דיון סוער: וועדת הפנים דנה בהצעה להארכת 'חוק חריש' • צפו

כ"א כסלו ה'תשפ"ב 25/11/21
לקראת העלאתו להצבעה שנייה ושלישית, בשעות אלו דנה וועדת הפנים בהצעת החוק להארכת פעילות הוועדה המיוחדת, בהשתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים • יצחק קשת: "חריש היא פרויקט לאומי של מדינת ישראל. לעיר אין זכות קיום בלי אזורי תעסוקה ותעשייה. הקימו את חריש בלי תכנון"
בכניסה לוועדה | צילום: מתוך הפיסבוק של יצחק קשת
בכניסה לוועדה | צילום: מתוך הפיסבוק של יצחק קשת

לאחר הסאגה סביב הצבעתו ולאחר שאושר בכנסת בקריאה ראשונה, וועדת הפנים מתכנסת הבוקר לדון בהצעת חוק התכנון והבנייה להארכת פעילות הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה חריש – ומכינים אותו להצבעה בקריאה שניה ושלישית, בהשתתפות כלל הגורמים הנוגעים להמשך פעילות הוועדה.

בשבוע שעבר, נזכיר, אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק להארכת תוקף הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש ברוב של 20 חברים שהצביעו בעד לעומת 6 שהתנגדו, חרף התנגדות חברי סיעת מפלגת רע"מ החברה בקואליציה ובהתגייסות של מפלגות הימין והמפלגות החרדיות מהאופוזיציה.

נציג משרד השיכון אילן טייכמן: "חריש מוקפת רק ע"י המועצה האזורית מנשה"

על פי ההצעה שאושרה בקריאה ראשונה, ניתן יהיה להאריך את תוקפו של הצו המכריז על מרחב תכנון מיוחד (פעילות הוועדה המיוחדת חריש) לתקופה שלישית שלא תעלה על שנתיים ימים, כאשר במסגרת החוק הוצע לאפשר לראש הרשות, שהוא חבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, למנות במקומו כחבר מועצה את מהנדס הרשות המקומית.

ההצבעה על החוק, כזכור, נדחתה בשבוע שעבר ביממה, מיום שלישי לרביעי, לאחר התנגדות מפלגת רע"מ שטענה כי הדבר פוגע ברשויות הערביות הסמוכות לחריש, כל זאת ברקע חילוקי הדעות והעימות הפנים קואליציוני בין מפלגות ימינה ורע"מ בעקבות חוק החשמל אותו האחרונה מנסה לקדם, כאשר במפלגה הערבית ניסו להשתמש ב'חוק חריש' בכדי להפעיל לחץ על הנהלת הקואליציה בנוגע ל'חוק החשמל'.

הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות וברע"מ הודיעו כי ארבעת חבריהם יצביעו נגד הצעת החוק בנושא. בעקבות כך ולאחר שיחות שערכו גורמים בקואליציה ובעיריית חריש עם גורמים באופוזיציה, באופן לא שגרתי הליכוד, הציונות הדתית והמפלגות החרדיות הסכימו להימנע בהצבעה וחלקם אף הצביעו בעד – וכך החוק עבר.

הבוקר, כאמור, מתכנסת ועדת הפנים בראשות חבר הכנסת ואליד טאהא לדון בחוק ולהכינו לקריאה שניה ושלישית, כאשר נוטלים בו חלק חברי כנסת מהסיעות השונות, נציגי משרד השיכון ראש העיר יצחק קשת, נציגי הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה חריש ונציגי הרשויות המקומיות הסובבות את חריש, בהם ראשי רשויות ממנשה ומהמגזר הערבי.

עם סיום הדיון בוועדה, תעלה כאן כתבה מסכמת.