מדריך בנייה ושיפוצים לציבור החרדי: איך מתחילים?

רחל פישמן מעצבת פנים ואדריכלית
י"ח אייר ה'תש"פ 12/05/20
פרק א' מאיפה מתחילים?הגעתם להחלטה, שצריך לשפץ את הבית. יש הרבה חלומות וציפיות, הרבה מחשבות ורעיונות. ישבתם יחד, בעל, אישה, ואולי גם הילדים וקרובי משפחה. התחלתם לחשוב מה באמת הולכים לשפץ בבית ומה נשאר במקומו. כנסו לפרויקט כתבות הנדלן הייחודי "בונים בזום"

שלב א' החלטה מה הולכים לשפץ?

הגיעה יום, שבו הגעתם להחלטה ברורה שצריך לשפץ את הבית. יש הרבה חלומות וציפיות, הרבה מחשבות ורעיונות. ישבתם יחד, בעל ואישה ואולי גם ילדים הגדולים או קרובי משפחה והתחלתם לחשוב מה באמת הולכים לשפץ בבית ומה נשאר במקומו. זה שלב הכי קשה והכי חשוב. לרוב אם עדיין אף פעם לא עשיתם שיפוץ, אתם לא יכולים לדעת כמה הרבה דברים חשוב לקחת בחשבון כדי שלא יהיה לכם מכשול במהלך השיפוץ, שיכול לגרום נזק רב. למשל, בסגירת חוזה מול הקבלן: אם החוזה לא היה מסודר ומפורט מה אתם הולכים לבנות עד לפרט האחרון, לקבלן יש סיבה לדרוש תוספת מחיר. וגם לא חשבתם מספיק מה אתם צריכים  מתוך אי ניסיון והיו עבודות והוצאות נוספות בהמשך.

לכן, תזכרו סוף מעשה במחשבה תחילה, התחילו לחשוב מה החלטתם לעשות. רצוי להעלות על הכתב בצורה מסודרת. מומלץ לעשות טבלה עם כל ההוצאות שיהיו לכם בשיפוץ הדירה.

למה יש לשפץ?

עוד לפני שנדבר על תהליך השיפוץ, חשוב גם להבין למה בכלל היום אנשים משקיעים כ"כ הרבה כסף בשיפוץ והופכים את הבית מ"מסודר אבל פשוט" ל"פרקטי ומעוצב".

לפני כ10- 15 שנה רוב הציבור החרדי היה חי בפשטות. בלי להשקיע הרבה כסף בדירה שלהם. ההשקעה הכי גדולה שהייתה, זה רהיטים וצבעית בית מדי שנה לפני פסח ואולי מזגן בסלון. היום הכל התהפך: כל אחד שרוכש דירה חדשה או יד שניה, מראש לוקח משכנתא גבוה יותר מהמחיר של הדירה. אם  חושב על השיפוץ הדירה שלו, לוקח משכנתא גבוה עבור השיפוץ. לא נכנס לדירה לפני שנשפץ אותה טוטלית גם בדברים מינימליים שחשובים מאוד (אינסטלציה חדשה, צביעה, כדו') וגם בדברים פרקתים לכל המשפחה (נקודות חשמל נוספות, מטבח וריהוט מתוכנן ע"י מעצבת פנים וכדו'). משקיע בדברים שקשורים יותר למראה הסופי של הדירה (סלון מעוצב עם ריהוט יוקרתי, מטבח מחומרים יוקרתיים, ריצוף יפה, אמבטיה חדשה ומעוצבת קומפלט, חדרי ילדים מעוצבים וכדו').

משפחות חרדיות הן גדולות ועם הרבה ילדים ובגלל זה אנחנו מחפשים בעלי מקצוע מקצועיים ואמינים וחומרים איכותיים. היום בדרך כלל מוצרים יוקרתיים הם גם איכותיים. וזה גם סיבה למה היום נכנס נושא העיצוב בציבור שלנו. אם למשל אתם רוצים לעשות ריצוף חדש, אתם כמובן מחפשים איכות וככה זה היום שגרניט פורצלן הוא חומר איכותי מאוד (כמובן שיש דרגות שונות) וגם מאוד יפה ויש גדלים שונים שמאפרים לנו גם לעצב את הבית. או אם אתם בוחרים ווילון יפה ולאורך שנים מדבר בווילונות בהזמנה אישית. או אם אתם רוצים לרכוש גוף תאורה חדש אז אתם מגלים בחנות שיש מבחר עצום של גופי תאורה שונים והם גם איכותיים.

נושא של יוקרה נכנס מאוד חזק לאחרונה בציבור שלנו. עולם החיצוני זה עולם היופי: קניונים החדשים ומפוארים, סגנון המודרני ויוקרתי של הבניה החדשה, חנויות ומשעדות מעוצבים, בתי כנסת ובתי מדרש מרשימים, עיתונים ומגזינים שכל הזמן מדברים על יופי ויוקרה. גם מדברים ומשבחים את היופי הרבה באירועים, שמחות, חתונות, בלבוש וכדו'. כל זה משפיע עלינו ומה שהכי חשוב, על ילדים שלנו. אם אנחנו עוד יכולים לבוא ולהגיד "לא מדבר אלי ואני יכול לחיות בצמצום בלי מותרות", לילדים קשה להבין זאת כאשר סביבם הם רואים פאר והדר. כמה שלא נגיד "כמה טוב לחיות בפשטות", היום יותר ויותר קשה לילדים להאמין בזה ולא להרגיש ש"חסר לי", "למה אני לא כמו כולם?". וגם אנחנו רוצים היום לחיות בבית נוח ויפה כי חיים מאוד קשים.

מטרת העיצוב ולזה הוא נועד, למתג את הבית שלנו. היום יש הכריח לשפץ את הבית ולעצב אותו, אבל לא שכל אחד צריך עכשיו לעשות את הבית שלו ארמון ואז ילדים יגדלו צדיקים. זה לא נכון. עיצוב פנים זה כלי של ההורים לתת לילדים שלהם הרגשת חום, אהבה ובטחון לפי מה שהם חושבים שחסר להם. כדי שכל מי שנכנס לבית, ירגיש את הסגנון המשפחה, את מה שהם אוהבים, ירגיש את האווירה שיש בבית. כמו למשל מוסדות חינוך הם מעוצבים בסגנון המתאים למוסדות חינוך ובתי חולים מעוצבים בסגנון המתאים לבתי חולים וגם חנויות ומסעדות וכדו'. יש הרבה טכניקות בעיצוב שהופכות את החדר עם ארבעה קירות למסעדה, או משרד, או חנות, או בית.

עיצוב בית זה דבר מאוד אינדיווידואלי לכל משפחה. כל אחת מאתנו רוצה לבנות בית שמלא חום ואהבה. ע"י עיצוב הבית ניתן להדגיש את הדברים שבאמת חשובים לנו ויוצרים אווירה חמה ונעימה של בית יהודי. אם הסלון גדול עם ספריה ושולחן גדולים, ספה נוחה ויוקרתית, ווילון ותאורה מתאימה, אז גם בימי חול ילדים לא מחפשים לטייל ברחובות כי טוב ונעים להם בבית ועוד יותר בשבת מרגישים ממש ששבת היום. גם אותו דבר במטבח: אם המטבח הוא נוח ופונקציונלי וגם איכותי, לאישה הרבה יותר יש רצון לבשל במטבח. אם הבית הוא יפה וגם נוח לכל המשפחה, גם ההורים וגם הילדים מתייחסים אליו אחרת. לדעתי, בדור שלנו מאוד חשוב שהבית שלנו יהיה מעוצב. הכסף בא והולך. יש לנו כל כך הרבה הוצאות יומיות שלא נגמרות. זה נכון בדור שלנו להשקיע את הכסף בבית, זה ישרת אתכם כל הזמן גם מבחינה הגשמית וגם מבחינה הרוחנית: יש לכם הרבה יותר כוח, שמחה ומוטיבציה לעבוד את ה'. זה המצאות של היום.

 

עוד כתבות מהמדריך הייחודי לבנייה ושיפוצים למגזר החרדי לחצו כאן

בונים? משפצים? קונים? כל העצות, הפתרונות, והתשובות  במדריך המיוחד