"ביזו את שבת": אבוטבול זעק על הדוכן נגד החוק שאושר

יוסי לוז
ט"ו שבט ה'תשפ"א 28/01/21
בנאום מרגש ויוצא דופן דיבר חבר הכנסת משה אבוטבול על ערך קדושת השבת ועל כך שמי שניסה להילחם בה מאז קום המדינה נפל ונעלם מבימת ההיסטוריה • "מועצת העיר חריש לא נשמעה לגדולי ישראל וביזה את שבת קודש", אמר אבוטבול וביקש נרגשות: "בטלו וחיזרו בכם מחקיקת החוק המבזה את שבת המלכה ובעיקר אתכם"
צילום: דוברות הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

בשעות הערב אמש עלה יו״ר השדולה למען שמירת השבת, חבר הכנסת משה אבוטבול (ש״ס), לדוכן הכנסת ונשא נאום חוצב להבות בעניין שמירת השבת ומעלתה, תוך שציין בכאב את חוק העזר בעניין השבת בחריש שאושר בשבוע שעבר ואשר "רומס ברגל גסה את קדושת השבת".

בפתח דבריו דיבר חבר הכנסת אבוטבול על ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחקיקה שמתבצעת בכנסת בנושא זה, בין היתר בהתמודדות עם המוטציות השונות, הסגרים, הבידודים והחיסונים, כשלדבריו "בכל אות בא'-ב' יש ערך הקשור לקורונה".

"אבל בל נשכח שישנו חיסון מרכזי - חיסון יהודי שאני ורבים וטובים מאמינים שיכול מאוד להשפיע לטובה על הבריאות האמיתית של עם ישראל, של העם היהודי היושב בציון ובגולה הדוויה", הוסיף יו"ר השדולה למען השבת. "זהו הדבר שנקרא אותו גם בפרשת השבוע בשבת זו 'בשלח', על ערך שמירת השבת".

חבר הכנסת אבוטבול הוסיף ואמר: "אם אנו נזעק בקול אחיד, נתבע את כבודה של שבת המלכה ונשכיל לשמור על כבודה של שבת קודש מובטח לנו שניפטר מהנגיף ונהיה בריאים כולנו בעז״ה", תוך שהוסיף להתייחס לחריש ואמר: "כמה זועק וכואב אותו חוק שחוקק בעיר חריש המזמין חילולי שבת והרומס ברגל גסה את קדושת השבת. כולם נזעקים על כך וזה ממש חילול השם, וכואב שבדבר היקר ביותר לעם היהודי משחקים בזה ככלי פוליטי".

"כמה גדולי ישראל ובראשם מרן זקן מועצת חכמי התורה הגאון הגדול הרב שמעון בעדני שליט״א, ביקשו שלא לחוקק את זה ומועצת העיר חריש לא נשמעה ובכך ביזו את שבת קודש", הוסיף אבוטבול ותמהה: "למה? מדובר בעיר חדשה, זו ההחלטה הנכונה לקבל שם? חייבים להתעורר כדי ח"ו השבת לא תתבע את עלבונה".

בדבריו שיתף יו"ר השדולה למען השבת על מאחורי הקלעים וסיפר: "שוחחתי שם רבות עם ראש המועצה מר יצחק קשת. פניתי אליו בתפקידי כיו״ר השדולה למען שמירת השבת בכנסת, בכדי שיוותר וידחה, אך לצערי הרב נתקלתי באוזניים אטומות וחבל. אדם יכול לאבד את כל עולמו בניסיון לרצות פוליטיקאים אל מול שבת המלכה".

"היו כאלו שנלחמו בשבת קודש מאז קום המדינה, כולם נפלו ונעלמו מבימת ההיסטוריה", הוסיף חבר הכנסת אבוטבול וסיפר, שכשהיה נער "היו הפגנות רבות בפתח תקווה מול קולנוע 'היכל', שראש העיר דאז, דוב תבורי, רצה לפתוח שם בשבתות ולבסוף הפסיד".

"מישהו זוכר את האיש? האם הוא הותיר חותם?", אמר חבר הכנסת אבוטבול בכאב, תוך שהוסיף, כי "היהדות תמשיך להיאבק על כבודה של השבת היקרה לנו יותר מכל ואני קורא למועצת חריש: 'בטלו וחיזרו בכם מחקיקת החוק המבזה את שבת המלכה ובעיקר אתכם'".