הישג: ש"ס העפילה למקום השני עם מעל 1,000 קול

יוסי לוז
י"א ניסן ה'תשפ"א 24/03/21
אמש נערכו הבחירות לכנסת ה-24, כאשר קולות תושבי העיר התפזרו בין שלל המפלגות • איזו מפלגה קבלה את מירב הקולות, מי העפיל למקום השני, המפלגה שעלתה בהכי הרבה קולות לעומת הבחירות הקודמות, מי חטף מפלה קשה ואיזה מספר עגול רשמה דווקא המפלגה הכלכלית של זליכה
צילום: וועדת הבחירות המרכזית
צילום: וועדת הבחירות המרכזית

ביום שלישי נערכו הבחירות לכנסת ה-24, התוצאות הכלליות ידועות לכולנו, אך מעניין להסתכל על פילוח הקולות המקומי בעיר, לאיזה מפלגה הצביעו הכי הרבה מתושבי העיר, כמה הכוח האלקטוראלי של המפלגות החרדיות ואת איזה מפלגה זנחו הכי הרבה תושבים, בהשוואה לבחירות הקודמות.

לפני כן נקדים ונציין כי בבחירות אלו התווספו 3,793 בעלי זכות בחירה בחריש מאז הבחירות הקודמות לכנסת ה-23. שיעור ההצבעה בעיר ירד במספר אחוזים בהשוואה לבחירות הקודמות ועמד על 67.90%, ממש מעט מעל לממוצע הארצי.

בסך הקולות 7,402 מתושבי העיר מימשו את קולם והלכו להצביע ביום הבחירות, כאשר   7,358 נספרו כקולות כשרים, בעוד ו-44 נוספים נספרו כקולות פסולים, כל אחד מסיבותיו הוא.

כפי שהיה בבחירות 2019 מועד א' וב' ובדומה לה במערכת הבחירות לכנסת ה-23 שנערכה ב-2020 מפלגת הליכוד כובשת את המקום הראשון עם 1,506 קולות (21.20% מסך הקולות הכשרים בעיר) – ירידה קטנה של 109 קולות מהבחירות הקודמות לכנסת ה-23.

המפלגה שכובשת את המקום השני היא מפלגת ש"ס שקבלה 1,032 קולות (14.03% מסך הקולות הכשרים) - גידול של 274 קולות מהבחירות הקודמות. בהקשר זה מעניין לציין את הגידול העקבי והמהיר של המפלגה בעיר, כאשר רק בבחירות לכנסת ה-21 (שנערכו בסך הכל לפני כשנתיים) קבלה המפלגה פחות משליש מסך קולות אלו והשיגה רק 327 קולות מקרב תושבי העיר.

הגידול העקבי של המפלגה מתרגם למעשה את הנעשה בשטח עם הגעתם של מאות משפחות חרדיות המזוהות עם מפלגת ש"ס בעיר, כאשר בבחירות אלו כאמור ש"ס מעפילה למקום השני אחרי מפלגת הליכוד ולמעשה מורידה למקומות הבאים את יש עתיד, מפלגות המזוהות עם הציונות הדתית ועוד.

את המקום השלישי קוטפת מפלגת הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ, שמקבלת  932 קולות (12.67% מסך הקולות הכשרים) ואילו אחריו ברשימה המפלגה שהתחרה עמו על לא מעט קולות – ימינה, שמקבלת מספר קולות כמעט  זהה של 918 קולות.

למעשה את העלייה של שתי מפלגות אלו קשה למדוד, בשל הרכבי הסיעות והחיבורים שהשתנו מאז הבחירות הקודמות. אם נחשב יחדיו את כלל מפלגות הציונות הדתית (קרי, ימינה, הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית), למעשה מפלגות הציונות הדתית רושמים עלייה מטורפת של 1,018 קולות מאז הבחירות הקודמות.

יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את העובדה כי נפתלי בנט הוביל קו חריף נגד ראש הממשלה ואולי בשל כך מגנט אליו מצביעים ממפלגות לא דתיות המתנגדות לביבי, דוגמת כחול לבן, יש עתיד ועוד. יחד עם זאת, קמפיין ההתרמה שערך נתניהו למפלגת הציונות הדתית הביאה לזרימה חלשה של מצביעי ליכוד שהעבירו את קולם לטובת סמוטריץ.

במקום החמישי נמצאת יש עתיד שמקבלת 833 קולות (11.32% מסך הקולות הכשרים). הצלע השני של המפלגה עד לא מכבר, כחול לבן, נמצאת במקום התשיעי עם  304 קולות (4.13% מסך הקולות הכשרים) ובסך הכל שתי המפלגות שהתפצלו לשתי רשימות רושמות עלייה קלה של 16 קולות.

'ישראל ביתנו' של אביגדור ליברמן, אשר הייתה שותפה בולטת להלהטת הרוחות בעיר בחודשים האחרונים ולהגדלת הקיטוב והשסע בין הזרמים השונים בעיר, תופסת את המקום השישי עם 493 קולות (6.70% מסך הקולות הכשרים).

תקווה חדשה של גדעון סער מפתיעה עם הישג של 379 קולות בסך הכל (5.15% מסך הקולות הכשרים) ותופסת את המקום השביעי. את הקולות המפלגה שואבת אולי מעט ממצביעי הליכוד וכחול לבן.

במקום השמיני נמצאת מפלגת העבודה בראשות מירב מיכאלי שמקבלת 331 קולות (4.50% מסך הקולות הכשרים). מפלגת מרצ שרצה עמה יחד בבחירות לכנסת ה-23, מחשש לאחוז החסימה של שתי המפלגות, התמודדה הפעם עצמאית ותפסה את המקום העשירי בעיר, עם 185 קולות (2.51% מסך הקולות הכשרים) ובסך הכל שתי המפלגות שרצו הפעם בשני ראשים רושמות יחד עלייה של 341 קולות.

את מקום האחד עשר תופסת יהדות התורה עם 184 קולות (2.50% מסך הקולות הכשרים) ולמעשה ממשיכה לעלות בעקביות ובזהירות עם מספר הקולות, בהתאם להתפתחות קהל מצביעיה, בעיקר בקרב הציבור הליטאי, שבמהלך השנה האחרונה רבים מהם התיישבו בחריש.

בבחירות לכנסת ה-21 קיבלה המפלגה 51 קולות בלבד בחריש, בבחירות לכנסת ה-22 כבר קיבלה 128 ואילו בבחירות לכנסת ה-23 קבלה המפלגה 159 קולות. נזכיר, כי יממה קודם הבחירות הכריז יו"ר סיעת יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, על פתיחת סניף 'דג התורה' בחריש, בהתא להתפתחות הקהילה.

במקום השניים עשר נמצאת המפלגה של ירון זליכה שרושמת הישג ומקבלת 100 קול (1.36%). אחריה נמצאות רפא עם 70 קולות, הרשימה המשותפת עם 20 קול – ירידה של 48 קולות, רע"מ עם 3 קולות וגמלאים, כבוד אדם ומשפט צדק עם 2 קולות כל אחת. מפלגות ברית השותפות, הפיראטים, חץ, עם שלם, ק, עולם חדש, עצמנו וצומת עם קול אחד כל אחת מהם.