הלידה שהסתבכה: רגעי הדרמה והכאב • תחקיר

יוסי לוז
ג' תמוז ה'תש"פ 25/06/20 1
לקראת לידת בתם השנייה הם הלכו על אחד מטובי הרופאים המתמחים ב'לידה ביתית', אך לא האמינו כי דווקא בדקות הקריטיות הם ימצאו עצמם לבד • ירדנו לפרטי המקרה והבנו כי לא הכל התנהל כשורה, לפחות לא על פי 'חוזר מינהל הרפואה' של משרד הבריאות בנוגע ללידות בית • כל הפרטים
צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה

מעל ל-500 לידות ביתיות נערכות בישראל בכל שנה. אחת מהן התרחשה בחריש בשבוע שעבר, אך למרבה הצער היא הסתיימה בטרגדיה. במקום שבני הזוג, גבריאל ומלכה פינקלשטיין, יחבקו את בתם השנייה וישמחו עמה, נהפך לאבל מחולם.

"בשלוש בלילה התחילו הצירים החזקים. התקשרנו לדולה ולרופא. הוא אמר – אין בעיה. אנחנו בקשר צמוד. בשעה 8:00 בבוקר כבר היה ברור שהלידה מתקרבת. בשעה 9.00 הגיעה הדולה. התקשרנו לרופא והוא להפתעתי אמר שכרגע הוא בלידה אחרת, מסיים מהר ומגיע", שחזר האב גבריאל פינקלשטיין את הלידה הקשה בפוסט מצמרר שפרסם ברשתות החברתיות.

האב שחזר את השתלשלות העניינים, את חלקם של אנשי הרפואה אשר היו אמורים ליטול חלק בתהליך, את הלידה עצמה ואת הרגע הקשה בו הבינו כי כלתה עליהם הרעה. "שמחתי מאוד למשך 20-30 שניות, אבל התינוקת לא בכתה. לא הייתה נשימה", תיאר האב את הרגעים הקשים - ומיד הוסיף: "ככה הקדוש ברוך החליט וזה כנראה נגזר בשמיים". 

מילות של אמונה וחיזוק נשזרו בפוסט הכואב. "אני מודה לקדוש ברוך הוא שלפחות הספקתי לחבק ולנשק אותך", הוסיף האב השכול וכתב לבתו, לה אף העניק את השם ברוריה. "שיהיה לך טוב בגן עדן, נשמה טהורה. היו לי חמש דקות אתך, אבל אלו דקות שאי אפשר לשכוח בחיים". 

כשהדמעות עוד לא התייבשו, מעבר למקלדת ומחוץ לרשתות החברתיות, אנו יושבים לשמוע מהאב על הליך הלידה ותלאותיה. לא מחפשים אשמים, כי "ככה הקדוש ברוך החליט וזה כנראה נגזר בשמיים", כפי שגבריאל היטיב לומר, אך בכל זאת מבקשים קצת לשמוע ולדמוע, להבין את הסיפור קצת יותר לעומק. 

"ביום רביעי שעבר, בערך ב-8:30 בבוקר, אשתי אמרה לי שאולי עדיף לנסוע לבית חולים, אמרתי לה שהתכוננו כל ההיריון ללידה בבית, וכבר הייתה לנו לידה ראשונה לא קלה בבית חולים, בואו נמתין עוד קצת. הדולה הגיעה בשעה 9:00 בבוקר ושאלה היכן הרופא ובינתיים התחילה עם תהליך הלידה".

במקביל ועוד קודם לכן, היה גבריאל בקשר רציף עם הרופא שהיה אמור ללוות את הלידה מקרוב, ד"'ר אבנר שיפטן. כבר בשעה 5:30 בבוקר הוא יצר קשר עם הרופא ועדכן אותו על ההתקדמות. "אני כעת בלידה בצפון", עדכן שיפטן והוסיף, כי "נראה איך מתקדם כאן ואיך מתקדם אצלכם". 

בשלב כלשהו, בשעה 7:30 עדכן גבריאל את שיפטן, כי "הגיע הזמן להגיע". שיפטן ענה: "אני עדיין בלידה, לא אוכל להגיע לפני 11:00. אם אתם מרגישים שהלידה מתקדמת, תיסעו לבית חולים. גבריאל ענה: "11:00 זה בסדר. מחכים לך", ומעת לעת עדכן על עוד התקדמות שמקרבת ללידה.  

ב-10:25 הדולה ביקשה להזעיק את הרופא בדחיפות, מאחר והלידה התחילה. אך רק ב"11:10 הרופא הגיע ותוך  20 שניות! התינוקת הייתה בחוץ, בלי דופק. הרופא ביקש להזעיק את מד"א והוא המשיך לבצע פעולות החייאה", אך למרבה הצער, "תוך חצי שעה הגענו לבית החולים 'הלל יפה' ואנו רואים את התינוקת כבר בתוך ארון".

למרות 'חוזר מינהל הרפואה' של משרד הבריאות (2012), בנוגע ללידות בית, ד"ר אבנר שיפטן לא התלווה אליהם לבית החולים, זאת על אף הנאמר במפורש, כי "העברת יולדת תלווה תמיד ע"י המיילדת / הרופא". במקרה הנ"ל לא הייתה נוכחות של מיילדת אלא רק של דולה ומשכך הוא היה חייב להתלוות אליהם.

"למה הוא לא התלווה אליכם לבית חולים?", שאלנו את גבריאל והוא ענה, כי "אני חושב שהוא פחד והיה לו סיבה לכך. שמעתי שהיה לו סיבוך לידה ובעקבות כך רישיונו אמור להישלל שוב לתקופה נוספת. זה עדיין לא נכנס לתוקף בעקבות ערר".

מלבד זאת, לטענתו של גבריאל, ד"ר שיפטן סגר עמם חוזה בעל פה והוא אף קיבל מקדמה, אך בשעת אמת התברר שסגר ליווי עם יולדת נוספת.  לדבריו, אם היו יודעים מראש שזה עלול להתנגש עם לידה נוספת היו דואגים לסדר רופא חלופי למקרה הצורך, אך הוא לא הודיע להם. "כשדברתי אתו בשבוע ה-38 וה-40 הוא אמר שהכל בסדר ושהוא אתנו. הוא לא עדכן אותי שיש לו עוד יולדת". נציין, כי בחוזר המנכ"ל נכתב, כי "המיילדת או הרופא יגיעו אל היולדת תוך שעה מהרגע בו קיבלו הודעה על סימני לידה פעילה", מה שלא קרה כאן.

"הייתה אמורה ללוות את הלידה גם מיילדת, בנוסף לרופא, אך היא התקשרה כמה שבועות לפני הלידה ואמרה שהיא לא תוכל להגיע, מסיבותיה שלה", מספר לנו האב גבריאל ומוסיף בכאב: "ניסיתי למצוא מיילדת חלופית ולא הצלחתי, אז סמכתי על זה שיש רופא".

מלבד זאת, הרופא עשה הערכת משקל והוא טען כי העובר שוקל 3.000 קילו-גרם, אך בלידה עצמה הוא שקל למעלה מ-4.800 קילו-גרם. נציין, כי בחוזר מנכ"ל של משרד הבריאות נאמר מפורשות, כי במקרה שמשקל היילוד נמוך מ-2.500 קילו-גרם או גדול מ-4.000 קילו-גרם, צריכים להעבירו באופן מיידי לבית חולים.

בשיחה שקיים האב עם הד"ר לאחר הלידה הוא טען שכש"הוא עשה הערכת משקל, חודש וחצי לפני הלידה, העובר שקל 3.000 קילו-גרם ובזמן שעבר עד הלידה העובר גדל עד למשקל שהגיע". כשהוא נשאל מדוע לא אמר לעשות הערכת משקל נוספת לפני הלידה הוא ענה לאב: "התפקיד שלי זה לטפל ביולדת בזמן הלידה. אני לא מטפל במעקב הלידה ובדברים אלו. זה דברים שעושים בקופת החולים דרך הרופא המטפל". 

האב מוסיף הערה ואומר לנו: "כשהוא עשה הערכת משקל, שאלנו אותו האם כדאי ללכת לבדוק בעוד שבועיים אז הוא ענה: "אם הכל תקין לא צריך ללכת. זה מספיק, הכל בסדר. יש דופק והערכת משקל בסדר. הכל תקין. רק אם יהיה משהו קריטי תלכו".

נציין, כי  חלק מהבעיות המצוינות לאורך הכתבה כבר נטענו בעבר כנגד ד"ר אבנר שיפטן, הנחשב לשם דבר בתחום הלידות הביתיות - ובגינן אף רישיונו הושעה לתקופה של 5 חודשים. בסוף 2014 הוגשה קובלנה כנגד ד"ר שיפטן, לאחר שנטען כי היה אמור להיות בלידת בית שהסתבכה, אך משום מה נעדר והדולה (תומכת לידה) נאלצה ליילד את האישה לבדה. שיפטן, מצדו, הכחיש כי היה אמור להיות בלידה זו, אך כן הודה שהכיר את המקרה וייעץ להם.

אך מלבד זאת, הוא היה מעורב במספר אירועים נוספים, מהם עלה כי פעל בדפוס פעולה דומה. בנוסף, התברר כי  פעל בתחום בניגוד להנחיות משרד הבריאות. ב-2008 פורסם 'חוזר' שנועד להסדיר את תחום לידות הבית, אשר קבע כי רופא העוסק בתחום חייב להיות "מומחה ביילוד וגינקולוגיה, בעל רישיון ותעודת מומחה בישראל והועסק או עסק במיילדות בחדר לידה מוכר בישראל". ד"ר שיפטן התהדר בניסיון של 15 שנות עבודה במחלקת הנשים והיולדות של בית החולים 'פוריה' בטבריה, אך מבדיקת 'מעריב' עם בית החולים עלה כי פעילותו שם הייתה חלקית בלבד, ובמסגרתה לא זכה לתואר מומחה. 

"ד״ר שיפטן הועסק בבית החולים במשך 14 שנים, עד שנת 2009. בשלוש השנים הראשונות עבד כמתמחה במשרה מלאה, אולם מאז עבד בהיקף חלקי של שישית משרה בלבד ובהמשך כתורן חוץ (רק מספר משמרות בחודש), במעמד של 'לא מומחה ולא מתמחה'. בתקופת עבודתו בבית החולים הוא לא ניגש לבחינת התמחות ולא קיבל תואר מומחה", נמסר אז מבית החולים פוריה ל'מעריב'. 

ד״ר שיפטן מצדו הגיב וטען, כי הוא לא מציג עצמו כמומחה. "על פי פקודת הרופאים, רק שר הבריאות, לאחר התייעצות עם ההסתדרות הרפואית וועדת העבודה והרווחה של הכנסת, יכול לקבוע פעולות רפואיות שרשאים לבצע רק רופאים עם כשירות מסוימת. זה לא נעשה", אמר ל'מעריב'.

ד"ר אבנר שיפטן (צילום: יונתן בלום, מתוך מאקו)

בסופו של דבר, ביום 11.12.16 בית המשפט העליון דחה את הבקשה של דר' שיפטן למתן רשות לערער על פסק הדין של בימ"ש המחוזי ירושלים בעניינו מיום 11.8.16. בפסק הדין של בית משפט המחוזי, ואושרה הרשעתו מאחר והציג עצמו שלא כדין כמומחה בתחום הגניקולוגיה ומיילד. וועדת המשמעת שמונתה לדון בקובלנה קבעה ברוב דעות שהוא נהג בדרך שאינה הולמת רופא בששה מקרים שונים וגילה רשלנות חמורה במילוי תפקידו במקרה אחד. בשל כך, הוחלט בסופו של דבר להשעות את רישיונו לתקופה של 5 חודשים.

פנינו למשרד הבריאות על מנת לקבל את תגובתם למקרה והם מסרו כי "האירוע יבדק". בנוסף, פנינו לד"ר אבנר שיפטן על מנת שיגיב לטענות שהועלו בכתבה כנגדו, אך עד לרגע הפרסום לא קיבלנו ממנו כל התייחסות. באם תתקבל כזו נפרסמה באופן מיידי.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • ללכת לבית חולים ללדת.
    לא לקחת סיכון!!