חשש: ההצפות באזור חריש יחזרו החורף שוב?

יוסי לוז
ד' חשון ה'תשפ"ב 10/10/21
סקירה שנערכה לאחרונה גל ידי גורמים מקצועיים במשרד החקלאות העלתה כי משרד השיכון פעל עד כה בניגוד לתוכניות הבנייה של העיר – והדבר גרם להצפות ביישובים סמוכים • הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי הבנייה בעיר גרמה לכך שהשטחים הפתוחים באזור העיר הצטמקו בכ-90%
נחל מצר | צילום: מתוך אתר רשות ניקוז ונחלים שרון
נחל מצר | צילום: מתוך אתר רשות ניקוז ונחלים שרון

התרחבותה המהירה של העיר וימי החורף הקרבים, מביאים עמם חשש להצפות עתידיות ביישובים שסביב העיר ואולי גם כפי שקרה מספר פעמים אשתקד, כאשר מספר נקודות בעיר הוצפו וגרמו לנזקי רכוש.

מפרטים שפורסמו ב'כלכליסט' בימים האחרונים, עולה כי מסקירה שנערכה לאחרונה על ידי משרד החקלאות התברר כי משרד השיכון פעל עד כה בניגוד לתוכניות הבנייה של העיר – ובעקבות כך במהלך השנים האחרונות הוצפו יישובים סמוכים, ביניהם הישוב מייסר הסמוך.

עלות התיקונים של כשלים אלו עלה למשרד השיכון עד כה 16 מיליון שקלים שהופנו לצורך תיקון הכשלים שנעשו בעקבות תכנון לקוי שלהם, כך על פי 'כלכליסט', כאשר מחד הם אלו שיזמו וקידמו תוכניות שיתנו מענה לבעיית הניקוז ומנגד זרוע אחרת במשרד פעלה בניגוד להנחיות שניתנו.

במנותק מטענות אלו אך אולי באותו הקשר, נזכיר, כי בחורף אשתקד הוצפו מספר פעמים שני מקטעים בשדרות דרך ארץ בעיר ואזורים נוספים, כשבעקבות כך ניזוקו מספר רכבים ואף רהיטים וציוד בבתים וגני ילדים שהוצפו.

בנוגע להצפות שאירעו בתוך העיר, ראש העיר יצחק קשת דחה בשנה שעברה את הטענות כי תשתיות הניקוז העירוניות ולא הוכנו כראוי לקליטת מי הגשמים – וטען, כי הסיבה להצפות אלו קרו בעקבות כמות הגשם החריגה שירדה בפרק זמן קצר. "אין בשום עיר מערכת ניקוז שמסוגלת לקלוט כמויות עצומות כאלה בזמן קצר כל כך, וזו הסיבה להצפות הגדולות", הסביר אז קשת.

בעיית הצפת היישובים הסובבים את העיר, על פי ההסבר של ד"ר יעל גרונוולד, עמיתת ממשק במשרד החקלאות, נעוצה בעובדה כי הבנייה המואצת בעיר גרמה לכך שבתוך 13 שנה הצטמקו השטחים הפתוחים בגבעה עליה הוקמה העיר ואליהם חלחלו בעבר מי הגשמים, בכ-90%.

דבר זה גורם לכך שמי הגשמים זורמים במדרון לכיוון נחל מצר ובעקבות כך הסיכון להצפות בכפר מייסר הסמוך לנחל, וכן בקיבוץ מענית ובמרכז לבריאות הנפש שער מנשה - גדלים פי כמה וכמה.