חוק השבת | הישורת האחרונה: חיפוש אחר נוסחה מוסכמת

יוסי לוז
כ"ז טבת ה'תשפ"א 11/01/21
אחרי דיונים ושינויים שנערכו בחודשים האחרונים על טיוטת חוק העזר העירוני שיקבע את הסטטוס קוו בעיר בנוגע לצביונה של השבת במרחב הציבורי, ברגע האחרון נדחתה ההצבעה עליו • על הדיונים, השינויים והוראתו של חבר מועצת חכמי התורה בנוגע לניסוח החוק – כל הפרטים
צילום: מור שקיפי-לאטי
צילום: מור שקיפי-לאטי

חודש וחצי אחרי שהמאבק על השבת וצביון העיר הגיע לשיאו, חוק העזר עירוני המגדיר בצורה ברורה ומסודרת את המותר והאסור ברחבי העיר בשבתות ומועדי ישראל ובכלל, גובש ומוכן להצבעה כמעט במלואו, למעט סעיפים בודדים עליהם ישנם עדיין חילוקי דעות וחיפוש אחר נוסחה מוסכמת.

חוק עזר עירוני, למי מהקוראים שלא מתמצא, הוא חוק התקף בתחומה של הרשות מקומית בה הוא חוקק והוא חייב להיות מאושר על ידי מועצת הרשות המקומית ובצורה כזו שלא יהיה לשר הפנים סיבה לדחותה, במקרה ונדרש אישור שלו, על מנת שייכנס לתוקף.

בכל עיר ועיר כמעט מחוקקים חוקי עזר עירונים, בפרט בנושאי דת בהן המטרה היא להגדיר את 'הסטטוס קוו' במרחב הציבורי באופן קבוע, כשעל ידי כך נחסכים עימותים רבים על דברים הנוגעים בציפור נפשה של היהדות, כמו פתיחת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת רח"ל.

בשל העובדה כי חריש הינה עיר חדשה, אשר זהותה לא גובשה באופן סופי, חוקי העזר העירוניים בנושא השבת ובכלל לא חוקקו עד לרגע זה - ובימים אלו, כאמור, נמצאים לקראת אישורם הסופי. על פי התכנון המקורי, חוק השבת העירוני היה אמור לעלות להצבעה בישיבה שלא מן המניין במליאת מועצת העיר כבר אמש, יום רביעי, אך זו נדחתה בשל חילוקי דעות על מספר סעיפים שעומדים לפני גיבוש.

בהצעה לחוק העזר העירוני שפורסם בימים האחרונים ישנם מספר נקודות בעיתיות אשר מעניקות לראש המועצה את הסמכות והפעלת שיקול הדעת למתן 'היתרי שבת וחג' לעסקים בעיר, אשר רח"ל יבקשו להיות פתוחים בשבת – ובשל כך, טיוטת ההצעה עברה עשרים שינויים אשר ייטיבו עם צביון השבת בעיר, אך עדיין ישנם קולות בעיר המתנגדים לאישורו.

החבל הדק עליו הולכים נציגי מועצת העיר הוא רגיש לחלוטין. מחד, כל אחד מעוניין להשיג לציבור אותו הוא מייצג, את החוק הכי טוב בשבילו, אך מאידך הם חייבים להתכופף האחד למען השני על מנת להגיע להסכמות ולאישור סופי.

בינתיים, בהיעדר חוק עזר מסודר, עסקים יכולים לפעול בשבת באין מפריע ולעירייה אין דרך להתמודד עם זה ולאכוף את זה. "ברור שאנחנו כשומרי תורה ומצוות מעדיפים לחוקק חוק שיאסור פתיחת מסחר לחלוטין, אך לצערנו זה כרגע לא מתאפשר והחוק הנוכחי שמציעים לאשרו כעת, הוא הרע במיעוטו", אומר גורם בעיר ל'מהדריניוז חריש'.

נכון להיום בחריש ישנם תשעה חברי מועצה, כאשר ארבעה מהם נמנים על המפלגות הדתיות (3 מהבית היהודי ואחד מש"ס), ארבעה נספים מהפלגות החילוניות (3 מהליברלים ואחת מישראל ביתנו) וראש העיר יצחק קשת (הליכוד).

חוק עזר עירוני, ככל שיהיה, אשר יגיע בצורה שאינה מגובשת ומוסכמת על כלל החברים נועד לכישלון, מאחר ובמקרה זה ראש העיר ככל הנראה ישב על הגדר ויסרב לקחת צד ולהצביע יחד עם הנציגים הדתיים, נגד חברי הקואליציה החילוניים.

עם זאת, האפשרות של הצבעה נגד החוק ולחילופין הימנעות בהצבעה ולו בשל מראית העין גם היא אינה אופציה, בשל כך שבמקרה זה הנציגים החילונים עלולים לקחת צד אחורה ולא יצביעו בעד חוק זה לבדם.

אודות לחשיבות העניין וההשלכות הרבות שחוק זה יביא עמו, עלו רבני העיר, ראש העיר יצחק קשת וסגנו יו"ר ש"ס שלמה פרץ, לביתו של חבר מועצת חכמי התורה הגאון רבי שמעון בעדני וביקשו את עצתו. הגר"ש שחקר את העניין ברצינות, ביקש לנסח את החוק בצורה כזו שבמקומות שלא יכללו בחוק, לא ייכתב שמותר להפעילם אלא שלא חל עליהם האיסור.