סערה בבצוותא: המתפללים הקימו אוהל; העירייה פירקה

יוסי לוז
א' חשון ה'תשפ"ב 07/10/21 3
לקראת החורף ולאחר שהעירייה הפקירה את תושביה הדתיים של בצוותא, המתפללים החלו בבניית אוהל תפילה ראוי ונתקלו בעוינות מצד קיצוניים ובפירוק האוהל על ידי העירייה • יצחק קשת: "כל ניסיון לכפייה או לקביעת עובדות בשטח באופן חד צדדי ייתקל בתגובה נחרצת ובלתי מתפשרת"

כהמשך להתעלמות מצרכי הדת של שכונת בצוותא בעיר ולאחר שעיריית חריש לא דאגה לפתרונות ראויים, בשעות הערב (רביעי) התפתח עימות ממושך בין תושבי השכונה החרדים לאלו החילוניים בעקבות אוהל תפילה שהוקם בשכונה - ובמהלך המהומות שניים נעצרו ושוחררו, כאשר לאחר מספר שעות הורה ראש העיר על פירוק האוהל, בליווי כוחות המשטרה.

שכונת בצוותא, נזכיר, החלה להתאכלס במהלך חודשי הקיץ, אך למרבה הפליאה ולמרות שהעירייה תכננה והכינה את השכונה לפרטי פרטים, חברת 'שפיר הנדסה' שבנתה את השכונה דאגה שיהיה בה הכל מלבד בית כנסת בנוי ושאר צרכי הדת הבסיסים כיאה לכל שכונה ובפרט כזו שרכשו בה רבים מבני הציבור החרדי והדתי.

חרף העובדה כי בעירייה עדים למצוקה הקיימת ולבעייתיות החמורה שבדבר, העדיפו להשתיק את הנושא על ידי הקצאת כיתות בבתי הספר שהוקמו בשכונה וזאת בכפוף ללוח זמנים מוגבל בהם יתאפשר להם לקיים את מנייני התפילות.

כך, לדוגמה, הגבילו את מארגני המניינים כי את תפילת שחרית הם יצטרכו לסיים עד לשעה 07:20 בבוקר, על מנת לא להפריע לשגרת יום הלימודים במקום. מלבד זאת, בעירייה אסרו עליהם להכניס ריהוט משלהם וחייבו אותם להשתמש אך ורק בציוד הנמצא במקום.

בעקבות כך ובלית ברירה תושבי השכונה נאלצו לחפש מקום חלופי לערוך בו את מנייני התפילות, ולכל הפחות את תפילת שחרית, כשלצורך כך הם הקימו מתחם תפילות מאולתר באחד המגרשים המיועדים גם כך לבנייה עתידית של בתי הכנסת, בין רחוב האחדות לרחוב הקהילה.

לאחר שכלו כל הקיצים ואחרי מספר חודשים בהן נאלצו ציבור המתפללים להתפלל תחת כיפת השמים והשמש הקופחת עם תת תנאים, הציבור הבין כי לקראת ימי החורף והגשמים הצפויים לא יתאפשר להמשיך להתפלל במקום באותה מתוכנת ובלית ברירה הוחלט להקים אוהל גדול כפתרון זמני באותה שטח שמיועד להקצאת מבנים להקמת בתי כנסת, תוך תקווה כי העירייה תדאג סוף סוף למקום קבע הראוי לבית כנסת ובית מדרש.

מעט לאחר 19:00 הערב החלו בני הקהילה בהקמת האוהל ובתוך דקות החלה התגודדות במקום, כאשר גורמים קיצוניים ומחרחרי ריב בשכונה שראו את הקמתו של האוהל נזעקו והגיעו למקום בכדי למנוע את הקמת האוהל בגופם, תוך פגיעה ברגשות וניסיון להשחית את ציוד המתפללים.

עוד בנושא: 

בושה: ציוד בית הכנסת נגנב; התושבים זעמו ומחו

הזוי: העירייה מפלה קהילה שלימה; "לא מתאימים לשכונה"

בני הקהילה שהספיקו להקים את שלד האוהל התבצרו במקום ואודות להתפרעות הברברית של הפעילים הרדיקלים במקום, פקחי עירייה וכוחות משטרה הוזעקו למקום בניסיון להפריד בין הנצים ובכדי להביא להרגעת הרוחות במקום, כאשר במהלך המהומות נעצרה אחת המפגינות שניסתה להרוס את אוהל ואברך נוסף מבני הקהילה ובתום חקירתם במשטרת עירון הם שוחררו בתנאים.

במשך זמן רב עמדו במקום תושבים חילונים בשכונה וניסו לזעוק על חוסר הצדק ו'המחטף' שנעשה לדבריהם שלא ביושר, אך בשיחות עם 'מהדריניוז חריש' נשמעו לא מעט מהם מצדיקים את המאבק ואת התעלמות העירייה מצרכי הדת בשכונה, אך עם זאת התנערו מכך שנקטו בצעד עצמי וניסו לקבוע עובדות בשטח.

"במשך כחצי שנה העירייה מורחת אותנו ועושה מאתנו חוכא ואטלולא", אומר אחד מתושבי השכונה בשיחה עם 'מהדריניוז חריש'. "העירייה מנופפת שוב ושוב במניינים שמאפשרת לקיים בתוך בית הספר, אך כולם יודעים שזו בדיחה. יש שם מי שבכוח מנסה לברוח מפתרונות וגורם להלהטת הרוחות בשכונה".

לאחר ארבע שעות בהן פעלו רבני השכונה מול הגורמים העירוניים וגורמי המשטרה בניסיון להגיע להבנות ולאפשר את קיומו של האוהל לפחות לפרק זמן מסוים, ראש העיר יצחק קשת הגיע למקום והורה לפרק את האוהל באופן מיידי.

מדוברות המשטרה נמסר, כי "כוחות המשטרה הגיעו הלילה לחריש עם קבלת דיווח על מהומה שאירעה בחריש בין תושבים על רקע הקמת בית כנסת ארעי על שטח ציבורי בעיר. במהלך הקטטה עוכבה אחת המפגינות לאחר שע"פ החשד גרמה נזק לאוהל התפילה ותושב העיר בן 25 עוכב לחקירה בתחנת המשטרה בעירון בחשד לתקיפתה".

"לא מתאימים": הקיצוניים בעקבות העירייה?

אירוע זה, נציין, קורה מספר ימים לאחר שבית משפט השלום בחדרה קיבל את עמדת העירייה ודחה את בקשת חסידות תולדות אהרון לבטל את צו הסגירה לגן ילדים שפעל בדירת מגורים ברחוב האחדות בשכונה.

חשוב להזכיר, כי הבקשה הוגשה לאחר שבעירייה סירבו לאפשר לקהילה לרכוש בכסף מלא מהעירייה הקצאה מסודרת על מנת שיוכלו להקים עליה מבנים עבור בית הכנסת ומוסדות הקהילה ומשכך  נאלצו להקים את המוסדות בתוך דירת מגורים ברחוב אחדות 6.

ראש העיר אף הצהיר נחרצות אודותיהם כי הם "לא מתאימים לגור בשכונה הזו" ובשל כך נאלצו בעל כורחם לעשות שימוש חורג בדירת מגורים, הן בשל השקפת עולמם הבדלנית והן בשל חוסר ההתאמה של ילדיהם לשאר מוסדות החינוך בעיר.

בתגובה להחלטת בית המשפט שהתקבלה ביום רביעי שעבר כתב אמש קשת, כי "חריש נמצאת בעיצומו של תהליך עיצוב הזהות שלה כשבמרכזו סוגיות הקשורות ליחסי חילונים-דתיים. כמו שאמרתי פעמים רבות, חריש היא עיר מעורבת, עיר של כולם - חילונים, דתיים וחרדים - ואני מתנגד נחרצות לכל ניסיון מכל צד שהוא לקבוע עובדות במרחב הציבורי באופן חד צדדי".

"אחת הטענות של מוסדות תולדות אהרון הייתה שהעירייה מתנכלת להם בשל היותם חרדים", הוסיף קשת, תוך שהוסיף וכתב, כי "מדובר בטענות מופרכות, שכן בחריש פועלים מוסדות חינוך רבים לכל התושבים ולכל המגזרים והזרמים, לרבות חרדיים ותורניים".

קשת: "התנהגות בריונית לא באה בחשבון"

ובחזרה למקרה שאירע הערב. בשעה האחרונה, 01:00 לאחר חצות, פרסם ראש העיר יצחק קשת הודעה מפורטת בנושא וכתב, כי "הוריתי הערב לפרק באופן מיידי אוהל תפילה שהוקם ללא אישור בשטח ציבורי בשכונת בצוותא. עובדי עירייה פירקו את האוהל בליווי משטרתי".

"סביב הקמת האוהל התרחש הערב אירוע קשה מבחינה קהילתית: עימות בין תושבים חילונים לתושבים חרדים שגלש לאלימות של ממש", הוסיף קשת וציין, כי "ההתרחשות הזו בעיניי בלתי נסבלת. התנהגות בריונית לא באה בחשבון. אני מתנגד נחרצות לכל ניסיון מכל צד שהוא לקבוע עובדות במרחב הציבורי באופן חד צדדי, ולכן החלטתי שהאוהל יפורק מיד".

בהמשך דבריו הוסיף ראש העיר: "אני רוצה להעביר מכאן מסר ברור לכולם: חריש היא עיר מעורבת, עיר של כולם – חילונים, דתיים וחרדים. מי שלא מעוניין לחיות ביחד, כנראה שחריש לא מתאימה לו. מי שרוצה להתבדל פשוט לא ימצא כאן את מקומו".

"כל ניסיון לכפייה או לקביעת עובדות בשטח באופן חד צדדי ייתקל בתגובה נחרצת ובלתי מתפשרת", כתב קשת בנחרצות, תוך שהוסיף וציין, כי "אני מכיר בצורך לבית כנסת בשכונה ואנחנו עובדים על פתרונות, אבל לא זאת הדרך. הדברים ייעשו בצורה מסודרת כפי שנעשו בשכונות הוותיקות יותר".

לסיכום לדבריו כתב ראש העיר, כי "העירייה מצידה תעשה כל מה שצריך כדי שהסדר הציבורי יושב על כנו וכדי למצוא מענה מתאים לצרכים של כל הצדדים. אבל צריך גם רצון טוב ונכונות לחיים משותפים כדי שיהיה אפשר לחיות בשכונה – בצוותא".

ובשורת הסיום, לנו נותר רק לתהות האם לאכלס שכונה שלימה, השלישית במספר בחריש, מבלי לדאוג לצרכי דת בסיסים ולהבדיל כן לדאוג לפרטים הקטנים כמו גינת כלבים, זהו לא ניסיון לקבוע עובדות במרחב הציבורי באופן חד צדדי? לקשת פתרונים.

הציבור החרדי בבצוותא מופלה?

צביון השכונה מתגבש. טענות שונות נשמעו ואף ננקטו צעדים משמעותיים – וישנה הרגשה שמתעלמים מצרכי הציבור החרדי. מסכימים?

["כן (58%)"," השכונה נבנתה ללא מבני דת כלל (17%)","לא (11%)"," זה תהליך שבסופו של דבר יסתדר (14%)"]
[58,17,11,14]

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • אחרי שהעברתי את מערב קרית גת לחילונים
    אין לכם ברירה רק ללכת לחריש
  • תשמעו מרובם שהם כבר מיואשים והם מחפשים את הדירה הבאה שלהם, אנקדוטה קטנה שכן בבניין משגר בפנטאוז רצה להתקין גגון חשמלי למרפסת ואני שומע את אשתו אומרת לו תקשיב לי טוב אני לא הולכת להשקיע שקל בדירה הזאת אנחנו כאן זמני אתה לא רואה כבר כמה חרדים מגיעים לכאן,,,,,,,,,, וזה אחד מני רבים וטובים [ לא כאלה רבים כי גם ככה אין שם הרבה חילונים אבל מי שכן.......] שכבר מבררים על היעד הבא........
  • ביקרתי פעמיים בשכונה והתרשמתי שהשכונה אינה מתאימה עבור משפחה חרדית. קיימת הרבה פריצות, קיצוניים, ומשיחות עם תושבות חרדיות נאמר לי כי קיים חילול שבת באופן קבוע על ידי אותם קיצוניים.