הגר"י סילמן: "אף אחד לא עשה אותו בעל הבית על השבת" • צפו

יוסי לוז
י"ט שבט ה'תשפ"א 01/02/21
בדברי חיזוק ותמיכה לרבני העיר שיצאו באופן נחרץ כנגד חוק העזר בעניין השבת, תקף הראב"ד הגר"י סילמן את החוק ומי שעמד מאחוריו ואמר: "יש מיעוט קיצוני חילוני שנלחם נגד השבת, רוב התושבים אכפת להם מהשבת. שאדם מכריז מלחמה על השבת שיהיה לו ברור שסופו של הדבר שהוא ייזרק מהעיר בבושת פנים"

בעקבות אישור חוק העזר העירוני בנושא השבת שאושר לפני כשבוע וחצי, פנה הראב"ד הגר"י סילמן אל רבני העיר חריש ותושביה וביקש לחזקם במאבק בעד שמירת השבת במרחב הציבורי בעיר ואמר דברים חריפים כנגד 'הפשרה' שכביכול הגיע אליה ראש העיר בניסוח החוק.

בדברים חוצבי להבות שאמר הגר"י סילמן הוא אמר, כי "מישהו שהוא חושב שהוא ראש העיר החליט לעשות גט ולהפריד בין השבת קודש לבין עם ישראל, והוא משלה את עצמו שהוא יכול לנצח במלחמה הזו".

"אין ספק שהמלחמה של הרבנים והתושבים – וטעות לומר, כמו שאותו אדם אמר שהמלחמה היא של בני ברק, של החרדים – ורוב תושבי ארץ ישראל שיקר עליהם השבת. חלקם חרדים, חלקם דתיים וחלקם מסורתיים", הוסיף הגר"י ואמר, כי "יש מיעוט קיצוני חילוני שנלחם נגד השבת. רוב התושבים אכפת להם מהשבת, הם רוצים לעשות קידוש בליל שבת ולהדליק נרות - וכל אחד מקיים את השבת לפי מה שהוא יודע ולפי מה שהוא מבין".

"שאדם מכריז מלחמה על השבת שיהיה לו ברור שסופו של הדבר שהוא ייזרק מהעיר בבושת פנים", הוסיף ותקף הראב"ד את ראש העיר. "התורה תישאר, השבת תישאר, כלל ישראל יישאר והברית עם השבת קודש תישאר לעולם ועד. אשריכם שמסרתם נפשכם על השבת".

בדבריו הוסיף הגר"י ואמר, כי "אותו המסכן אין לנו אפילו סיבה לשנוא אותו, אנחנו פשוט צריכים לרחם עליו ולהסתכל עליו בתור מסכן ואומלל שלא זכה להבין מה היא שבת – והוא חושב שהוא יכול לעשות פשרות על השבת. איזה חוצפה זה, הוא מוסמך לעשות פשרות על השבת?".

"אף אחד לא עשה אותו בעל הבית על השבת"

כתגובה להסברו של ראש העיר לאחר אישור החוק ואף בכלל הראיונות לכלי התקשורת השונים על כך שזהו חוק טוב, הן לשומרי השבת והן לאלו שלא, בשל כך שניסח את החוק בצורה שתפשר בין הצדדים, תקף הגר"י סילמן ואמר כי בשביל דבר כזה צריך את גדולי ישראל.

"אם הוא חושב שצריך לעשות משהו, ישנם את גדולי ישראל. לכן הוא בא אליהם והוא שמע מהם שהם מתנגדים בתוקף לכל פשרה והוא החליט ברוב חוצפתו להמרות פיהם", אמר הראב"ד, "אבל אין לו שום סמכות לעשות פשרות, אף אחד לא עשה אותו בעל הבית על השבת, הפשרות שלו לא שוות כלום והמשמעות היחידה שלהם זה שהוא הכריז באותו היום שהוא יותר לא יהיה ראש עיר בחריש".

"לא תהיה לנו ברירה ונצטרך למנות ראש עיר, אנחנו לא רוצים לעשות את חריש דווקא בני ברק, אבל רוצים ראש עיר שהשבת יקרה לו, שהתורה יקרה לו ושהוא לא מתייחס אליהם בזלזול. חזקו ויאמץ ליבכם, תדעו שעשיתם דבר גדול מאוד, זכיתם לקידוש ד' ושכל אחד ואחד יזכה לכל המתנות הרוחניות והגשמיות שהוא רוצה לקבל", חתם הראב"ד את דבריו.