עיר כתומה: 139 חולים פעילים ואלפי מחוסנים

יוסי לוז
ד' אדר ה'תשפ"א 16/02/21
אחרי אלפי מנות חיסונים שניתנו לתושבי העיר בימים האחרונים חריש עודכנה לכתומה במדד הרמזור של משרד הבריאות והאור נראה בקצה המנהרה • בשבוע הבא צפוי להגיע מתחם חיסונים של פיקוד העורף ומד"א לחריש והוא ייתן מענה לכלל מבוטחי קופות החולים

מרתון החיסונים נגד נגיף הקורונה נותן את אותותיו ובימים האחרונים ירדה חריש בדירוג הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות והפכה לעיר כתומה, עם ציון 7.3 במדד הרמזור ועם 139 חולים פעילים נכון לשעות הבוקר, כאשר אחוז הבדיקות החיוביות בעיר עומד על 17.2%.

נזכיר, כי חריש הייתה במשך שבועות ארוכים עיר אדומה ובימים האחרונים מורגשת ירידה בתחלואה, יחד עם העובדה כי נתוני התחלואה בחריש וציון הרמזור שלה נקבעו עד היום על פי נתונים לא מעודכנים של הלמ"ס, שלפיהם בחריש מתגוררים 13,292 תושבים, דבר שגרם לכך שהעיר תדורג במדד הרמזור יותר גבוה ולא באופן יחסי לכמות התושבים העדכנית שמתגוררים בה.

בעקבות פעולות שנקטה עיריית חריש מול משרד הבריאות בשבוע האחרון, במשרד הבריאות הודיעו כי כבר בימים הקרובים יעודכן מספר התושבים בחריש ל-19,600, בהתאם לעדכון האחרון של הלמ"ס מדצמבר (על אף שמספר התושבים המדויק גבוה אף יותר), כאשר עדכון זה אמור לשפר את ציון הרמזור של חריש.

נתון נוסף שמשפר את ציון הרמזור של העיר, כאמור, הוא שיעור ההתחסנות של תושבים מגיל 65 ומעלה עומד על כ-73%. מאז תחילת מבצע 'לתת כתף' למתן החיסונים נגד נגיף הקורונה נענו תושבי העיר לאתגר ורבים התחסנו, כשנכון להיום 5,222  מתושבי העיר התחסנו במנה ראשונה ו-2,616 מתוכם גם במנה שנייה. במדינת ישראל כולה התחסנו עד כה 4,043,321 במנה הראשונה ו-2,666,233 מתוכם במנה שנייה.

ביממה האחרונה אומתו 27 מתושבי העיר כחיוביים לנגיף ובעיר ישנם כאמור 139 תושבים שמאומתים ומוגדרים כחולים פעילים נכון להיום. מאז פרוץ הנגיף אובחנו 1,085 מתושבי העיר כחיוביים לקורונה, כשמתוכם החלימו 943 ולהבדיל 3 נוספים נפטרו.

על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות משעות הערב, נכון להיום ישנם במדינת ישראל כולה 55,047 חולים פעילים, כאשר 5,153 מתוכם אומתו כחיוביים לנגיף אמש ו-2,966 נוספים מאז חצות ליל אמש.

מתוך כלל החולים מאושפזים בבתי החולים 1,479 חולים ומתוכם 589 במצב קשה ו-374 נוספים במצב קריטי, כאשר 297 מתוכם מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ הנגיף אובחנו 734,003 מאזרחי ישראל כחיובים לנגיף, כשמתוכם החלימו 673,521 ולהבדיל 5,435 נפטרו.

בעקבות מאמצים רבים שהשקיעה העירייה צפוי להגיע מתחם חיסונים של פיקוד העורף ומד"א לחריש כבר בשבוע הבא והוא ייתן מענה לכלל מבוטחי קופות החולים. בעירייה מסרו, כי הם ממתינים לאישור סופי על כך מפיקוד העורף,והודעה על מועד מדויק תימסר בהמשך.

"חשוב להדגיש", הוסיפו בעירייה, כי "קופת החולים מאוחדת נותנת שירות חיסונים כאן בחריש (לפרטים יש לפנות לקופת החולים). אנו עומדים בקשר גם עם קופת החולים מכבי, שאישרה לנו כי היא בוחנת את האפשרות למתן חיסונים בחריש. אנו מקווים שיהיו פרטים בעניין זה בקרוב".

במהלך היממה האחרונה פעלה תחנת בדיקות קורונה בשיתוף עם פיקוד העורף בין השעות 19:00-12:00 בבית ספר תלמי הדר, רח' מרגלית 5 (במקום תחנת בדיקות "דרייב אין" שתוכננה לפעול בשכונת הפרחים, וזאת בשל מזג האוויר הצפוי), זאת כחלק מהמאמצים להמשיך את המגמה ולהוריד את התחלואה בעיר עד שתיהפך לירוקה במדד הרמזור.