לקראת אכלוס: ראש הממשלה ישתתף מחר בחנוכת השכונה החדשה

יוסי לוז
כ"ד אדר ה'תשפ"א 08/03/21
פחות משלוש שנים לאחר שיצאה לדרך, מחר תערך חנוכת שכונת בצוותא בעיר, בהשתתפות ראש הממשלה, בכירי משרד השיכון ועיריית חריש • השכונה החדשה נבנתה כפיילוט ראשוני של 'תכנן ובנה', בפרק זמן של 28 חודשים בלבד וכוללת בתוכה 1,519 יח"ד
ראש העיר יצחק קשת וראש הממשלה בפגישה | ארכיון
ראש העיר יצחק קשת וראש הממשלה בפגישה | ארכיון

שלוש שנים אחרי שיצאה לדרך, מחר בשעה 16:00 יתקיים טקס חנוכת שכונת בצוותא בעיר, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש העיר יצחק קשת, נציגי חברת שפיר, בכירי עיריית חריש ובכירי משרד השיכון.

שכונת בצוותא החדשה, היא השכונה השיתופית הראשונה בישראל שנבנתה במסגרת הפיילוט הראשון של 'תכנן ובנה' - שכונה שלמה שנבנית באמצעות יזם אחד בלבד תוך 28 חודשים – על ידי חברת שפיר מגורים וכוללת 1,519 דירות ב-86 בניינים, שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן ילדים, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.

בניית השכונה הושלמה בפרק זמן של פחות מ-3 שנים - 28 חודשים ואכלוסה הוקדם בחודשיים למרות משבר הקורונה ששיבש את שגרת החיים במהלך השנה האחרונה וגרם לעיכובים גם בענף הבנייה הכללי.

על בניית השכונה כולה, שכאמור נבנתה לראשונה במסגרת שיטת 'תכנן ובנה', יזם אחד לקח את האחריות, החל משלבי התכנון ועבודות פיתוח המגרשים ועד לבנייה של כלל יחידות הדיור, התשתיות ומבני הציבור והחינוך - בפרק זמן קצוב של לא יותר מ-40 חודשים.

השיטה, אותה קידמו במשרד הבינוי והשיכון, נועדה לקצר הליכים ולהוזיל עלויות, לטובת הקבלנים והרוכשים, בניגוד למצב הקיים בו העבודה מתחלקת בין כמה יזמים האחראיים על בניית יחידות הדיור, קבלני תשתיות שאחראים על מבני הציבור ומיזמי התחבורה ועוד – כשעל הדרך גם הרוכשים מרוויחים מכך שמיד כניסתם לדירה הם נכנסים לשכונה עם תשתיות מוכנות במאה אחוז.