתחלואה והחמרת המצב הקיים, נבחנת האפשרות של הפעלת מוסדות החינוך בהתאם לתוכנית הרמזור - במסגרתה צבועה חריש כרגע באדום • כל הפרטים
סגר | צילום: דוברות המשטרה
סגר | צילום: דוברות המשטרה

אחרי שהוארך פעם אחר פעם, הבוקר הסתיים הסגר הכללי השלישי על מדינת ישראל והחזרה לשגרה תבוצע בהדרגה, כשעל פי הערכות למתווה הרמזור ודירוג הערים בתוכנית זו יהיה משמעות שוב ובהגבלות מסוימות הדבר ישתנה בין עיר לעיר בהתאם למצב התחלואה.

נכון להיום, בשעה 07:00 בבוקר, בוטלה מגבלת מרחק ה-1,000 מטר מהבית וכן איסור השהייה בביתו של אדם אחר. כמו כן, אושר פתיחת מקומות עבודה ללא קבלת קהל, לתת מתן שירותים של אחד על אחד, בהם מספרות ומכוני קוסמטיקה, איסוף עצמי מחנויות וממסעדות, פתיחת צימרים לאירוח משפחות גרעיניות וכן שמורות טבע וגנים לאומיים.

לצד זאת על פתיחת מערכת החינוך עדיין לא הגיעו חברי הממשלה להסכמות סופיות ובשעות האחרונות נערך בממשלה דיון בנושא, כאשר במשרדי החינוך והבריאות מנסים למצוא מתווה שיאפשר את חזרת הלימודים לשגרה, עד כמה שאפשר, מבלי לגרום לכך שהדבר יגביר את קצב ההדבקה וחלילה יגרום לעלייה נוספת בתחלואה.

אמש אישרה ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה (במשאל טלפוני) את הארכת התקנות בדבר סגירת מערכת החינוך בשלב זה ביומיים נוספים עד לשעה 07:00 ביום שלישי בשבוע זה, זאת לצד אישור הוועדה לשינויים שנכנסו לתוקף כבר הבוקר בנוגע למערכת החינוך והן: ביטול חובת הישארות התלמידים בפנימייה למשך 30 ימים לפחות, ביטול איסור הגעת תלמיד לפנימייה במידה ושהה בבית מגורים אחר וכן התירו את הגעתם של העובדים למוסדות החינוך.

על פי פרסומים שונים, בתום דיון לילי שהתקיים בלילה שבין מוצ"ש לראשון אצל רה"מ התקבלה הסכמה לגבי פתיחת מערכת החינוך בהתאם לתוכנית הרמזור, אך זו  צריכה לעבור את אישור הממשלה. על פי התוכנית, בערים ירוקות וצהובות יפתחו גנים, כיתות א-ד ואילו כיתות י"א-י"ב במתכונת שהייתה עד כה. לעומת זאת, בערים כתומות ואדומות תפתחנה גם כן אותן הכיתות אך בחצאי כיתות בלבד, במתכונת של יום כן יום לא ובאוויר הפתוח, כאשר כל קבוצה תהיה ביום אחר בהתאמה.

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה הערב אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו את דבריו בנוגע למתן החיסונים וחשיבותם, לצד התפשטות המוטציה הבריטית, תוך שביקש לנקוט במשנה הזהירות בהקפדה על הכללים והדגיש כי ההקלה בסגר אינה אומרת שהתחלואה מאחורינו ובהתאם לכך לא להיכנס לשאננות.

"התחלנו הבוקר את השלב הראשון של היציאה המודרגת מהסגר, עם ביטול מספר מגבלות", אמר נתניהו. "ההקלה בסגר אינה אומרת שהעלייה בתחלואה מאחורינו. להיפך, היא לא מאחורינו. היא עדיין קיימת במלוא עוצמתה. אסור לנו להיכנס לשאננות, אסור לנו לפעול בחוסר אחריות".

בדבריו הוסיף ראש הממשלה ואמר, כי "אנחנו נדון היום בממשלה בהצעות לגבי פתיחת מערכת החינוך. אנחנו נשמע את בכירי משרדי הבריאות והחינוך כדי לקבל החלטה זהירה ומושכלת, החלטה שמצד אחד תאפשר את תחילת הפעלת החינוך בגיל הרך, אבל מצד שני תצמצם את הסכנה של הדבקה המונית שעלולה לגבות קורבנות רבים נוספים".

למרות שהממשלה התכנסה הערב בכוונה לקבל החלטות סופיות לגבי פתיחת מוסדות החינוך, בסופו של דבר הישיבה התאפיינה בעיקר ב"הסברה והפחדה על ההשלכות החמורות שיכולות להיגרם מפתיחתם", כך לדברי גורמים.

במהלך הישיבה השמיעו אנשי מקצוע את דעתם וההשלכות החמורות שיכולות להתפתח מכך, בפרט בעריםם אדומות וכתומות, העלולות להביא להתפרצות גל נוסף של הדבקה. בעקבות כך הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בעצה אחת עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ, הם יקבלו החלטה ויבואו מגובשים לדיון  נוסף שייערך מחר, בו תתקבל ההחלטה הסופית.

עיר אדומה: מאמצים להורדת התחלואה

ובצל היציאה מהסגר והחזרה המתוכננת לתוכנית הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, נכון להיום חריש מקבלת את הציון 7.6 במדד הרמזור המגדיר אותה כעיר אדומה - עם 147 מתושבי העיר המוגדרים כחולים פעילים, כאשר 6 מהם נמצאו חיוביים לנגיף במהלך היום, כאשר אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 11.76%.

על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות מהערב, נכון להיום ישנם במדינת ישראל כולה 65,900 חולים פעילים, כאשר 2,630 מתוכם אומתו כחיוביים לנגיף אמש ו- 2,836 נוספים מאז חצות.

מתוך כלל החולים מאושפזים בבתי החולים 1,718 חולים, מתוכם 692 במצב קשה ו-410 נוספים במצב קריטי, לעומת 259 במצב בינוני ו-355 במצב קל, כאשר 332 מתוכם מחוברים למכונות הנשמה.

מאז פרוץ הנגיף אובחנו 689,339 מאזרחי ישראל כחיובים לנגיף, כשמתוכם החלימו 618,326 ולהבדיל 5,113 נפטרו, 30 מתוכם רק במהלך היממה האחרונה.

כחלק מהמאמצים להורדת התחלואה בעיר ועל מנת להחזיר את החיים לשגרה, עד כמה שאפשר, ביום חמישי הקרוב (11.2.21) תפעיל עיריית חריש, בשיתוף פיקוד העורף, תחנת בדיקות קורונה בין השעות 11:00-18:00 בצומת סביון-יקינתון בשכונת הפרחים.

בעירייה מציינים, כי התחנה תפעל במתכונת 'דרייב-אין', שמשמעותו כי ניתן להגיע אך ורק ברכב לביצוע הבדיקה, כאשר על הרכב להיות עם חלונות סגורים, עד שהבודקים במקום יתנו הוראה אחרת. כמו כן, מדגישים בעירייה כי השירות מיועד למבוטחי כל קופות החולים וניתן להגיע ללא הפניה.