הממשלה אישרה: מערכת החינוך תשוב הבוקר לפעילות

יוסי לוז
ב' ניסן ה'תשפ"א 15/03/21
סופית: לאחר יממה אחת בלבד, הבוקר תשוב מערכת החינוך העירונית לפעילות לאחר שבשעות הלילה אישרה הממשלה את ציון הרמזור השבועי שהוקדם • מערכת החינוך תחזור לפעול במלואה, הן בבתי הספר והן בגני הילדים, למעט הצהרונים שישובו לפעילות החל ממחר, יום שלישי
בית ספר בעיר - אילוסטרציה | צילום: עיריית חריש
בית ספר בעיר - אילוסטרציה | צילום: עיריית חריש

לאחר שציון הרמזור השבועי, שהוקדם, אושר במהלך הלילה על ידי וועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה, הבוקר יום שני, לאחר יממה אחת בלבד, תשוב מערכת החינוך העירונית לפעילות, הן בגני הילדים והן בבתי הספר, לעומת הצהרונים שיושבו לפעול מחר, יום שלישי.

"חריש חוזרת מחר ללימודים", כתב ראש העיר בשעות הלילה המאוחרות אמש. "שר הבריאו יולי אדלשטיין התקשר אליי עכיו ובישר לי שהממשלה אישרה את צבעי הרמזור המעודכנים. הלימודים ייפתחו מחר בחריש. דווקא עכשיו חשוב לי להזכיר לכולם: הקורונה עדיין כאן. כפי שנרתמנו כולנו למאבק בגל התחלואה שתקף את העיר, נמשיך להקפיד על ההנחיות כדי לשמור על בריאותנו וכדי שהילדים יוכלו לחזור לשגרה שבירה ולא יצטרכו שוב לחוות לימודים בזום".

נזכיר, כי בימים האחרונים פעל ראש העיר יצחק קשת מול משרדי הממשלה הרלוונטיים והעומדים בראשם, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החינוך יואב גלנט – וביקש לתקן את האבסורד שנוצר, בכך שעל אף שמצב התחלואה בעיר השתפר באופן דרסטי, דווקא אמש מערכת החינוך העירונית נסגרה.

מצב זה נוצר בעקבות קביעת ציון הרמזור השבועי ביום רביעי שעבר, לעומת ההשלכות המורגשות רק ביום ראשון שאחרי, מה שגורם לכך שבחלון זמן זה התחלואה יכולה להשתפר או להחמיר ובעצם לשנות את מעמדה של העיר – ולגרום שמערכת החינוך נפתחת ללא קשר למצב התחלואה העדכני.

מאז יום רביעי שעבר, בו הפכה חריש שוב לעיר אדומה, מצב התחלואה בעיר השתפר והיא הפכה לכתומה במדד הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, אך למרות זאת אמש הושבתה מערכת החינוך שוב בהתאם לאישור ועדת השרים הקודמת.

בעקבות לחצים שהפעילו בעירייה, במשרד הבריאות הוחלט להקדים את עדכון צבעי הרמזור היומי כבר אמש, על מנת להחזיר את מערכת החינוך לפעילות מיידית. למרות זאת, בשעות הערב אמש הודיע ראש העיר יצחק כי הממשלה צפויה להתכנס ולאשר את עדכון צבעי הרמזור הארציים, אך ישנה כוונה לאפשר את פתיחת הלימודים רק ביום שלישי.

"זה לא מקובל עליי וסיימתי עכשיו שיחות עם שר החינוך יואב גלנט ועם שר הבריאות יולי אדלשטיין שהבטיחו לטפל בבעיה", הדגיש קשת וציין אמש, כי "לילה ארוך עוד לפנינו. נמשיך לעדכן בכל התפתחות בהמשך הערב", תוך שהתייחס למוכנות בתי הספר והגנים לאפשרות של פתיחה מיידית.

נזכיר, כי מצב אבסורדי זה חוזר על עצמו פעם שניה בתוך שבוע, אך בהיפוך מוחלט מהפעם הקודמת. בראשית השבוע שעבר, מערכת החינוך בעיר נפתחה לאחר שחריש הוגדרה כעיר 'כתומה בהירה' בציון השבועי של מדד הרמזור שנקבע ביום רביעי שלפני כן, חרף העובדה כי לבינתיים הורגשה עלייה חדה בתחלואה והעיר הפכה שוב לאדומה בפרק הזמן שחלף.

בעירייה החליטו שלא לפעול נגד ההחלטה ולאפשר את הפעלת מוסדות החינוך, בשל הצורך בהן והפגרה הארוכה שגם כך שיבשה את תוכנית הלימודים של ילדי העיר. לצד זאת ומתוך רצון להוריד את התחלואה העירונית, ביקש אז ראש העיר ממי שיכול להימנע מלשלוח את ילדיו למוסדות ולהשאירם בבית לבינתיים, שיעשה כך, כשבמקביל קראה לתושבי העיר ולמוסדות החינוך להצטרף לתוכנית 'מגן החינוך', שתאפשר את פתיחת המוסדות בכל מצב.