סוף סוף: תחנת 'ניטור אוויר' החלה לפעול בעיר

יוסי לוז
כ"ט חשון ה'תשפ"א 16/11/20
לאחר מאבק ממושך וכחודש לאחר הצבתה, אמש הופעלה תחנת ניטור האוויר בעיר, אשר תנטר את איכות האוויר בעיר באופן רציף למשך עשור • עיריית חריש: "תוך שבועיים אמורות להסתיים הפעולות שיסדירו נגישות טובה ונוחה לתחנה עבור המפעיל"
צילום: דוברות עיריית חריש
צילום: דוברות עיריית חריש

חודש אחרי שהוצבה, אמש הגיעו אנשי המשרד להגנת הסביבה וביצעו את הפעולות הנדרשות להפעלת תחנת ניטור האוויר שהוצבה בשכונת הפרחים בעיר - ומעתה היא תפעל באופן רציף למשך עשור.

נזכיר, כי תחנה זו הוצבה בעיר לפני כחודש לאחר שהעירייה פעלה רבות מול המשרד להגנת הסביבה על מנת שיציב תחנת ניטור אוויר, בשל תלונות תושבים חוזרות ונשנות על זיהום אוויר ומפגעי ריח, שמקורם כלל לא בשטח השיפוט של חריש.

התחנה, שתפעל במקביל לארבע תחנות ניטור אוויר שכבר פועלות במרחב, באום אל קוטוף, בברקאי, בקציר ובברטעא - הוצבה בשכונת הפרחים, בשל היותה האזור הגבוה ביותר בעיר, אשר יניבו תוצאות ניטור מיטביות.

היתרונות בהצבת תחנה קבועה (ולא תחנת ניטור אוויר זמנית) הם רבים: התחנה תנטר את איכות האוויר בחריש באופן רציף 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. תחנת ניטור האוויר בחריש משמשת כחלק ממערך ניטור האוויר הארצי. ניתן יהיה לבחון באמצעות התחנה מגמות של איכות האוויר בעיר לאורך זמן, ולערוך השוואה בין הנתונים בחריש לבין תחנות ניטור אחרות בסביבה ובשאר חלקי הארץ. 

יתרון נוסף: במקרה של חריגה באיכות האוויר ניתן יהיה לדעת האם מדובר באירוע מקומי או ארצי. התחנה תעביר את הנתונים ישירות למשרד להגנת הסביבה לטובת ניתוח הנתונים בזמן אמת. 

עם הצבת התחנה בעיר, אמר ראש העיר, יצחק קשת: "אנחנו מתנהלים כבר חודשים ארוכים מול המשרד להגנת הסביבה, בדרישה שיציב כאן תחנת ניטור אוויר לנוכח מפגעי הריח ואני שמח שבקשתנו נענתה". 

"כבר זמן רב שאנחנו 'שוברים את הראש' איך מתמודדים עם בעיית מפגעי הריח, בעיה שמקורה בכלל לא בשטח השיפוט שלנו, ושהפתרון שלה הוא לא בסמכותנו ולא באחריותנו הישירה", הוסיף קשת. "במהלך תקופה ארוכה אנחנו נוקטים במספר פעולות כדי לקדם פתרונות מול המשרד להגנת הסביבה במטרה לגרום לו ולצה"ל לפעול, ולממש את אחריותם וסמכותם כדי שתושבי חריש ינשמו אויר נקי".

ראש העיר הוסיף ואמר: "חשוב לתאם ציפיות: אין לאף אחד פתרון קסם מיידי לבעיות הריח, אבל הצעדים שעשינו ושאנחנו ממשיכים לעשות מקדמים אותנו לקראת התמודדות מקצועית עם הבעיה. תחנת הניטור שתוצב כאן למשך 10 שנים היא ציון דרך משמעותי בהתמודדות עם בעיית הריחות. נתוני המדידות מהתחנה יועברו ישירות למערך ניטור אוויר ארצי, ועבודת התחנה תאפשר למשרד להגנת הסביבה לעבוד בצורה מקצועית ומבוססת נתונים בכל הקשור לאיכות האוויר בחריש".