זנדברג בדיון: "למה חריש בפנים ואום אל פאחם לא?"

יוסי לוז
ו' תשרי ה'תשפ"ב 12/09/21
במהלך אישור הארכת מפת אזורי העדיפות הלאומית, אמרה השרה תמר זנדברג ממרצ: "זו מפה פוליטית. כל יום שהמפה הזו בתוקף זו מדיניות מסוימת. אף אחד לא יכול להסביר למה חריש בפנים ואום אל פאחם לא" • השרים אישרו את אזורי העדיפות במספר חודשים וסיכמו לגבש מפה חדשה
צילום:  יצחק הררי, דוברות הכנסת
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

חברי הממשלה אישרו במהלך היום את הארכת מפת אזורי העדיפות הלאומית שגובשה במהלך ממשלת נתניהו ב-2018 ואשר תוקפה היה עד לחודש הנוכחי – לחמישה חודשים נוספים, זאת בכפוף להסכמה מוקדמת על כך שיוקם צוות שרים  מכל המפלגות על מנת לגבש מפה חדשה.

מפת אזורי העדיפויות נותנת ליישובים הכלולים במפה זו הטבות ותמריצים שונים, כמו הקצאת משאבים, כאשר בין היישובים מצאים אף ישוביים ביו"ש וכן חריש, בעוד ויישובים ערבים רבים ששרי מרצ והעבודה דרשו לכלול לא היו במפה שאושרה ב-2018 ומשכך המפה אושרה רק באופן זמני, על מנת שיתאפשר לערוך בה שינויים.

נציגי סיעת מרצ השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג והשר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' קבלו על כך שהמפה הנוכחית לא שוויונית ומפלה את הערים הערביות, כאשר פריג' הזכיר את עתירת ואדי ערה ואום אל פאחם בנושא.

השרה תמר זנדברג אמרה במהלך הדיון: "בואו נקרא לילד בשמו. המפה הזו לא ירדה מהר סיני. זו מפה פוליטית. כל יום שהמפה הזו בתוקף זו מדיניות מסוימת. בנוסף, המפה הזו נתקפת עכשיו בבג"צ. אף אחד לא יכול להסביר למה חריש בפנים ואום אל פאחם לא".