שולחן עורך: זריקת הרדמה פוליטית (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ט"ז סיון ה'תשפ"א 27/05/21
לאן מועדות פניו של נפתלי בנט • מה האפשרות היחידה שתציל את ישראל מבחירות חמישיות • האם החוקים נגד נתניהו יכריעו את גורל הממשלה • מה הסעיף בהסכם של יש עתיד עם מרצ, אשר מדיר שינה מעיני הפוליטיקאים החרדים • והאם נתניהו ישיג עריקים מ'תקווה חדשה' • טור סיכום שבועי
לפיד וגפני השבוע בכנסת | באדיבות המצלם
לפיד וגפני השבוע בכנסת | באדיבות המצלם

הלחימה בזירה הביטחונית נרגעה, הלחימה בזירה הפוליטית רק מסלימה. פחות משבוע נותר עד לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה של יאיר לפיד, ובגוש ההחרמה מנסים לעשות מאמץ אחרון כדי לאפשר את הקמת ממשלת השמאל, כשהשאלה הגדולה היא – באיזה שלב בזיגזג נמצא נפתלי בנט.

בנט, כזכור, תדרך ב"שיחות סגורות", שהוא נסוג מהקמת ממשלת השמאל לאור המצב הביטחוני והפרעות בערי ישראל, בשבוע אחרון גם התקיימה פגישת משא ומתן בין הליכוד וימינה, אך מההתנהלות של בנט, שקד ואנשי ימינה, נראה כי היה מדובר יותר בתרגיל עלוב, בניסיון להשתיק את הביקורת העזה, על המשך המגעים עם המפלגות הערביות בעיצומה של הלחימה וכשיהודים מותקפים ונרצחים ברחובו על ידי פורעים ערבים, ובינתיים נמשכה כל העת הדהרה המסוכנת לעבר ממשלת השנאה, כשעל פי הסיכומים שכבר פורסמו תפעל לעקירת כל הקדוש והיקר לעם היהודי ותפגע באופן אנוש בזהות היהודית של מדינת ישראל.

הצעדים בהם נוקטים ביש עתיד בימים האחרונים, לצד הטקסטים המעורפלים של בנט, שעדיין מסרב להתייצב ולומר מה באמת הוא מתכנן לעשות, לכאן או לכאן, מבהירים כי אכן כך הם פני הדברים – בנט ואיתו אנשי ימינה לרבות שקד לא חזרו בהם מכוונות הזדון. בטקסט שפרסם בנט השבוע נכתב, "גם היום, יש מספר אפשרויות להקים ממשלה, אם רק נסיר את החרמות ונבין את גודל השעה. הפוליטיקאים לא יתעשתו עד שהאזרחים יכריחו אותם להתעשת. עכשיו הזמן לבנות ולתקן, לא להעמיק את הקרע".

ובכן, בנט מדבר על "מספר אפשרויות", שלא ברור מה הן, במידה ולכל המטרות שהוא מכריז עליהם כמו השבת הביטחון האישי, לא שייך להקים ממשלה עם רע"מ, וחוזר שוב על דבריו כי לא יתן יד לבחירות חמישיות, אבל עדיין מסרב לומר בצורה ברורה להיכן פניו מועדות.

במקביל לדבריו של בנט, הודיעו ביש עתיד על חידוש המשא ומתן באופן רשמי ועל כך שצוות המשא ומתן של המפלגה יקיים פגישות עם צוותי המשא ומתן של מפלגות גוש השינוי, כאשר מתקיימות גם פגישות אישיות בין לפיד לראשי המפלגות. זאת במקביל לקידום צעדי חקיקה בכנסת כדלהלן.

ביום שני, בהצהרות הנהוגות בפתח ישיבות הסיעה, ניסה לפיד דווקא להנמיך ציפיות אבל הבהיר כי הם אכן פועלים בכל הכוח להקמת ממשלת השמאל. "בזמן שאנחנו כאן, בכפר המכביה יושבים צוותי המשא ומתן שלנו ומנסים להקים את ממשלת השינוי. הסיכויים לא גבוהים, אבל כל עוד יש סיכוי, ולו הקטן ביותר, אנחנו נהפוך כל אבן כדי להקים ממשלה".

כאמור, במקביל למשא ומתן פעלו ביש עתיד להתחיל ולקדם את החקיקה כנגד ראש הממשלה נתניהו. מאז הוטל המנדט על לפיד ויחד עם זה גם הועברה ראשות הוועדה המסדרת לידי מפלגתו, צעד שהיה חשוב מאוד בשבילו, לא התכנסה הוועדה. בסוף השבוע נערכה פגישה בין נציגי מפלגות גוש השינוי ובהתאם לסיכומים ביום שני התכנסה הוועדה המסדרת, על מנת לאשר פטור מחובת הנחה (כן, שוב אנחנו חוזרים לזה) למספר חוקים.

בין החוקים נמצאים שני חוקים אישיים כנגד נתניהו: האחד שלא ניתן להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים והשנייה היא הגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות או שמונה שנים. החוקים עברו בתמיכת תקווה חדשה ורע"מ, בימינה לא תמכו.

אישור הפטור מחובת הנחה אינו דרמטי במיוחד, שכן הדרך עד להשלמת החקיקה ארוכה מאוד וכמעט בלתי אפשרית בסד הזמנים שנותר. כדי לעכב את האפשרות עוד יותר, החליט יו"ר הכנסת יריב לוין בישיבת נשיאות הכנסת, כי בשבוע הקרוב לא יעלו להצבעה חוקים פרטיים, בשל כך שביום רביעי – היום בו בדרך כלל מצביעים על חוקים אלו – יתקיימו הבחירות לנשיאות. ביש עתיד מאיימים לעכב את הבחירות לנשיאות, אבל קשה להאמין שיעשו זאת.

לפיד, כאמור, טען כי "הסיכויים לא גבוהים" אבל דווקא נרשמה התקדמות מהירה מאוד במגעים, כשכל הזמן יוצאות הודעות ברוח חיובית מפגישות המשא ומתן. כבר ביום שלישי השכם בבוקר פורסמה הודעה משותפת של יש עתיד וישראל ביתנו על סיכומים סופיים בה נאמר: "במהלך הלילה סוכמו כלל הסעיפים בהסכם הקואליציוני בין מפלגת ישראל ביתנו ומפלגת יש עתיד

"במסגרת המו"מ הגענו להסכמה על קווי היסוד של הממשלה כמו גם על חוק פרויקטים לאומיים כאחד ממנועי הצמיחה המתוכננים למשק הישראלי. במסגרת החוק יוקמו 2 בתי חולים נוספים בנגב והגליל, שדה תעופה בנבטים, רכבת קליע (דוגמת קו גוש דן לצומת שוקת) ועוד מספר פרויקטים לאומיים נוספים. בנוסף סוכם כי תיקבע הכנסה מינימלית לקשיש בגובה של 70% משכר המינימום".

אתמול (רביעי) יצאה הודעה משותפת גם עם מרצ לפיה "במסגרת המו״מ הגענו להסכמה על עיקר קווי היסוד של הממשלה". אבל החלק הדרמטי טמון בשורה האחרונה שהייתה בשתי ההודעות "כמו כן הושגו הסכמות בנושא דת ומדינה". מה הן אותן הסכמות בין יש עתיד, מרצ וישראל ביתנו בנושאים הרגישים של דת ומדינה?

הנה חלק מהדברים שכבר פורסמו, והם כוללים פגיעה רוחבית ואנושה בכל עיקרי הדת, כשהם לא מותרים תחום אחד שבו הם לא זוממים לפגוע ולהרוס. רמיסת קדושת השבת, על ידי ביטול חוק המרכולים שהוביל השר דרעי ונועד למנוע את פרצת חילולי השבת בפתיחת המרכולים והחנויות. פגיעה בקדושת המשפחה היהודית על ידי קידום חוק 'ברית הזוגיות' שיכיר ב"נישואין" שאינן על פי ההלכה כדת משה וישראל. ניתוץ חומות כרם בית ישראל באמצעות קידום חוק גיור הרסני שיאפשר גם לגורמים מפוקפקים לבצע "גיורים" חסרי תוקף הלכתי ובכך להכניס אלפי גויים גמורים לתוך העם היהודי. פגיעה בקדושת שריד בית מקדשנו, באמצעות אישור מחודש למתווה הכותל הבעייתי המעניק דריסת רגל בכותל המערבי לגורמים הרפורמים והקונסרבטיבים לערוך את תיפלתם וביזוי ספרי התורה. ריסוק חומות הכשרות, באמצעות קידום מתווה כשרות שיתן הכרה גם לארגונים מפוקפקים שאינם עומדים בהוראות הכשרות של הרבנות הראשית, זאת לצד פגיעה ברבנות הראשית עצמה באמצעות שינוי הליך הבחירות כך שיאפשר להם למנות "רבנים" שאינם ראויים כרצונם. ולקינוח: קידום חוק הגיוס במתכונת שהגיש ליברמן בימיו במשרד הביטחון, הכולל את הסעיפים הבעייתים בעניין המכסות וביטול החוק.

מלבד הסיכומים העקרוניים, יש גם סיכומים כבר על חלוקת התיקים והתפקידים בממשלת השמאל, כל זה מצביע בבירור על כך שלפיד ושות' לא עושים את כל זה לחינם, אלא מכינים כבר את כל הרכב הממשלה כדי שבשבוע הבא, רגע לפני פקיעת המנדט ואולי אף אחריו, יצטרף בנט לממשלה זו. גם העובדה שהתיקים שבנט מעוניין בהם מלכתחילה לא נמסרו למפלגות אחרות מעידה כי הם נשמרים עבורו.

אתמול (רביעי) שוב פרץ העימות החריף בין בנט ושקד לבין סמוטריץ', כשבנאום ארוך תקף סמוטריץ' את שותפיו לשעבר וחשף את ההצעות שהעבירו לו על מנת שיסכים להצטרף יחד איתם אל ממשלת השמאל. הדברים מגיעים לאחר פגישות שנערכו השבוע בין סמוטריץ' ושקד, בהם לא הושגו הסכמות.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית טען: "בנט משקר. איילת משקרת. הסיבה היחידה שבגללה לא קמה ממשלת ימין כפי שהציבור מצפה שתקום - היא החתירה שלהם להקמת ממשלת שמאל. אני קורא מכאן שוב לאיילת שקד, לניר אורבך, לעידית סילמן: אפשר וחובה להקים ממשלת ימין! דפי ההיסטוריה נכתבים בימים אלה. אתם תכריעו אם תהיו כתובים בהם כמי שהיו שותפים לתרגיל ההונאה הגדול ביותר שהיה כאן ושהוביל לאסון, או שתכתבו כמי שעצרו את ריצת האמוק המטורפת של בנט ותביאו להקמת ממשלת ימין".

אז לאן כל זה מתקדם? ביום רביעי הבא יפקע המנדט של לפיד, אז יחזור המנדט אל הכנסת למשך 21 יום שבהם כל אחד מחברי הכנסת יכול לאסוף 61 חתימות ולקבל את המנדט להרכבת הממשלה למשך 14 יום, אם בסיומם של אותם 21 לא תוקם ממשלה הכנסת תתפזר באופן אוטומטי והבחירות יערכו בסביבות חג הסוכות.

השבוע דווח כי ביש עתיד, תומכים בקידום הצעת חוק שהגיש עיסוואי פריג' ממרצ לפיזור הכנסת כבר עם פקיעת המנדט של לפיד, כך שהמנדט לא יחזור אל הכנסת ולנתניהו לא תהיה הזדמנות נוספת להקים ממשלה. הצעד הזה נועד לאיים על בנט וסער, שיצטרפו אל ממשלת השמאל, ולחסום את האפשרות שיחכו עד לפקיעת המנדט של לפיד ואולי אז יצטרפו לנתניהו.

מדובר באיום ריק, ראשית כי אין 61 חברי כנסת כדי להעביר את החוק הזה. כדי להעביר את החוק נדרשת תמיכה גם של רע"מ וגם של הרשימה המשותפת, מדוע שרע"מ תרצה לפזר את הכנסת כבר עכשיו ותרוץ לבחירות בהן היא יכולה להימחק? ושנית, טכנית אין ממש זמן להעביר את החוק, בפרט כפי שנכתב שעד ליום רביעי הבא, יום פקיעת המנדט, לא תהיה חקיקה בכנסת.

אבל כפי שנפרס באריכות נראה כי ממשלת השמאל קורמת עור וגידים בהשתתפותם של מי שניסו לתעתע בציבור כביכול הם אנשי ימין ומסורת. אם חלילה זה יקרה, ככל הנראה זה יתרחש כבר במהלך השבוע הקרוב עוד קודם פקיעת המנדט של לפיד, זאת משום שלאחר מכן יצטרכו 61 חתימות כולל חלק מהמפלגות הערביות, צעד שיקשה יותר על המהלך.

אם כל זה לא יצלח, והמנדט של לפיד אכן יפקע ויחזור אל הכנסת, האפשרות לממשלת שמאל מתרחקת, אך לא מתבטלת, ומנגד נראה כי נכון לעכשיו נתניהו מתקשה להשיג את שני הח"כים הנוספים הנדרשים להקמת הממשלה, וכאמור שוב אנחנו נהיה בסיטואציה של בחירות.