הרמזור יוארך: פתרון זמני לעומסים החריגים שהורגשו

יוסי לוז
כ"ז סיון ה'תשפ"א 07/06/21
לאחר פעילות מהירה מול משרד התחבורה, החל ממחר בבוקר הופעת הרמזור הירוק בצומת הכניסה למועצה אזורית מנשה, על כביש 574 לדרום, יוארך ויעקל על עומסי התנועה שהורגשו בימים האחרונים • קשת: "לא מדובר בפתרון לפקקים, אלא בהקלה בעומסים החריגים שנוצרו ביומיים האחרונים"
העומסים אמש בכביש 574 | צילום: עובדיה כהן
העומסים אמש בכביש 574 | צילום: עובדיה כהן

בעקבות עומסי התנועה שהורגשו מאז תחילת השבוע ביציאה מחריש, ראש העיר יצחק קשת פעל על מנת להביא לפתרון מהיר - והערב הוא הודיע, כי מופע האור הירוק ברמזור החדש שהותקן בצומת הכניסה למועצה אזורית מנשה, לכיוון דרום, יופיע כ-80 שניות.

נזכיר, כי בעקבות התקנת הרמזור החדש בצומת הכניסה למועצה אזורית מנשה, הדבר השפיע על התנועה בכביש 574 ובייחוד על ככר היציאה מהעיר - ותושבים דיווחו על זמני נסיעה חריגים במיוחד בשעות הבוקר, כמו לדוגמה זמן נסיעה של למעלה משעה עד לחדרה ואף לפרדס חנה הסמוכה.

בעקבות ממצב התנועה הבלתי נסבל החוזר על עצמו שוב ושוב, פעם בגלל הרמזור הקצר בצומת מג"ב ופעם בגלל התקנת הרמזור החדש בצומת הכניסה לשער מנשה, המשפיעים באופן ישיר על זרימת התנועה ביציאה מהעיר, בייחוד בשעות היציאה והחזרה מהעבודה, תושבים יוזמים ביום רביעי מחאה מול בניין המועצה, בדרישה שיפעלו לפתיחת כביש גישה נוסף לעיר.

נזכיר, כי כחלק ממאמציה של המועצה המקומית להביא לפתרונות, לפני כשבוע וחצי התקינה עיריית חריש מצלמות ייעודיות במספר עמדות במטרה לבחון את נפח התנועה ותנועת הרכבים סביב העיר ובתוכה – במטרה להציג את נתונים אלו בפני הגופים הממשלתיים הרלוונטיים ובדרישה כי יפעלו לפתרונות.

אך לבינתיים, כאמור, ביום וחצי שחלפו מאז 'הבעיה החדשה' שנולדה, ראש העיר יצחק קשת פעל לפתרון מהיר. "בעקבות פניותיי לשרת התחבורה מירי רגב ולמנכ"ל משרד התחבורה שונה באופן משמעותי תזמון הרמזור", הודיע הערב ראש העיר.

מופע האור הירוק ברמזור החדש שהותקן ישונה החל ממחר בבוקר, יום שלישי. לכיוון דרום יהיה באורך של כ-80 שניות – כמעט כפול מזה שהיה ביום ראשון (כ-45 שניות בלבד). במקביל, קוצרו גם מופעי האור הירוק של הפניות בצומת, כך שמופע האור האדום (לכיוון דרום) שהפריע לתנועה בכיכר קוצר גם הוא.

ראש העיר הוסיף וציין, כי "תוצאות השינוי הזה אמורות להיראות בשטח כבר מחר בבוקר, ואנחנו נעקוב ונוודא שהפתרון מוכיח את עצמו ושהרמזור לא גורם יותר לעומסי תנועה נוספים בכיכר. יתרה מזו, ייתכן שעצירת התנועה צפונה על ידי הרמזור למשך מספר שניות תסייע מעט בהשתלבות מהירה יותר בכיכר של הנהגים שמגיעים מחריש".

"מחלף מג"ב הוא שלב ראשון בפתרון הבעיה. אנחנו פועלים בדרגים הגבוהים ביותר כדי שיקדמו את השלב השני, שהוא הקמת כביש הגישה הדרומי לחריש, וכבר הצלחנו להביא אותו לשלב התכנון המפורט, אבל זה לא פתרון שנמצא מעבר לפינה. מעבר לכך, חשוב לציין שבעיית הפקקים החריפה מאוד בכל רחבי הארץ בתקופה האחרונה מאז היציאה מהקורונה. חריש אינה יוצאת דופן בעניין הזה".