מרגש: השכן ברחוב ספיר התחזק וגזר את הקוקו • צפו

יוסי לוז
ג' תשרי ה'תשפ"ב 09/09/21 4
אירוע קטן שאירע בערב ראש השנה בבית הכנסת 'מקדש שלמה' בעיר קיפל אליו שנה רווית אירועים ונתן פרספקטיבה חדשה על יחסי השכנות בעיר • לאחר תהליך ממושך של חזרה בתשובה תושב רחוב ספיר שבשכונת אבני חן התקרב והחליט לגזור את שערותיו: "הקהילה הזו הם המשפחה שלי"
בית הכנסת מקדש שלמה | צילום: מהדריניוז
בית הכנסת מקדש שלמה | צילום: מהדריניוז

מחזה מרגש ולא שגרתי התרחש בערב ראש השנה בבית הכנסת 'מקדש שלמה' שבשכונת אבני חן בעיר. רב קהילת 'לעבדך באמת' הרב אשר זגדון התכבד לגזור את שערו הארוך של אחד משכני בית הכנסת, אשר התחזק במהלך השנה האחרונה והפך למתפלל מן המניין ולאחד מבני הקהילה.

התיעוד שהופץ ריגש וחיזק ולא פחות מכך סקרן רבים שתהו לסיפור שמאחורי זה, שהוכיח כי אפשר גם אחרת על אף השנאה והקיטוב שלובו על ידי קיצוניים מהעיר בשנה האחרונה באבני חן ובשכונות נוספות, אשר ניסו לפלג ולזרוע שנאה בין המגזרים בעיר.

בשיחה עם 'מהדריניוז חריש' משתף איתן, בעל המעשה, בפרטי הסיפור: "אני בעל תשובה כבר שנה. מאז ומתמיד הייתי בן אדם מאמין. תמיד ידעתי שיש כוח עליון ויש בורא לעולם, כבר בתור ילד כשגדלתי בבית חילוני. אבי היה לוקח אותנו בחגים לבית הכנסת וכבר אז ידעתי שאני מחובר".

לפני כארבע שנים הגיע איתן לחריש בעקבות ילדיו וקבע את ביתו ברחוב ספיר שבשכונת אבני חן, סמוך לבית הכנסת 'מקדש שלמה'.  "יש לי ילד כבן 18 שלומד בטכניון בחיפה", הוא מספר ומוסיף, כי יום אחד כשהגיע לבקרו מצא אותו עם  כיפה וציצית. "שאלתי אותו למה אתה עושה את זה, אבל ברגע שאמרתי לו את זה הרגשתי שהקב"ה אמר לי אם כבר אתה שואל אז גם אתה תהיה כזה".

"אחרי תקופה קצרה נתפס לי הגב בצורה קשה, ברמה כזו שפשוט לא יכולתי לקום וללכת. משך שלושה ימים הייתי מושבת ופשוט לא יכולתי לזוז, עד שאיך שהוא הצלחתי לקום וללכת בצעדים איטיים כמו תינוק שמתחיל ללכת", הוא מוסיף ומשתף.

איתן מוסיף ומשתף: "הרגשתי שאף אחד לא יכול לעזור לי מלבד הבורא ופשוט פניתי אליו. בשלב כלשהו נתקלתי ב'ברכות השחר' שלקחתי מהבן שלי תקופה קצרה קודם לכן, מסיבה שאינה ברורה. התחלתי לברך את ברכות השחר והגעתי לברכת זוקף כפופים ומאוד התעמקתי בזה".

"מאז שמתי לב שבכל פעם שאני אומר את זה אני מזדקף יותר ויותר והבנתי שפשוט מאותתים לי מלמעלה שאני צריך לעשות שינוי", מספר איתן ומוסיף, כי "הבנתי שלא רק שיש בורא לעולם, אלא שתמיד יש ניסים ונפלאות והבן אדם לא נמצא פה סתם בעולם ויש לו ייעוד".

כשאנו מבקשים להרחיב קצת יותר הוא מסביר: "לי באופן אישי תמיד היה איזה חוסר, לא משנה מה עשיתי וכמה, אף פעם לא הייתי מסופק ממה שעשיתי. היה לי חלל כלשהו שלא הצליח להתמלאות – אבל כשהתחלתי את ההליך של החזרה בתשובה ובלימוד תורה משהו התחיל להתמלאות".

"התחלתי את ההליך של החזרה בתשובה לבד", הוא משתף ומוסיף: "שאלתי את אחד השכנים שלי מה בדיוק להתפלל בכל תפילה. הוא שאל אם יש לי תפילין ולאחר שהשבתי בשלילה הוא דאג להשיג לי כאלו אחרי שהתחייבתי להניחם יום יום – ומאז לאט לאט התחזקתי והתקרבתי יותר ויותר".

עם הזמן החלו להכיר אותו בבית כנסת 'מקדש שלמה' הסמוך לביתו והוא הפך למתפלל מן המניין ולאחד מבני הקהילה. "התחלתי ללמוד גמרא והלכה והתקרבתי לרב זגדון – ומאז זה המקום שלי. אני מרגיש שקהילה הזו הם המשפחה שלי ויש לנו מזל שיש לנו רב כזה", הוא מסכם את הדברים.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • אני הכרתי את התקרית הקטנה הזאת ואחרים אמרו שהיה משהו אבל כנראה לא הבנתי בדיוק,,,,,, אבל בכל זאת הלוואי שיהא חלקי מחלקך אשריך אתה עננקקקקקקקקקקקק מהחיים................ אוהבים אותך איתןןןןןןןן
 • מצחיק אך אנשים עוברים מצד לצד
 • רק תיקון קטן למען ההגינות :)
  אכן היתה תקרית עם חסידי ברסלב מסויימים
  אבל מעולם לא הגיע למצב של הרמת ידיים ולא קיבלתי מכות בכלל :)
  ומקווה שלעולם לא יגיע מצב של כזה
  כולנו יהודים וצריכים להגיע לאחדות כוללת בכדי לקרב את הגאולה ,אמן
 • מדובר פה בבן אדם ענק מהחיים אני לא יודע מי זוכר אבל בתקופות של המריבות בשכונה הבן אדם הזה היה מאוד אנטי ואפילו בהפגנה שהיתה בשכונה לפני שנה פלוס היתה התגרות גדולה מצד החילונים ואותו אדם קיבל מכות מאוד חזקות מהמפגינים החרדים............ תבינו זה בן אדם שכל השכונה הכירה אותו והוא פשוט החליט לעשות מהפך כל כך גדול זה מסר עצום לנו מהי כוחה של תשובה כמה היא יכולה לעשות דברים כל כך חזקים...... יהיה חלקנו בחלקך איתן כמה כיף ותענוג לראות אותך בשיעורי תורה ובחברותה כל יום לפני השקיעה.............. אשריך שנתפסת על דברי תורה............ לכו תדעו עוד כמה עשרות ומאות כאלה עוד יהיו בעירנו עיר התורה והחסד.