נפל הגורל: חוק השבת אושר הערב ברוב קולות

יוסי לוז
ז' שבט ה'תשפ"א 20/01/21 1
אחרי תלאות ושינויים רבים שעבר, חוק העזר העירוני בנושא השבת בעיר עבר ברוב קולות של 7 מול 2 שהתנגדו, נציג סיעת ש"ס ואחד מנציגי הבית היהודי • למרבה הבושה ובניגוד לעמדת רבני הציונות הדתית – שני נציגים מ'הבית היהודי' הצביעו בעד החוק • וגם: על הבעייתיות שבאישור החוק והעילה לפסילת ההחלטה
מליאת מועצת העיר הערב | צילום: דוברות עיריית חריש
מליאת מועצת העיר הערב | צילום: דוברות עיריית חריש

מועצת העיר חריש התכנסה בשעות הערב ואישרה ברוב קולות את חוק העזר העירוני בנוגע לפתיחת וסגירת מסחר בשבת, למרות התנגדות רבני העיר וגדולי ישראל,  לאחר ששני חברי הבית היהודי תמכו בחוק המוצע בניגוד לעמדתם של רבני הציונות הדתית בעיר.

נזכיר כי ההצבעה על חוק עזר עירוני זה נדחתה פעמיים והייתה אמורה לעלות להצבעה לראשונה בישיבה שלא מן המניין לפני כשבועיים. בעקבות חילוקי דעות, ההצבעה נדחתה ליום שני השבוע, אך ההצבעה עליו נדחתה שוב בעקבות לחצים שהופעלו ובהיעדר מציאת נוסחה מוסכמת.

נציין, כי רק אמש פרסמו רבני העיר מכל הזרמים מכתב נחרץ נגד החוק במתכונתו הנוכחית, אשר נשלח אל ראש העיר וחברי המליאה. "לאחר חתימתם של גדולי וקודשי ישראל נגד חוק העזר העירוני בעירנו חריש, אנו רבני העיר מגלים דעתנו ומצטרפים לזעקת גדולי ישראל נגד החוק וקוראים לכם למנוע חוק זה המזלזל בקדושת השבת שחשובה לכם ולנו", כתבו הרבנים והוסיפו, כי "כל שינוי בנוסח החוק יעשה אך ורק בהתייעצות עם הרבנים הח"מ ושאר רבני העיר, על פי דעת תורה. ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר".

החוק שעבר ביממה האחרונה תיקונים מינוריים עבר לעיון החברים עשרים דקות בלבד טרם ההצבעה עליו, ולא עשרה ימים קוד כמתחייב בחוק, כאשר שבעה חברים הצביעו בעדו ושניים התנגדו. הנציגים שהצביעו בעדו הם חברי סיעת הליברלים, ראש העיר ונציגת ישראל ביתנו ושני חברי הבית היהודי, שלמה קליין ויוסי גולדמן, בעוד וחברם לסיעה יוחאי פראג'י יחד עם נציג ש"ס שלמה פרץ הצביעו נגד החוק.

נציין שוב כי הצבעת שני נציגי הבית היהודי בעד החוק הוא בניגוד גמור לדעתם של רבני הציונות הדתית בעיר ולא רק, כמו גם רוב קהל מצביעיהם אום הם מייצגים. אלו ככל הנראה נסמכו על דעתו של ראש ארגון רבני צוהר הרב דוד סתיו - שדעותיו ופסיקותיו נתונים במחלוקת – שבאופן צפוי פרסם אמש חוות דעת התומכת בחוק.

נציג ש"ס, חבר מועצת העיר שלמה פרץ הגיב לאישור החוק ואמר: "אנו בתנועת ש"ס פועלים לפי דעת גדולי הדור ורק לפי דעתם אנחנו מצביעים, כאשר דעתם לשמור כמה שיותר על השבת במרחב הציבורי".

"ראיתי שהחוק שונה והיתר למסחר בשבת ירד מעט, אך השינוי לא הגיע אליי בזמן ולדעתי זה לא תקין. החוק הגיע אליי זמן קצר לפני ההצבעה ", הוסיף סגן ראש העיר ונציג ש"ס, תוך שהבהיר שוב, כי "אנו פועלים על דעת גדולי הדור ונמשיך לשמור על השבת".

נציג הבית היהודי שהצביע נגד החוק, יוחאי פראג'י, ביקש לבדוק עם היועץ המשפטי של המועצה המקומית, רון משה, האם מבחינה משפטית ההצעה חוקית, בשל כך שראה את ניסוח החוק המתוקן שעלה להצבעה, עשרים דקות בלבד קודם לכן ולא כפי שמתחייב בחוק, כשבעקבות כך הוא לא הספיק לעבור עליו קודם ההצבעה.

הנאום התקיף של ראש העיר

לאחר ההצבעה נשא ראש העיר יצחק קשת נאום ארוך ובמהלכו תיאר את השתלשלות העניינים, תוך שהביא את דעתו של חבר מועצת חכמי התורה הגר"ש בעדני ואת מה שקרה לאחר מכן, כאשר לדבריו היו גורמים מחוץ לעיר שדאגו להתסיס ולהחתים רבים נגד, מבלי לשמוע את דעתו.

בדבריו גם ציין את העובדה כי חריש נועדה להיות עיר מעורבת ובשל כך צריך לאשר חוק עזר שיהיה מוסכם ומקובל על כלל המגזרים בעיר, על מנת לאפשר חיים משותפים של כלל תושבי העיר. בדבריו אמר גם כי הרוב המוחלט בעיר יושב בשקט וכי מדובר בקומץ קיצוני שדואג להתסיס את הרוחות.

"לצערי הרב אין הנהגה תורנית אמיצה בחריש", תקף קשת את רבני העיר לאחר שלדבריו חלקם חזרו בהם מהסכמתם. "אין יכולת לקבל אחריות אמיצה. יש יכולת להגיד לך מה לא ותתמודד. זה לא מנהיגות, זה לא אחריות, זה לא יכולת להוביל את חריש, ככה זה לא עובד באף עיר בישראל. ככה לא מתנהגים מנהיגים. זה מה שנקרא לכסות את עצמך וזהו".

בשלהי דבריו אמר ראש העיר: "היום עשינו מה שטוב לכולם ואת מה שטוב לחריש. זאת רק ההתחלה. אנחנו הולכים להתקדם בצעדים נוספים למען ההסדרה, בכל הנושאים הבוערים, בכל הסוגיות הכי רגישות והכי קשות. אנחנו ניגע גם בנושאים של צופרי השבת וגם בנושא של תחבורה ובכל נושא שיש. לא נפחד לגעת בהכל".

חוות הדעת המשפטית בנוגע לבעייתיות אישור החוק

נציין, כי עוד קודם התכנסות מליאת מועצת העיר, שלח עוה"ד משה פולסקי חוות דעת על כך שההצבעה בעניין חקיקת חוק עזר לחריש תהיה בעייתית במידה ואכן תאושר, בשל כך שהטיוטה הסופית של חוק העזר, לרבות דברי ההסבר, לא נמסרה לידי חברי המועצה.

"מכיוון שההזמנה לישיבת המועצה לא כללה את הטיוטה המוצעת לאישור המועצה, הרי שלא ניתן לקיים את הדיון בנושא חוק העזר, בטרם מסירת הזמנה כדין, בהתאם לדרישות הקבועות בדין", כתב עוה"ד פולסקי והוסיף, כי בשל כך "יש לדחות את מועד הדיון במועצה עד לאחר משלוח זימון כדין. ככל שתתקבל החלטה כלשהי בעניין – הרי שהיא בניגוד לדין והדבר עשוי להוות עילה לפסילת ההחלטה, ככל שתתקבל החלטה כלשהי, בעניין זה".

התגובות לאישור החוק

רב קהילת 'ראשית תבואתו', הרב יצחק אלגביש, הגיב לאישור החוק ואמר כך: "היום חתכו לי רגל אחת ומרשים לחתוך גם שלוש אצבעות מהיד, אבל ב''ה שומרים על שאר הגוף. מה אומר ומה אדבר? אבל אנחנו לא עצובים ולא מתייאשים. בע''ה עם ישראל ינצח, השבת תנצח וחריש תנצח. רוצה להביע הערכתי העמוקה ליוחאי פרג'י ושלמה פרץ על עמידתם האיתנה למען קודשי ישראל".

סגן השר אורי מקלב הגיב אף הוא על אישור חוק המרכולים ומסר, כי "לצערנו לאחר שכל גדולי ישראל והרבנים יצאו באופן נחרץ כנגד חוק העזר שביקשה מועצת העיר חריש לאשר, הגיע ראש העיר לרבנים והגיש הצעה אחרת שהייתה אמורה לעשות שינוי משמעותי".

"התברר כי ראש העיר לא נתן תמונה מלאה והוסיף ברגע האחרון דברים הפוגעים בשמירת השבת, באופי העיר ובחינוך הילדים", הוסיף מקלב. "הצעת החוק כפי שאושרה מגדילה באופן ממשי את הפגיעה בשבת קודש, תאפשר פתיחת אולמות בילוי ועסקים שונים בליבה של העיר חריש, זוהי פגיעה ממשית בצביון העיר חריש ובשבת קודש"

סגן השר הוסיף ואמר, כי "חילולי השבת בעיר בה מתגוררים שומרי תורה ומצוות זהו דבר שלא ניתן לחיות אתו, שמירת השבת במרחב הציבורי היא שמירת הזהות היהודית ומאפשר ליהודי באשר הוא לשמור את הזיקה הבסיסית של המורשת היהודית".

יו״ר השדולה למען שמירת השבת, ח"כ משה אבוטבול, התקשר לסגן ראש מועצת חריש הרב שלמה פרץ והודה לו על שהתנגד נחרצות לחוק חילולי השבת. "הערב במועצת העיר חריש עלה להצבעה חוק העסקים בשבת ועבר למרבה הכאב והצער ברוב של 7 כאשר נציג ש״ס סגן ראש העיר הרב שלמה פרץ הי"ו בהוראת גדולי ישראל ובראשם זקן מועצת חכמי התורה הגאון הרב שמעון בעדני שליט"א התנגד נחרצות לחוק נוסף אליו להתנגדות  חבר מועצה נוסף אחד מתוך שלושת חברי מועצת הבית היהודי, ששנים מהם למרבה הצער והבושה תמכו בחוק", אמר אבוטבול.

בשיחה הוסיף אבוטבול כי "הנציגים החרדים בכנסת מביעים צער עמוק על אישור החוק ע״י אנשים שחלקם חובשי כיפה, ונמשיך להיאבק למען שמירת השבת בחריש ובמדינה היהודית, אנו קוראים למועצת חריש לבטל את החוק המסוכן לשמירת השבת והיהדות למורות שהורד ממנו בהשתדלות הנציג החרדי הרב שלמה פרץ פרק המסחר".

"גדולי ישראל מחזקים את ידי הנציגות המקומית שהם שליחי ציבור אמיתיים, המיצגים את עולם התורה והיהדות  והנאבקים על שמירת הסטטוס קוו בעיר החדשה ועל שמירת כבוד השבת שהיא מקור הברכה", סיים חבר הכנסת אבוטבול את דבריו.

יו"ר ועדת חוקה ח"כ יעקב אשר התייחס אף הוא לאישור החוק ואמר: "מצער שראש עיר בישראל נגרר אחרי מקהלת "מה יפית" ומנסה לקבוע את אופי העיר באמצעות חוקים דרקוניים הפוגעים במסורת ישראל. אסור שהשבת תהפוך לקרדום פופוליסטי עבור יחסי ציבור".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס התייחס אף הוא ובתגובה לאישור התבטא, כי "שוב מיעוט חילוני 'ליברלי' אוכף את דעתו על רוב הציבור היהודי במדינת ישראל שרוצה וצמא לדת ומסורת ישראל סבא, שוב מיעוט חילוני 'נאור' מנסה לפגוע במסורת של השבת הקדושה ושוב כמה טיפשים עם כיפה משתפים איתם פעולה".

"בערב עצוב זה אני מזכיר לראש מועצת חריש וחבריו למועצה שהרימו יד נגד השבת הקדושה, לא יעזור לכם. אף חוק לא יעצור את אור השבת והיהדות בארץ, אף פוליטיקאי לא ידכא את רצון הרוב בשמירה על השבת והמסורת" הוסיף פינדרוס. "אנו נאבק בכל הכוח ובכלים העומדים לרשותנו שאור השבת ימשיך להאיר את חריש וכל ארץ ישראל".

ח"כ יעקב טסלר הגיב ומסר, כי "החלטת מועצת העיר חריש ודבריו המקוממים של ראש העיר פוגעים ברגשות רבבות יהודים וראויים לכל גינוי. השבת אינה של מיעוט קיצוני. השבת שייכת לכלל ישראל ולתושבי חריש במידה שווה. עצוב כי דווקא בתקופת משבר, בה התחלואה עולה, בתי החולים מלאים וכמעט ואין בית אשר אין בו חולה ואין רחוב אשר אין בו מת - מביא ראש העיר החלטה לחילול שבת, במקום לפעול לחיזוקה. אנו נמשיך ונעמוד על המשמר למניעת חילולי שבת במרחב הציבורי ולקיום הוראות החוק".

עו"ד מיכאל ליטווק, תושב חריש הפעיל נגד החוק, מסר בתגובה לאישור החוק: "ראש עיריית חריש פוגע פעם אחר פעם בקדושת השבת החל מהסכם קואליציוני המתיר חילולי שבת נרחבים, הסרת צופרים המשמיעים נעימות שבת וכעת הוא בחר להעביר חוק הפוגע בצביונה היהודי של העיר".

"מצער שראש עיר המגדיר עצמו שומר מצוות פועל לפי החליל של סיעת הליברלים ולא נשמע לדעתם של גדולי ישראל שהתנגדו לחוק פה אחד", הוסיף ליטווק. "אנו בוחנים כעת את חוקיות החוק שעבר במחטף ונעשה הכל על מנת שהחוק לא יאושר על ידי שר הפנים".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • העיר אבודה למגזר החרדי, יש שם רוב חילוני מובהק ובצוותא אמורה להתאכלס בעוד 8000 חילונים אז יהיו בקושי חמישה אחוז חרדים