מעבר לפינה: "העיר החרדית הבאה כבר כאן" • צפו

יוסי לוז
ב' אייר ה'תשפ"א 14/04/21 12
אחרי שבג"צ פסל את זכיות העמותות החרדיות בעיר לפני כעשור וחרף העובדה כי היו קבלנים שסירבו לשווק דירות לחרדים, בעיר שכונתה בפי רבים 'מודיעין החדשה', בציבור החרדי הבינו כי הקרקע מוכנה ומחכה לבואם • צפו במצגת ייחודית ומרתקת המתארת את המהפכה האדירה
צילום: מתוך הסרטון
צילום: מתוך הסרטון

במהלך כנס הכינון ההיסטורי של הקהילות החרדיות בעיר, הוקרנה מצגת ייחודית ומרתקת המתארת את המהפכה האדירה המתחוללת בחריש, את דבר הרבנים, ראשי המוסדות ועסקנים הפועלים להתפתחותה והתאמתה לצרכי המגזר החרדי.  

לפני כעשור, נזכיר, חריש תוכננה ויועדה לציבור החרדי, אך בשלב מסוים נראה היה כי ההזדמנות התפספסה, לאחר שניצחון העמותות החרדיות נפסל בבית המשפט בטענות לקרטל ותיאום מאורגן - והיה נראה שנסתם הגולל על חריש החרדית.

ההבנה הייתה כי הציבור הכללי ניצח ברוב החזיתות ומלבד זכייה לבניית עשרות דירות בודדות לציבור החרדי, ברובו הגדול הם נשארו מחוץ למשחק ופספסו הזדמנות. על אף זאת, הציבור החרדי לא אמר נואש ומאז אכלוסה החלו משפחות מהמגזר להגיע אליה בזרימה איטית, אך בטוחה.

הנתונים המפתיעים, שמתגלים אט אט בחודשים האחרונים, מצביעים על מהפכה אדירה המתחוללת בעיר ועל נהירה המונית של משפחות חרדיות לחריש, כשחלק קבעו את משכנם כבר בעיר ואחרים צפויים להתאכלס בחודשים הקרובים ובמהלך השנים הקרובות.

חרף העובדה כי היו קבלנים שסירבו לשווק את דירותיהם לחרדים מאחר והיו בטוחים שהעיר החדשה, שכונתה בפי רבים 'מודיעין החדשה', תמשוך אליה את הציבור החילוני בשל מעלותיה הרבות - היענות הייתה נמוכה ובציבור החרדי הבינו כי הקרקע מוכנה ועומדת לפתחם.

חריש קיימת כבר למעלה מ-5 שנים, אך נראה כי הציבור החילוני לא נהר אליה כמצופה. דירות רבות עומדות ריקות ושלטי מכירה והשכרה פזורים ברחבי חריש לרוב. ההשערות הן כי הסיבה לכך היא מאחר ומתחילה העיר תוכננה לחרדים, הסטיגמה הזו לא עזבה אותה בעיני רבים והדבר גרם לרבים מהציבור הכללי להסתייג ממנה.

מצב זה הכשיר את הקרקע למהפכה אדירה שהתחוללה בעיר בשנה האחרונה, כאשר במהלכה הגיעו משפחות רבות להתגורר בעיר, מהציבור הספרדי, הליטאי ואפי' משפחות מחסידות תולדות אהרון שפתחה קהילה במקום.

בהתאם לכך הוקמו מוסדות חינוך לבנים ובנות, כוללים רבים ו-40 בתי כנסת ובתי מדרש אשר נפתחו רק במהלך השנה האחרונה ופזורים ברחבי העיר, כשהדבר אף גורם לחיזוק הצביון הדתי ולהגברת האווירה התורנית בעיר.

מגמת הנהירה והנוכחות החרדית הגוברת מיום ליום בעיר גורמת לנטישתם של תושבים חילוניים רבים ולגורמים שונים בעיר החוששים מההתחרדות המהירה לעורר פרובוקציות על נושא הדת ובנושא השבת בפרט, ללא הצלחה.

דבר נוסף שמוכיח בבירור על עתידה הרוחני המזהיר של העיר, הוא רכישת מאות דירות במהלך השנה האחרונה בשכונות החדשות, האמורות להתאכלס בחודשים הקרובים על ידי משפחות מהמגזר הליטאי והחסידי, אשר הולכות להקים קהילות מפוארות במקום, כמו גם משפחות מקרב המגזר הספרדי, אשר יתווספו לקהילות הספרדיות המפוארות שקיימות כבר בעיר.

חריש הינה עיר עם פוטנציאל עצום עבור הציבור החרדי. קרבתה למרכז, (40 דקות מב"ב וכשעה מירושלים) המחירים הזולים, והאפשרות של הציבור החרדי להתרחב ולהתבסס בה כראוי הופכות אותה לפתרון מושלם עבור מצוקת הדיור ולמקום היחיד בו קיימות מכלול המעלות המאפשרות לציבור החרדי לבוא להתגורר במקום.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • תבינו זהו הקרב אבוד זה נגמר אנחנו השולטים פה אנחנו ננצח רק החרדים הם שיזכו בעיר הזו, לא בריא לאדם לראות כל יום אנשים שמסמלים לו את החיסרון שבו מסמלים לו את מה שהוא איבד דהיינו איבוד היהדות איבוד החיים הבריאים החיים היפים והשלווים חיי התורה והמצוות........... אם לא חזרתם בתשובה עדיין לפחות תשמרו על הריאות שלכם כי אנחנו כאן כדי להישאר וכדי לקבוע עוד ועוד מסמרות ושליטה בעיר הזווווווווו
 • חריש בני ברק עכשיו של הציבור החרדי באו אנחנו מחכים.
 • החרדים משתלטים על שכונה כמו זבובים.אחרי תקופה קצרה הם רוכשים דירות בכמויות בגלל המחיר הזול ומשתלטים על העיר האילו היא שלהם.שקבלנים יעלו המחירים ב30 אחוז כדי להבריח אותם
 • ממש לא מדויק, הרוב המכריע של תושבי העיר הוא חילוני. מה גם, שכעת החלה תחבורה ציבורית בשבת.
 • חריש היא פשוט מפליאה את הגדולים שבעסקני הציבור נחרדי שהנה עיר שהיה בה בתחילה חילונים ופתאום משום מקום באו מאות רבות של משפחות חרדיות ואין ספק כמו שזה נראה היום העיר תוך שנה שנתיים תכפיל ותשלש את עצמה והיה חרדית לא פחות מבני ברק מודיעין עלית וכדומה,,,,,,,,,, לא צריך להיות פיקח גדול תבינו החרדים הם ציבור עם נוכחות גביהה במיוחד כל משפחה מגיעה לכעשרה נפשות תכפילו את כל הצעירים שאתם רואים היום בחריש לפי כמה,,,,,,,,,,,,,,,, אגב יש עיר יפה ומתאימה מאוד לציבור הכללי והיא פרדס חנה חבל לחיות במרירות זה לא מועיל כלום לבריאות פשוט עוברים לפרדס חנה ומשאירים את העיר חריש ללומדי התורה................ כמה פשוט כמה קללללללללללל
 • עיר העתיד החרדית
 • בשבת האחרונה היה שבתרבות, חברי כנסת הגיעו לפאנל שעוסק בחריש, כמובן עם הגברה מתאימה וכל הקשור לכך.
 • מעניין שיש רק צד אחד בענין
 • הרוב
  בחריש
  חילוני
  כל מה שאתם עושים זה מרמה ושקר
 • נכון להיום יש רוב חילוני בחריש שמוכן להילחם עד טיפת הדם האחרונה על צבינה של העיר.
  פה לא תהיה בית שמש שניה!!!!!
 • חבל שהכותב ( מי יודע אם לא שילמו לו על כך) מסלף את העובדות ומנסה ליצור מצג שהוא לחלוטין לא אמת...
  חריש היא עיר מעורבת ויש בה מקום למי שחיי ונותן לחיות
  יש בה עסקים שפתוחים בשבת ויש בה קהילה חילונית גדולה ופעילה שרק הולכת וגדלה.
 • הציבור החילוני בחריש חי וקיים.
  מסיבות שישי, ספורט ושירת נשים.