כצפוי: ההיענות הייתה נמוכה; בודדים בקו הפיראטי

יוסי לוז
כ"ח אלול ה'תשפ"א 05/09/21
מיזם 'שבוס' שפעל לראשונה בעיר בשבת האחרונה רח"ל - נחל כישלון חרוץ, עם ביקוש נמוך ומיניבוס שיצאה לדרכו, כשכמעט חצי ממנו נותר ריק • מארגני היוזמה תכננו השקה רבת משתתפים של הקו, אך לאכזבתם הרבה הציבור לא נענה לאתגר ובאירוע נוכחו בודדים לצד מארגני היוזמה
שדרות דרך ארץ בעיר | צילום: מהדריניוז חריש
שדרות דרך ארץ בעיר | צילום: מהדריניוז חריש

הכותרות החגיגיות והפומפוזיות על ההצלחה הגדולה של קו התחבורה הפיראטי שהחל לפעול השבת בעיר לראשונה, הסתירו בתוכם את הכישלון הגדול והיענות הכמעט אפסית של הציבור בעיר לקו זה.

הקו המדובר שהחל לפעול בעיר באמצעות אגודת 'שבוס' מחריש לקיסריה ואזורי הקניות שסביב חריש, נועד לכישלון עוד טרם החל. קו כזה אין בנמצא בכל ימות השבוע ואלו שדווקא מבקשים לעשות את הדרך לשם עושים זאת באמצעות רכבם הפרטי, כאשר כל זה נועד רק בשביל לנגח ולהתריס.

למרבה הצער לגורמים אינטרסנטים בעיר, המנסים שוב ושוב לצייר את חריש כחילונית וחופשית באמצעות מעשים פרובוקטיביים כאלו ואחרים, היה חשוב כי בחריש יפעל גם קו תחבורה בשבת, חרף העובדה כי הביקוש לכך כמעט ושואף לאפס.

נסיעת הבכורה ויותר מזה התמונות שיצאו ממנה היו חשובים ליוזמי הרעיון. נציגת ישראל ביתנו במועצת העיר עידית ינטוב, התחננה בקבוצות פנימיות לתושבים ופעילים שיבואו לטקס ההשקה של הקו המדובר. "אשמח לראות גם את אלה שלא ייסעו עם הקו בתחנה הראשונה שלנו", כתבה לפעילים.

בישראל ביתנו פעלו בכל כוחם למען הצלחת הקו ואף שלחו את חברת הכנסת לימור מגן תלם לבוא ולהשתתף בהשקה, אך על אף כל זאת מספר המשתתפים שכלל את נציגות ישראל ביתנו, יוזמי הרעיון ועוד - לא עלה על 30 איש, בעוד ומספר הנוסעים בפועל היה קטן בהרבה.

בדומה לערים אחרות הקו הפיראטי צפוי להפוך במהרה להיסטוריה, לאחר שהמיזם נוחל שוב ושוב כישלון. וכשמדובר בחריש, בה לעת עתה כל האירועים שנעשו רק בשביל לנגח את חומות השבת נכשלו, הכישלון כמעט ומובטח.

במהלך השנה האחרונה, נזכיר, אישרה מועצת העיר את חוק העזר העירוני השנוי במחלוקת בנושא השבת, והדבר היווה לגיטימציה לבעלי אינטרסים להמשיך ולפגוע בצביונה של העיר ובקדושתה של השבת באמצעים שונים, כמו אירוע שבתרבות שנערך בשכונת בצוותא ונחל אף הוא כישלון.