מזעזע: ציוד בית הכנסת אוחסן בחדר האשפה • צפו

יוסי לוז
כ"ט סיון ה'תשפ"א 09/06/21
בניסיון להפעיל לחצים, גורמים שונים פרסמו תיעוד בו נראה ציוד בית כנסת מאוחסן בתוך חדר האשפה, בהיעדר מקום אחר • יו"ר סיעת ש"ס דאג לפתרון מיידי, אך בקהילה סירבו לאמצו בטענות שונות • עיריית חריש: "צר לנו על הבחירה לאכסן ציוד בית כנסת בחדר אשפה. פרובוקציה מיותרת"
ארון קודש בתוך חדר האשפה | צילום: באדיבות המצלם
ארון קודש בתוך חדר האשפה | צילום: באדיבות המצלם

מצוקת בתי הכנסת בעיר זה לא דבר חדש. בחסות הקורונה ומנייני החצרות, אוהלי תפילה רבים הוקמו בעיר - ובינתיים, במתכונת התפילות במרחבים הפתוחים, נוסדה קהילה ועוד קהילה שמקום תפילתם הוא תחת כיפת השמיים.

המתכונת הזו, כך נראה, הייתה נוחה למקבלי ההחלטות. הגבלות הקורונה והנחיות משרד הבריאות התכתבו עם המניינים שהוקמו להם בשטחים פתוחים - אך אף אחד לא חשב על פתרון ליום שאחרי ועל הדבר שיתן מענה לכל הקהילות הללו.

השכונה שבולט בה מצוקה זו היא שכונת מעו"ף, שהאכלוס בה החל לפני מעט יותר משנה. כמו דברים נוספים שהיו חסרים בה בשלבי האכלוס, גם בתי כנסת לא הוכנו בה מבעוד מועד ותושבי השכונה, הדתיים והחרדים, נאלצו להקים את מנייני התפילה ברחוב וללא קורת גג.

שנה חלפה ושלושה קהילות נוסדו להן בשכונה.מנייני התפילה נערכים לעת עתה ברחובה של עיר, ברחבות מקורות בחזית המרכז המסחרי שברחוב התנופה ובאוהל ארעי שהוקם כפתרון זמני.

תנאים אלו הקשו על התנהלותם של מניינים אלו, עד כדי שאפי' פינה מסודרת לאחסן את ציוד בית הכנסת לא היה בר השגה מבחינתם. בקהילת 'לווית חן' מצאו פתרון ואחסנו את הציוד (כסאות, סידורים, ארון קודש ועוד) בחנות סמוכה שעמדה ריקה ובעליה אפשרו להשתמש במקום באופן זמני.

בימים האחרונים הודיע בעל המקום לבני הקהילה, כי הוא צריך את המקום ובשל כך בקהילה נאלצו לפנות את החנות שבה אחסנו את הדברים. בני הקהילה פרסמו תיעוד מזעזע ובו הם מראים כי נאלצו לאחסן את ציוד המניין בחדר אשפה סמוך.

"בזיון הקודש", כתב אחד מבני הקהילה והוסיף: "ראש העיר לטיפולך המידי. פתח לנו את המקום שהובטח לנו כבר לפני שנה. המקום מוכן אך לא מחולק כמו שסוכם. עד מתי נסבול את הבירוקרטיה שנמרחת ונמרחת?".

כוונת הדברים הייתה למבנה אותה ייעדה העירייה כפתרון למצוקת בתי הכנסת בשכונה. המדובר הוא על מבנה הציבור היחיד בשכונה זו ברחוב ההתמדה, שבתכנון המקורי הקומה התחתונה בו יועדה לגני ילדים ואילו הקומה העליונה הייתה אמורה להתחלק לשניים, חצי אחד לבית כנסת וחצי שני לפעילויות תרבות שונות.

בתחילה תוכנן לחלק את שטח בית הכנסת לשניים ולאפשר בו שימוש של שתי קהילות, אך לאחר מאבקים וניסיון של כל קהילה וקהילה לגבור על השנייה ולזכות בהקצאה, נמצא הפתרון והוחלט כי המקום יחולק לשלושה חללים ויתאפשר לשלושת הקהילות להמשיך ולקיים במקום מנייני תפילה.

בינתיים עברו מספר חודשים מאז סיום הבנייה במקום ושום דבר לא זז. חומרי הבנייה ולוחות הגבס לצורך חלוקה כבר סופקו למקום לפני יותר מחודש, אך בפועל החלוקה לא בוצעה בפועל. "המבנה עומד מוכן וגמור כבר כארבעה חודשים - ורק החלוקה שלא בוצעה עדיין, בטענות שונות שעדיין לא נערך מכרז על החלוקה, מעכבת את הכניסה שלנו", אומר ל'מהדריניוז חריש' אחד מבני קהילת 'לווית חן'.

אותו מתפלל הוסיף והסביר, כי "הנחנו את כל הציוד בחדר האשפה בלית ברירה, אחרי שבעל החנות בו אחסנו את הציוד במהלך השנה האחרונה, הודיע לנו בימים האחרונים כי מכר את החנות וכי עלינו לפנות את כל הציוד (כסאות, בימה, ארון קודש, ספרייה וסידורים)".

"כבר לפני שנה קבלנו הבטחה מראש העיר שנקבל מקום מסודר, אבל למרות שהמבנה מוכן וההסכמות שהגיעו שלושת הקהילות ביניהן, החלוקה נמרחת בצורה איומה מבלי סיבה אמיתית. בחורף סבלנו מהקור ומהגשם וכעת אנחנו סובלים מהחום", הוא מוסיף לשתף  ואומר, כי "הובטח לנו שבחג שבועות כבר נכנס למבנה - ובאמת נכנסנו, אך רק לחג עצמו. קבלנו את המבנה הגדול מבלי שהתבצעה בו חלוקה, ומיד עם צאת החג המפתחות נלקחו מאתנו ומאז אין לנו אישור להיכנס בינתיים למקום".

מיד עם פרסום התיעוד הקשה יו"ר סיעת ש"ס בעיר, חבר המועצה שלמה פרץ הרים את הכפפה - ותוך שעה ספורה דאג למקום אחסון חלופי וראוי כיאה לציוד בית כנסת ושאר דברי הקודש שאוחסנו, כאשר בעלי 'המתחם' (משרדי בוטיק) נרתמו לעניין ונענו לבקשה להמשיך ולאחסן אצלם את הציוד בימים הקרובים.

על אף זאת, בצעד תמוה לחלוטין החליטו בקהילת 'לוית חן' להשאיר את הציוד בתוך חדר האשפה, חרף החלופה שנמצאה  - וגורמים בקהילה הודיעו חד משמעית, כי הציוד יישאר בחדר האשפה עד לפתרון קבע. "מבחינתנו זה לא פתרון. כל עת שלא קבלנו לידינו מבנה מסודר זה יישאר כך", אומר ל'מהדריניוז חריש' אחד מבני הקהילה.

בשיחות עם גורמים בעירייה ניסנו לברר מדוע העירייה לא דואגת לפתרונות מידיים, בייחוד לאחר צווי הפירוק שניתנו לפני למעלה מחודשיים לתשעה אוהלים המשמשים את הקהילות השונות ברחבי חריש ומתפקדים כבתי כנסת. בעירייה הדגישו כי צווים אלו לא יצאו ממנה, אלא על ידי הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה, הפועלת כאישות נפרדת וללא תיאום עם עיריית חריש.

מעיריית חריש נמסר בתגובה לטענות על העיכובים במסירת המבנה, כי "העירייה ייעדה חלק ממבנה בשכונת מעו"ף לבית כנסת עבור תושבי השכונה, עד לסיום הקמת בתי כנסת של קבע. בית הכנסת הזמני חולק מראש לשני חלקים נפרדים כך שיוכל לשמש שתי קהילות במקביל, והוא כמעט ערוך ומוכן לקבלת המתפללים וצפוי להיפתח כבר בימים הקרובים".

"לנוכח בקשות נוספות הסכימה העירייה להשקיע משאבים נוספים ולחלק את המבנה לשלושה חלקים כך שיוכלו לשמש שלוש קהילות במקביל ולא רק שתיים. התהליך דורש הליכים בירוקרטיים והליכי בינוי שונים, והוא בעיצומו", הוסיפו בעירייה והתייחסו לתיעוד שהופץ: "צר לנו על הבחירה של מאן דהוא לאכסן ארון קודש וציוד של בית כנסת בחדר אשפה ולהפיץ את התמונות. אין בכך כל צורך ואנו רואים בזה פרובוקציה מיותרת".

בשורת הסיום חשוב לציין, כי חדר האשפה המדובר הוא חדש לחלוטין וכי לא נעשה בו עדיין כל שימוש. הפחים הירוקים אמנם נוכחים שם, אך הם ריקים לחלוטין. ועדיין, חבל שבשביל אגו ומאבק, צודק ככל שיהיה, הגבולות נפרצים והמטרה מחטיאה את עצמה. כל האמצעיים כשרים? במקרה הזה נראה שלא.