"סיטואציה מורכבת": הודעה דרמטית על מצב התחלואה בעיר

יוסי לוז
כ"א אדר ה'תשפ"א 05/03/21
מוסדות החינוך בחריש צפויים להיפתח ביום ראשון, חרף העובדה כי העיר בינתיים חזרה להיות אדומה עם זינוק בתחלואה ו-215 חולים פעילים • בהודעה מפורטת שיתף ראש העיר על התהליך, עם הדגש על התחלואה הגוברת בקרב ילדים ובני נוער בעיר, לצד בקשה להצטרף לתוכנית 'מגן חינוך'
ראש העיר יצחק קשת | צילום: מתוך הפייסבוק
ראש העיר יצחק קשת | צילום: מתוך הפייסבוק

לאחר שתוקן ציון הרמזור של חריש שבעקבותיו הלימודים בעיר אמורים לשוב לסדרם כבר ביום ראשון הקרוב, ראש העיר יצחק קשת פרסם הודעה מפורטת לתושבים, בה שיתף על התהליך המורכב ועל החשיבות שבשמירת ההנחיות, לצד העובדה שהעיר בינתיים חזרה שוב להיות אדומה – ובהתאם לכך ביקש ממי שיכול לא לשלוח את ילדיו למוסדות החינוך שיעשה כך, לצד שידול להצטרף לתוכנית 'מגן חינוך'.

"אני רוצה לשתף אתכם בסיטואציה המורכבת שנקלענו אליה בימים האחרונים, ולמערכת השיקולים שאנו נדרשים אליהם בימים אלה", פתח ראש העיר בהודעה להורים. "אנחנו קשובים מאוד לרחשי הציבור ולקשיים שמציבה סגירת מערכת החינוך בפני הילדים וההורים".

"הצורך הבסיסי במסגרת חינוכית ברור לכולנו, ואנחנו עובדים מסביב לשעון - פשוטו כמשמעו - ובייחוד בימים האחרונים, כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר לתושבי חריש מול משרד הבריאות".

"זו הפעם השנייה שבמאמצים הרבים ובעבודת ניתוח נתונים מקצועית הצלחנו לשכנע את משרד הבריאות לשנות את החלטתו ולאפשר את פתיחת מוסדות החינוך בעיר (יש להדגיש שהפתיחה כפופה לאישור הממשלה, שעדיין לא התקבלה)".

"עם זאת, הפעם המצב מורכב יותר. מזה מספר ימים חל זינוק חד, מתמשך ומדאיג מאוד בהיקפי התחלואה בחריש. מספר החולים הפעילים שובר את השיאים של עצמו, והבוקר אנחנו כבר עם 215 חולים בעיר – נתון שלא היה כמותו אף פעם. עם ציון רמזור של 7.66 נכנסנו היום להגדרה של עיר אדומה".

"חלק גדול מאוד מהחולים הם ילדים ובני נוער. זה לא היה המצב ביום רביעי, בנקודת הזמן שבה נקבע צבע הרמזור השבועי של חריש כ'כתום בהיר'. כך נוצרה סיטואציה שבה מותר לנו לפתוח את מערכת החינוך ולהעניק מסגרת חינוכית לילדים (שוב: כפוף להחלטת הממשלה שטרם התקבלה), בזמן שחריש עיר אדומה. ברור לכולנו שפתיחת מוסדות החינוך בשבוע הקרוב עלולה להגביר את התפשטות הקורונה בחריש, והדילמה מובנת היטב".

"לאחר ששקלנו בכובד ראש את מכלול השיקולים לאור הנתונים הבוקר החלטנו שלא יהיה זה הוגן לסגור את מערכת החינוך כאשר מותר לנו לפתוח אותה. יש בחריש ילדים והורים שזקוקים נואשות למסגרת חינוכית, ואנחנו נאפשר להם לקבל אותה כל עוד מותר לנו".

"עם זאת, אני קורא לכל ההורים: אם יש לכם אפשרות להשאיר את הילדים בבית עוד כמה ימים, עד שהיקף התחלואה יירד – עשו זאת. מערכת החינוך תהיה פתוחה ותעמוד לרשותכם, אבל אם אתם לא חייבים לשלוח את הילדים, עדיף שיישארו בבית. זה הפתרון הסביר ביותר במצב שנקלענו אליו.

מה עוד אפשר לעשות? להצטרף עוד היום לתוכנית "מגן חינוך". התוכנית תאפשר להשאיר את בתי הספר פתוחים גם במקרה שבו חריש תוגדר שוב בצבע 'כתום כהה' או אדום, בתנאי שתהיה הסכמה כתובה מראש של 75% לפחות מההורים ומאנשי הצוות החינוכי בכל בית ספר לקיום בדיקת קורונה אחת לשבוע לכל תלמיד ואיש צוות".

"כל בית ספר בחריש שיגייס את ההסכמות הדרושות יוכל להיכנס לתוכנית. אני מקבל דיווחים מאגף החינוך שבתי הספר מתקשים לאסוף את החתימות הדרושות. אנחנו נמשיך לעודד את ההצטרפות לתוכנית, כדי שנוכל להמשיך להעניק מסגרת חינוכית לילדי בתי הספר ללא תלות במצב התחלואה".

"אנחנו מצדנו נמשיך לעשות כל מה שניתן כדי להוריד את התחלואה. צעדי החירום שעליהם הכרזנו ביום רביעי נשארים, כמובן, בתוקף: הנחיתי את יחידת הפיקוח העירונית לאכוף כל הפרה של הנחיות הקורונה במרחב הציבורי. מאז יום רביעי נרשמו כבר 24 דוחות, ומגמת האכיפה הבלתי מתפשרת תימשך".

"עם כל הקושי שבדבר, בתי הכנסת יישארו סגורים עד להודעה חדשה. המתפללים יכולים להתפלל באוויר הפתוח בהתאם להנחיות ולמגבלות הארציות".

"אנחנו פועלים רבות כדי להביא לחריש עוד חיסונים ובדיקות. ביום חמישי ייפתח כאן שוב מתחם חיסונים, וכן מתחם בדיקות במקביל. העירייה תמסור פרטים מדויקים בקרוב. קופת החולים כללית תחסן את מבוטחיה בחריש ביום שלישי, פרטים ניתן לקבל בקופת החולים".

"אנחנו בוחנים צעדי חירום נוספים שניתן לנקוט בהם כדי לבלום את התפשטות התחלואה בחריש. נמשיך לעדכן. בינתיים, אני מפציר בכולם לשמור על כל ההנחיות, בדגש על מניעת התקהלויות. רק כך נוכל לשמור על הבריאות ולהוריד את התחלואה בחריש".