שולחן עורך: דיון 40 חתימות • טור שבועי

יחיאל בן חיים
ט' חשון ה'תשפ"ב 15/10/21
הקואליציה נחשפה השבוע במלוא כיעורה • מי הביך את רה''מ בנט מעל דוכן הכנסת, מה חשבו החרדים על האמירות של נפתלי בנט נגדם והאם ליולי אדלשטיין יש סיכוי לנצח את נתניהו בפריימריז עתידיים בתוך הליכוד • ׳שולחן עורך׳, טור סיכום שבועי
חברי הכנסת מהאופוזיציה שהוצאו מהמליאה במהלך הדיון | צילום: אתר הכנסת
חברי הכנסת מהאופוזיציה שהוצאו מהמליאה במהלך הדיון | צילום: אתר הכנסת

דיון סוער התקיים השבוע (שני) במליאת הכנסת, במסגרת מה שמכונה 'דיון 40 חתימות', כשחברי הכנסת מהאופוזיציה עולים בזה אחר זה ותוקפים בחריפות את התנהלות הממשלה. על פי הנוהל, דיון 40 חתימות, מתקיים לאחר שנאספות 40 חתימות מחברי הכנסת הדורשים לקיים את הדיון בהשתתפותו של ראש הממשלה, המחויב להיות נוכח בכל הדיון ולשמוע את הטענות.  שיכול להיערך אחת לחודש, התקיים הפעם ביוזמתו של ח"כ הרב אורי מקלב וסיעות האופוזיציה, כשהנושא הוא: "תקציב אנטי חברתי, שמעלה מיסים ופוגע בחלשים, קשישים, ילדים, תינוקות, נכים, חקלאים, נשים עובדות ונוסעי התחבורה הציבורית".

ח"כ ינון אזולאי נאם בדיון מטעם סיעת ש"ס ואמר בדבריו: "לצערנו קמה ממשלה בראשותו של נפתלי בנט שפוגעת ורומסת את השכבות החלשות. בנט רכב בבחירות על העצמאיים ועכשיו הוא הפך לסדין אדום מבחינתם. "בשבוע שעבר הגעת לפה ובחרת ביחד עם אביר קארה להצביע נגד העצמאיים. ישראל תהפוך לגן עדן הבטחת. התחייבת להוריד את המס אך במקום זה קיבלנו מס גודש, מס על חד פעמי, מס על משקאות ופגיעה בכל השכבות החלשות. בנט, באת לעשות עוד אקזיט, הגיע הזמן שתרשום לנו חשבונית ותעזוב אותנו".

לאחר מכן, עלה לנאום בתגובה נפתלי בנט והדיון הפך לסוער, כאשר הוא נקטע פעם אחר פעם בקריאות ביניים. בנאומו דיבר בנט על "חוסר מודעות", מה שלא הפריע לו לטעון באותה נשימה כי תקציב הגזירות האכזרי שהציגה ממשלתו הוא "התקציב הכי חברתי".

לדבריו, "שראיתי את נושא הדיון לא יכולתי שלא לגחך. באמת אין גבול לחוסר המודעות העצמית שלכם. מכיוון שהממשלה הנוכחית משוחררת מהכבלים הקואליציוניים והאינטרסנטים שכבלו אתכם, הממשלה העבירה כבר בקריאה ראשונה את התקציב הכי חברתי שהיה פה שנים". בהמשך גם ניסה לטעון שוב להצלחה בהתמודדות עם הגל הרביעי של הקורונה וכהרגלו הטיח האשמות שונות בממשלת נתניהו.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו שעלה לנאום לאחר מכן, נשא נאום חריף כנגד מדיניות הממשלה. הוא פתח ב'משל': "כשהייתי ילד הייתי יושב על כיסא בסלון ומשחק כאילו אני טייס, הייתי צועק אמא אני טייס. כשילד עושה את זה – מילא, זה חמוד. אבל כשבנט יושב ואומר 'אני הטייס, אני מנווט', כשבנט יושב על כיסא ראש הממשלה ואומר 'אני ראש הממשלה', הוא אולי ראש ממשלה בתואר אבל לא ראש ממשלה אמיתי, זה פתטי ואפילו מסוכן. הכל זה בכאילו וכולם מבינים את זה".

הוא המשיך: "אין לבנט מנדט, אזרחי ישראל אומרים את זה. אחרי שלושה חודשים בלבד כראש ממשלה, עם איתרוג וליטוף תקשורתי שאני לא זוכר כמוהו, בנט בקושי עובר את אחוז החסימה. לא היה דבר כזה בתולדות המדינה, שראש ממשלה מכהן מתנדנד כעלה נידף ברוח על גבול אחוז החסימה. גם לא היה דבר כזה לקחת שלטון עם 6 מנדטים שגם אותם הונית. הציבור פשוט לא קונה את הבלוף הזה, של מישהו שתיחמן את דרכו לראשות הממשלה, אחרי שהוא עצמו הצהיר שזה לא דמוקרטי להיות ראש ממשלה אפילו עם עשרה מנדטים. במצב הזה הציבור מביע אי-אמון חד משמעי בבנט. אין לו דרך. אין לו חזון. אין לו הישגים ואין לו אידיאולוגיה. הוא פשוט לא מנהיג.

"בממשלה הזאת הכל פייק. הכל בכאילו. בממשלה הזאת כל אחד עושה מה שהוא רוצה. אין פה ראש ממשלה. שרי הממשלה לא סופרים את בנט. רואים את זה בריצת החנופה של השרים ללשכת אבו מאזן. בני גנץ וניצן הורוביץ הגיעו ראשונים, תמר זנדברג ומרב מיכאלי מתחרות על המקום השלישי והרביעי. הקרב צמוד, איזה מתח! תוצאה אחת כבר ידועה. אתם החזרתם את אבו מאזן לחיים. הוא מחוזר על ידי שרי ממשלת ישראל כפי שלא קרה במשך שנים, מאז אוסלו. זה היה מצחיק, אם זה לא היה עצוב ומסוכן.

נתניהו המשיך וביקר את הכישלון בהתמודדות עם התפרצות הקורונה: "גם במאבק בקורונה אין ראש ממשלה. במשך שבועות רבים ישבתם בחיבוק ידיים, זחוחים ושאננים. הפצרתי בכם מעל כל במה אפשרית להביא את החיסונים שכבר רכשנו לטובת אזרחי ישראל. אבל לא עשיתם כלום. ב-1 ביולי אמרתי שמחיר הקדמת החיסונים יהיה אפסי, אבל מחיר האיחור בהבאת החיסונים יהיה קטלני. ב-12 ביולי אמרתי כאן בכנסת: ״החיסון השלישי נגד הקורונה חייב להיות בידינו כבר עכשיו״.

באותו זמן בנט אמר ההיפך. אני מצטט: ״החיסון פחות יעיל משמעותית נגד זן הדלתא״. האמירה חסרת האחריות הזאת הפכה להחלטה חסרת אחריות שלא להביא את החיסונים בזמן. האיחור בהבאת החיסונים הביא לשיאי תחלואה ו-1500 מתים מקורונה ועשרות אלפי חולים שישאו תופעות לוואי למשך שנים".

"1500 משפחות בישראל שאיבדו את יקיריהן, בזמן שבנט עסוק בלשחק בכאילו הוא ראש ממשלה. צריך שכל אחד יבין מה קורה פה: אנחנו התמודדנו עם המגיפה - בלי חיסונים. אתם הזנחתם את הטיפול במגיפה - כשיש חיסונים. אין לכם תירוצים ואין לכם הסברים. במקום להתנצל אתם מתפארים: ״אבל אנחנו לא סגרנו את המדינה״. מי בכלל ביקש מכם לסגור את המדינה? אנחנו אלה פתחנו את המדינה כשהיו לנו חיסונים, חודש לפני הבחירות. כל מה שרצינו הוא שתתנו את החיסון השלישי בזמן. כשיש חיסונים אין סיבה לסגרים, ובוודאי שאין סיבה ל-1500 מתים! הבאנו לכם מדינה מחוסנת, ראשונה בעולם, ואתם לקחת אותה עם אפס נדבקים, אפס מתים ואפס סגרים, והבאת 1500 מתים".

נתניהו סיים את נאומו ואמר: "בנט, זה פשוט גדול עליך. להתחפש לטייס - לא הופך אותך לטייס, ולהתחפש לראש ממשלה - לא הופך אותך לראש ממשלה. לכן בנט מגרד את אחוז החסימה מלמעלה ובקרוב. מלמטה, כמו כמה מחבריו פה. המטוס של ממשלת בנט מקרטע. בלי קברניט ובלי מסלול טיסה ועם כל כך הרבה ידיים על ההגה, סופו של המטוס הזה להתרסק. אבל יש תקווה. יש מטוס אחר שמחכה על המסלול, המטוס שלנו".

-----------

ח"כ יולי אדלשטיין הודיע השבוע רשמית על כוונתו להתמודד בפריימריז לראשות הליכוד מול נתניהו. יש לציין כי רק לפני פחות משנתיים, במהלך מערכות הבחירות התקיימו פריימריז, בהם התמודד גדעון סער מול נתניהו והפסיד כשהוא אף לא חוצה את רף 30% התמיכה, וכי על פי חוקת הליכוד הפריימריז צפויים להתקיים רשמית רק בעוד כשלוש שנים.

בראיון לחדשות 12 אמר אדלשטיין: "החלטתי להתמודד על ראשות התנועה. הממשלה הנוכחית פשוט מסוכנת למדינת ישראל. אנחנו ארבע פעמים עשינו בחירות, ארבע פעמים הליכוד זאת הסיעה הגדולה בפער בכנסת, וארבע פעמים לא הצלחנו להרכיב ממשלה לאומית בראשות הליכוד. אז אם לא נעשה חשבון נפש רציני בבית, אנחנו נישאר באופוזיציה לשנים ארוכות - וחשבון הנפש אומר שצריך להחליף את בנימין נתניהו".

בנוסף התחייב אדלשטיין שלא יפרוש מהליכוד אם לא ייבחר לעמוד בראשות המפלגה: "אני מתכוון לנצח. אין לי כל כוונה לפרוש מן התנועה שבה הגעתי למקום הראשון בפריימריז בפעם האחרונה ואני רק מקווה שכל שאר המתמודדים יודיעו הודעה דומה".

מסביבת נתניהו נמסר: "הליכוד היא מפלגה דמוקרטית. בנימין נתניהו נבחר שוב לראשות הליכוד ברוב עצום של 72.5% רק לפני פחות משנתיים. כל מי שמעוניין להתמודד על ההנהגה מוזמן לעשות זאת בפריימריז". חברי כנסת מהליכוד המזוהים עם נתניהו הוציאו הודעות תמיכה, כשחלקם גם תוקפים את אדלשטיין וטוענים כי הוא מזיק למאבק האופוזיציוני כנגד הממשלה.

סקר חדשות 12 שפורסם יום לאחר מכן, מלמד שאדלשטיין רחוק מאוד מלנצח, וגם רחוק מאוד מלסייע לליכוד. על פי הסקר רק 6% ממצביעי הליכוד תומכים באדלשטיין ו-86% רוצים שנתניהו ישאר כיו"ר המפלגה. כמו כן, הליכוד בראשות נתניהו ממשיך להתחזק ומגיע ל-34 מנדטים, ואילו במקרה ואדלשטיין עומד בראשות המפלגה, היא מתרסקת ל-20 מנדטים בלבד.