רע"מ: "נצביע נגד הארכת תוקף הוועדה המיוחדת"

יוסי לוז
י"ג כסלו ה'תשפ"ב 17/11/21
בעקבות חילוקי הדעות עם רע"מ והאיומים כי יצביעו נגד, ההצבעה על הצעת החוק להארכת תוקף הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש – נדחתה • אורית סטרוק: "רע"מ מאיימים באקדח ריק. חוק חריש אושר ע"י האופוזיציה כ'חקיקה בהסכמה'. מה כבר יכול לקרות אם רע"מ יצביעו נגדו? כלום"
וליד טאהא ומנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
וליד טאהא ומנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
מתוך חדשות הערב ב'כאן חדשות'

על רקע חילוקי הדעות והעימות בין מפלגות ימינה ורע"מ בעקבות חוק החשמל אותו האחרונה מנסה לקדם, המפלגה הערבית מתכוונת להפיל את הצעת החוק של שרת הפנים איילת שקד בנושא הארכת תוקף הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש.

בשבועות האחרונים מאיימים ברע"מ על חוסר שיתוף פעולה עם הקואליציה, אשר הם חלק ממנה, בעקבות טענות כי תקציבים והתחייבויות שהובטחו להם בהסכמים הקואליציוניים אינם מעוברים ולחילופין לא מיושמים בפועל בשטח, כשבין היתר נמצא סוגיית 'חוק החשמל' שמטרתו לחבר בתים שנבנו במגזר הערבי ללא היתר ובניגוד לחוק החשמל.

מאז ערכו השותפות הקואליציוניות שיחות והגיעו לסיכומים על מתווה מוסכם אותו הם יעלו להצבעה בכדי לאשר את החוק, אלא שעל פי הטענות ברגע האחרון יו״ר ועדת הפנים ויוזם החוק חבר הכנסת ואליד טאהא מרע"מ הכניס שינויים משמעותיים בניגוד להבנות שהושגו, שעה  לפני שהחוק עלה לדיון בוועדת הפנים בכנסת.

לאחר שיו"ר הוועדה סירב לעצור את הדיון ולחזור לסיכומים שהושגו בקריאה טרומית, חרף הלחצים מצד ראשי הקואליציה, שרת הפנים איילת שקד השוהה בארה"ב התקשרה ליו"ר רע"מ מנסור עבאס והבהירה לו כי הדבר יימשך חוק החשמל כולו בסכנה  - ובעקבות כך הדיון ננעל.

למרות זאת, ב'כאן חדשות' דווח כי במפלגת רע"מ הציבו אולטימטום לשותפיהן בקואליציה והעבירו מסר ברור ולפיו, כל עת וחוק החשמל ללא יעבור בוועדת הפנים אף חקיקה לא תזכה לתמיכתם במליאת הכנסת. בעקבות זאת, ההצבעה על חוק השמל, שהייתה אמורה לעלות להצבעה היום, נדחתה לשבוע הבא, מתוך תקווה כי הצדדים יגיעו להסכמות והבנות עד אז.

בתוך כל העימות הזה גם תלוי ועומד כוונת מפלגת רע"מ להצביע כנגד הצעת החוק להארכת תוקף הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש, שהייתה אמורה לעלות להצבעה כבר אמש ובעקבות חילוקי הדעות נדחתה להיום. על פי הדיווח ב'כאן חדשות', לטענת רע"ם פעילות הוועדה המיוחדת פוגעת ברשויות ערביות שבסמוך לחריש - וההצבעה נדחתה להיום בניסיון להגיע להבנות גם בנושא זה, אך אם הדבר יכשל ההצבעה צפויה להידחות פעם נוספת.

ברקע הניסיונות להגיע להבנות, שני המפלגות החלו לעבוד במקביל על גיוס תומכים, מהקואליציה והאופוזיציה, בעד ונגד הצעות החוק שבמחלוקת בהתאמה. על פי הדיווחים בימינה פנו לתקווה חדשה, ישראל ביתנו ואף לליכוד וציונות הדתית, ומנגד רע"מ פנתה לרשימה המשותפת ואף למפלגות החרדיות, ממנה הם ביקשו שלכל הפחות ימנעו בהצבעות השונות.

בעקבות הפרסום, הגיבה הבוקר חברת הכנסת אורית סטרוק מ'הציונות הדתית' וכתבה, כי "רע"מ מאיימים באקדח ריק. הרי חוק חריש אושר ע"י האופוזיציה כ'חקיקה בהסכמה' (לכן נכנס ללו"ז של יום ג', יום של חקיקה בהסכמה ללא גיוס). אז מה כבר יכול לקרות אם רע"מ יצביעו נגדו? כלום. החוק יעבור. מה שמוזר זה שהקואליציה מתייחסת לאקדח הריק כאילו היה טעון".