"עוגן תחבורתי": העבודות להקמת מחלף מג"ב בעיצומן

יוסי לוז
י"ז אייר ה'תשפ"א 29/04/21
העבודות להקמת מחלף מג"ב נמצאות בעיצומן, לקראת פתיחתו הצפויה ברבעון הראשון של 2022 • עם חניכת המחלף יתבטל קטע הכביש שבין הצומת לכיכר שעל כביש 574 ובמקום הכיכר יוקם צומת מרומזרת, יחד עם מסלול נסיעה חדש עם שני נתיבי נסיעה • סמוך למחלף ייבנה מעבר תת קרקעי
צילום: באדיבות הקבלן המבצע חברת שיכון ובינוי
צילום: באדיבות הקבלן המבצע חברת שיכון ובינוי

פרויקט הקמת מחלף משמר הגבול, אשר ישפיע רבות על הנגישות לחריש, ממשיך להתקדם בקצב מואץ ונמצא בעיצומו של שלב הביצוע  - כאשר על פי נתיבי ישראל הוא צפוי להיפתח לתנועה ברבעון ראשון של שנת 2022, אך העירייה פועלת בניסיון להקדים את לוחות הזמנים.

המחלף, אשר נבנה על ידי נתיבי ישראל ומקודם במרץ על ידי העירייה ומשרד התחבורה, עתיד להיות שער הכניסה לעיר וצפוי להפוך את חריש לאחת הערים הנגישות ביותר לכביש 6, זאת בנוסף לכך כי פתיחתו תקל באופן משמעותי על עומסי התנועה בדרכי הגישה לעיר.

המחלף החדש, שמוקם בימים אלה ממערב לצומת משמר הגבול הקיים, יבטל את הצומת המחברת כיום בין כביש 65 לכביש 574. בנוסף, עם חניכת המחלף החדש יתבטל קטע הכביש שבין הצומת לכיכר שעל כביש 574 ובמקום הכיכר יוקם צומת מרומזרת, יחד עם מסלול נסיעה חדש ובו שני נתיבי נסיעה לכל כיוון שיחבר את חריש עם המחלף החדש.

פתיחת המחלף תאפשר נסיעה רציפה לנוסעים על כביש 65 (כביש ואדי ערה) וגם לאלו שיכנסו ויצאו מחריש דרך כביש הגישה. בנוסף, סמוך למחלף ייבנה מעבר תת קרקעי למשתמשי תחבורה ציבורית (הולכי רגל), כאשר במסגרת הפרויקט כבר הוסדרו הכניסות הקיימות לקיבוץ ברקאי ומחנה שלמה.

קרא עוד:

"בקצב מואץ": העבודות להקמת מחלף מג"ב בעיצומן

את עבודת תכנון המחלף החלה נתיבי ישראל כבר לפני כארבע שנים, ועלותו של הפרויקט עומדת על כ-550 מיליון שקלים. העבודות ההנדסיות לקידום זמינות הקרקע בהיקף של כ-50 מיליון שקלים הסתיימו כבר, וכך גם חפירות רשות העתיקות בהיקף של 100 מיליון שקלים – בעקבות אתר ארכיאולוגי שהתגלה במקום -  ועבודות העתקת המוביל הארצי על ידי מקורות בהיקף של כ-100 מיליון שקלים.

במסגרת הפרויקט הושם דגש משמעותי על פיתוח נופי בסביבת המחלף, כולל הסטה והסדרה נופית של נחל עירון בתוואי הפרויקט ומתן אפשרות עתידית לקישוריות בין הפרויקט לבין מיזמי ענק עתידיים כמו נתיב תחבורה ציבורית בכביש 65 ומסדרון תחבורתי לרכבת.

נזכיר, כי ההחלטה על הקמת המחלף אושרה בהחלטת ממשלה עוד בשנת 2015 וכעת הוא קורם עור וגידים. חריש מתפתחת בקצב מואץ, וכפועל יוצא מכך גדל כל הזמן נפח התנועה בדרכי הגישה אליה. מחלף מג"ב צפוי לשחרר הרבה לחץ מהכניסה והיציאה לעיר, והוא אחד מהעוגנים התחבורתיים החשובים של חריש.

כפתרון מיידי וזמני, נציין, בשבועות האחרונים נבחנה האפשרות של הארכת הופעת הרמזור הירוק בצומת מג"ב מכיוון כביש 574, זאת על מנת לעקל על העומסים במקום, בעיקר בשעות הבוקר. ראש העיר יצחק קשת יצא למקום וערך פיילוט יחד עם 'נתיבי ישראל', בכדי לראות איך הדבר משפיע הן על היוצאים מחריש והן על התנועה בכביש 65 – ובשל הצלחתו, בנתיבי ישראל, צפויים לאשר את השינוי באופן קבוע.