הח"כ מחד"ש זעם: "היו לי דמעות כשראיתי את חריש"

יוסי לוז
ד' תשרי ה'תשפ"א 22/09/20
במהלך נאומו מעל בימת הכנסת, תיאר חבר הכנסת יוסף ג'בארין מ'הרשימה המשותפת' את התפתחותה המואצת של העיר חריש לעומת הישובים הערבים הסמוכים, שנלחמים במשך שנים על תקציבי פיתוח ועוד • ג'בארין ל'מהדריניוז חריש': "כואב לי לעבור ליד חריש, ולראות כיצד מאושרים ונבנים שם פרויקטים שהציבור הערבי יכול רק לחלום עליהם"
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת

בסוף השבוע האחרון הציג חבר הכנסת יוסף ג'בארין מ'הרשימה המשותפת' הצעת חוק לעיגון ערכי הדמוקרטיה והשוויון בחוק יסוד - ובמהלך דבריו מעל דוכן הכנסת תיאר את התפתחותה של העיר חריש, אל מול יישובי ואדי עארה הסמוכים שמחכים במשך שנים שהרשויות יקדמו בעבורם תכנון ויאשרו להם פרויקטים, יחד עם תקציבי פיתוח להם הם זקוקים.

"הישובים הערבים הם היישובים הכי עניים, במעמד סוציו-אקונומי הכי חלש במדינה. ישנם עשרות כפרים משוללי הכרה בנגב. זה לא מספיק להגיד 'צריך לתקן ואתם צודקים'. צריך לפעול, מהותית, בפועל, ולתקן את זה", אמר ג'בארין והוסיף: "היו לי דמעות כשנסעתי בכביש 6, בדרכי לכנסת, וראיתי את העיר החדשה חריש קמה ומיישמת לציבור היהודי את כל מה שאני מבקש ונאבק עליו בשביל הציבור הערבי בוואדי עארה עשרות שנים".  

חבר הכנסת מסיעת 'חד"ש הוסיף: "היו ליד דמעות, איך אני נאבק על כל בית בישוב ערבי והנה פתאום יש את העיר חריש. אי אפשר לנתק בין מה שאתם קוראים לו 'שוויון אזרחי' לבין מה שאני קורא לו 'שוויון כולל', אזרחי ולאומי. ואני אומר שהתיקון האמיתי מתחיל כשהחוק עצמו יתייחס אליי כאל אזרח שוויוני".

בשיחה עם 'מהדריניוז חריש' הסביר ח״כ יוסף ג׳בארין: "במשך שנים אני מוביל מאבקים של הציבור הערבי, ותושבי ואדי עארה בפרט, לצדק חלוקתי על קרקעות שנגזלות מאתנו, לרבות קרקעות פרטיות שהופקעו. אני מנהל מאבקים למנוע הריסות של בתים ביישובים הערבים בגלל שהרשויות לא קידמו תכנון ביישובים הערבים. לכן כל כך כואב לי לעבור ליד חריש, ולראות כיצד מאושרים ונבנים שם פרויקטים שהציבור הערבי יכול רק לחלום עליהם - כמו הבטחת דיור לזוגות צעירים, הרחבת שטחי השיפוט, הקמת אזורי מסחר ועוד - בזמן שהיישובים שלנו עוד מחכים לתכניות מתאר בתוקף ומשוועים לתקציבי פיתוח".

"רק לאחרונה המליצה הוועדה הגיאוגרפית על הרחבה של חריש על חשבון קרקעות במערב ואדי עארה, למרות התנגדות של בסמ"ה ויישובים נוספים באזור, ולמרות שאין מדובר אפילו בצרכים אקטואליים של חריש, זאת לעומת צרכים דחופים וזועקים של יישובי ואדי עארה" הוסיף ג'בארין וטען, כי "מדיניות הממשלה, מאז 48' ועד היום, היא לצמצם את מרחב ההתפתחות של היישובים הערבים ולהצר עוד ועוד על האזרחים הערבים, תוך נישולם מאדמות מולדתם, ועל כך אני מתקומם".