זעזוע: אירוע שבתרבות מתוכנן ב'מרכז התרבות בצוותא'

יוסי לוז
ט"ז אלול ה'תשפ"א 24/08/21 3
גורמים קיצוניים בשכונת בצוותא המנסים לקבוע את אופי השכונה וצביונה, פרסמו מודעה על אירוע 'שבת תרבות' שאמור להיערך במרכז התרבות השכונתי בשבת הקרובה רח"ל • תושבי השכונה זועמים: "גורמים קיצוניים מגיעים ורומסים את השבת בראש כל חוצות ומנסים לקבוע עובדות בשטח"
שכונת בצוותא | צילום: מהדריניוז
שכונת בצוותא | צילום: מהדריניוז

אחרי שבשבועות האחרונים היה מי שניסה לגרור את שכונת בצוותא המתאכלסת למאבקי דת של דתיים מול חילונים וניסה לשסות את התושבים החילונים באלו החרדים – יש מי שמנסה לקבוע עובדות בשטח ובשעות האחרונות פורסם על אירוע 'שבת תרבות' שייערך במרכז התרבות השכונתי בשבת הקרובה.

שכונת בצוותא, נציין, החלה להתאכלס בחודשים האחרונים ומורכבת מאוכלוסייה רבגונית. השכונה נבנתה כשכונה שיתופית והאוכלוסייה שמאפיינת אותה מגוונת לחלוטין, החל מחסידי תולדות אהרן וכלה בציבור חילוני, כאשר הרוב הגדול המרכיב את השכונה הם מבני הציבור החרדי והדתי שהשבת קרובה לליבם.

באופן תמוה ולאחר שבשבועות האחרונים ניסו גורמים שונים להלהיט את הרוחות בשכונה ולחסום כל דבר שנוטף ממנו ריח של דת, כעת יש מי שמעלה הילוך ומנסה לפרוץ את חומות השבת בשכונה בפרהסיה, תוך שימוש במבני ציבור של כלל התושבים ופגיעה ברגשותיהם.

באירוע 'שבת תרבות' שאמור להתקיים בהנחייתו של העיתונאי אטילה שומפלבי צפויים ליטול חלק חבר הכנסת ולדימיר בליאק מ'יש עתיד' וחבר הכנסת גדי יברקן ממפלגת הליכוד, כמו גם סמנכ"לית מכון 'מדגם' עדי גבע.

עם פרסום הדבר, תושבים בשכונה הודיעו כי יפעלו בכל כוחם על מנת שדבר זה לא ייצא אל הפועל. "לא ייתכן שלציבור הדתי לא נותנים לזוז מילימטר בשכונה ומונעים ממנו לעשות כל צעד שחלילה יצייר את השכונה כדתית, בעוד וגורמים קיצוניים מגיעים ורומסים את השבת בראש כל חוצות ומנסים לקבוע עובדות בשטח", אומר ל'מהדריניוז חריש' אחד מתושבי השכונה.

תושב נוסף תוקף בזעם את ההתנהלות: "שכונת בצוותא שווקה ונבנתה כשכונה שיתופית. כל מבנה ציבורי בה שייך לכלל התושבים. מי קובע איזה אירוע יתקיים במבנה ציבורי ולמי. האם נבחר גוף כלשהו שמייצג את כלל התושבים וקיבל לידיו את הסמכות להחליט מה לעשות ואיך?".

נציין, כי על המודעה שפורסמה בעניין אירוע זה מופיעים עמותת 'חריש חופשית' וכן עיריית חריש וחברת 'שפיר הנדסה' אשר בנתה את השכונה - וככל הנראה יש מי שמנסה לקבוע את עתיד השכונה וצביונה.

מחברת שפיר הנדסה נמסר בתגובה: "שכונת 'בצוותא' בחריש הוקמה כשכונה השיתופית הראשונה בישראל ומאז אכלוסה אנו פועלים יחד עם כל התושבים לגיבוש הקהילה באמצעות מגוון של פעילויות בכל ימות השבוע, לרבות בסופי השבוע". 

"מדי יום חמישי נערך מפגש של תושבי השכונה אליו כל התושבים מוזמנים לבוא ולהציע רעיונות לאירועים ופעילויות מגבשות", הוסיפו בחברת שפיר וציינו, כי "בין הפעילויות בהן משתתפות מרבית המשפחות בשכונה ניתן לציין את הקמת הגינה השיתופית, פעילות למשפחות בימי שישי בצהרים ועוד".

עוד הוסיפו בחברה, כי "גם הפעילות של 'שבת תרבות' נולדה מבקשות של תושבים ומיוזמה של עמותת 'חריש חופשית' במסגרת המפגשים של התושבים. יצוין כי פעילות של 'שבת תרבות' היא פעילות שמתקיימת מזה שנים בערים רבות בישראל לרבות בישובים עם אוכלוסייה מגוונת ואנו לא רואים סיבה למנוע אירוע תרבות איכותי מתושבי השכונה המעוניינים בו. האירוע מתואם ומאושר מול עיריית חריש ומול עמותת 'חריש חופשית'. הניסיון לצייר את האירוע כיוזמה של מיעוט קיצוני חוטאת לעובדות ולמציאות בשטח".

ראש העיר יצחק קשת מסר בתגובה, כי "שבתרבות היא לא אירוע של עיריית חריש. חריש, כידוע, היא עיר מעורבת. חיים כאן חילונים ודתיים זה לצד זה. העירייה עורכת מאות אירועי תרבות ופנאי בשנה באמצעות אגף פנאי וקהילה באופן שמותאם לכלל המגזרים – חילונים, דתיים וחרדים - כל מגזר והאירועים המותאמים לו. שבתרבות היא לא אחד מהאירועים האלה".

"חשוב להדגיש", הוסיף קשת, כי "בהתאם למדיניות שלי, העירייה מאפשרת לעשרות מניינים להתפלל בשבתות במבני ציבור של העירייה. כמובן שגם הציבור החילוני מבקש מקום להתכנסויות. גם כאן, בדיוק כמו בנושא המניינים, המדיניות שלי היא לאפשר זאת. חשוב להדגיש: העירייה אינה עורכת את הפעילויות האלה והן כלל לא אירועים רשמיים של העירייה".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • בושה וחרפה שכופים על השכונה צביון שלא תואם לה...
  • מדובר על אירוע ללא תשלום ולא ברחובה של עיר. לא ברור לי מה הבעיה?
  • יש להתעלם מהרעש ולהמשיך להתאכלס בשקט ובבטחה. "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ" ובעוד כ-10 שנים ידיעות מעין אלו יהיו נחלת ההסטוריה בחריש.