"תהיו חריש": לפיד מצטרף למאבק לצרכי תעמולה?

יוסי לוז
ד' שבט ה'תשפ"א 17/01/21 2
בפוסט ארוך ושקרי שפרסם יו"ר 'יש עתיד' בשעות האחרונות הוא יצא לקמפיין בחירות על גבה של העיר חריש וכתב, כי בדיוק כמו בחריש "צריך להתנהל הדיאלוג בין דתיים לחילונים גם ברמת המדינה" • האם באמת ישנה הסכמה מלאה בין כלל תושבי העיר על חוק השבת המוצע?
יאיר לפיד | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
יאיר לפיד | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

על רקע המאבק סביב צביון השבת בעיר וחוק העזר העירוני האמור לקבע את האסור והמותר בשבת במרחבה הציבורי של חריש, יו"ר סיעת 'יש עתיד' מפרסם פוסט מסית בא הוא מחזק את המאבק נגד השבת ואף טוען באופן שקרי כי הצעת החוק העומדת לפני הצבעה מוסכמת על כל תושבי העיר.

בדומה לבחירות 2013, אז יצא יאיר לפיד לקמפיין הבחירות הראשון שלו באמצעות הסתה כגד הציבור החרדי, תוך שימוש ציני בילדה שטענה כי קיצוניים ירקו עליה בדרכה לבית הספר – הפעם, נראה, כי לפיד מתכוון לעשות זאת על גבה של העיר וכמו שכתב בפוסט, כי "מועצת חריש מביאה בשורה חדשה, כך בדיוק צריך להתנהל הדיאלוג בין דתיים לחילונים גם ברמת המדינה".

בהתייחסו לחוק העזר העירוני כתב לפיד, כי "חריש תעשה מחר היסטוריה. מועצה מקומית צעירה, 24 אלף תושבים, חילוניים ודתיים, שמוכיחים שאפשר אחרת. מועצת העיר הגיעה להסכמה בין כל חלקיה לפתוח עסקים בשבת במעגל החיצוני של המועצה. גם החילונים וגם הדתיים חתומים על זה. צעד של כבוד הדדי, של חיה ותן לחיות".

על פניו כלל לא בטוח כי החוק יעלה מחר להצבעה, אך לדבריו של יו"ר 'יש עתיד' מליאת מועצת העיר תתכנס מחר לישיבה שלא מן המניין ותצביע פה אחד בעד טיוטת החוק שגובשה בחודשים האחרונים. נציין, כי הצבעה זו הייתה אמורה להתקיים כבר לפני כשבוע וחצי, ביום רביעי שעבר, אך בשל חילוקי דעות הישיבה וההצבעה נדחו, כך שקיום הישיבה מחר כלל לא בטוח ובוודאי שלא אישור החוק.

נזכיר, כי לאחר שטיוטת ההצעה של חוק זה דלפה אל הרשת, נשמעה התנגדות עזה מצד תושבים ורבנים מהעיר, כשבעקבות כך אף פרסמו גדולי ישראל מכתב בסוף השבוע, כשבמקביל רבני הציונות הדתית בעיר הוציאו אף הם מכתבם ובו התנגדו נחרצות לאישור החוק במתכונתו ובניסוחו הנוכחי.

מלבד המכתבים שפורסמו, מאבק זה דלף אל התקשורת הארצית, כשבין היתר פורסמו כתבות ענק ביומונים 'יתד נאמן ו'המודיע' – ובעקבות כך מספר חברי כנסת הוציאו הודעות גינוי על הכוונה לחוקק חוק זה ולאפשר את רמיסתה של השבת בראש כל חוצות.

אל הפוסט שפרסם יאיר לפיד בשעות האחרונות הוא צירף את הכתבה מ'המודיע' וציטט את כותרות כלי התקשורת והודעות הגינוי של הח"כים החרדים וכתב: "כן, זה תקדים, אבל הוא לא מסוכן, הוא מתכון לחיים ביחד. העסקנים החרדים רוצים למנוע כל אפשרות לפשרה או להבנות, אבל תושבי חריש החליטו שהם רוצים לחיות יחד. כל צד מבין שזה לא יהיה 100% כמו שהוא רצה, אבל בתמורה הוא מקבל את האפשרות לחיות בהבנה ומתוך שיתוף פעולה".

בשורת הסיכום תרגם לפיד את המאבק המקומי לקמפיין הבחירות האישי של מפלגתו וכתב: "ממשלה שפויה - כמו זו שאנחנו נעשה הכל כדי להקים - מאמינה שיש לאפשר לכל אזרח לממש את השבת שלו בדרכו ועל פי אמונתו. ממשלה שפויה מאמינה שצריך לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל ולצד זאת לאפשר פעילות תרבות ורוח ופעילות קהילתית".

"מועצת חריש מביאה בשורה חדשה, כך בדיוק צריך להתנהל הדיאלוג בין דתיים לחילונים גם ברמת המדינה. דיאלוג שמבוסס על שיח והבנה הדדית ומתן פתרונות יצירתיים", סיים לפיד את דבריו באמצעות מצג שווא וחתם זאת כך: "כל הכבוד לחריש – הגיע הזמן לממשלה שפויה".

כך או כך, נראה שבין חברי מועצת העיר עדיין אין תמימות דעים על ניסוח החוק והשלכותיו ובשל כך כלל לא בטוח כי ההצבעה אודותיו תיערך כבר מחר. מבירור שערכנו עולה, כי ההתכנסות מחר אינה סופית, זאת במקביל לניסיונות להגיע לניסוח אחיד ומוסכם שיעבור פה אחד על ידי חברי המליאה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • מדהים כמה שקר יש בכתבה אחת , לא ידעתי שבסיס היהדות זה שקר.
  • אסור לכתוב תגובות הכוללות דיבה ולשון הרע, אבל לפרסם כתבות כאלה מותר?