הותר לפרסום: שב"כ סיכל חטיפת חייל ופיגוע בחריש

כ"ט תמוז ה'תש"פ 21/07/20
לאחר פעילות עומק של השב"כ וצה"ל בחודשים האחרונים סוכלו סדרת פיגועים בשומרון ומעשי טרור נוספים, ביניהם חטיפת חייל ישראלי לצרכי מיקוח לשחרור אסירים מהכלא הישראלי • עוד עלה מחקירת השב"כ כי איראן וחיזבאללה מעורבים באימון ומימון הפעילות

בשעה האחרונה הותר לפרסום כי במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף צה"ל, נחשפה וסוכלה בחודשים האחרונים פעילות של ארגון טרור, במסווה של ארגון אזרחי, הפועל לרווחת הציבור הפלסטיני המכונה "אלשבאב אלקומי אל ערבי", אשר בין היתר תכננה לבצע פגיוע קשה בחריש.

חשיפת הפעילות החלה בחקירתו בשב"כ של יזן אבו צלאח, בן 23, פעיל החזית העממית, תושב עראבה. יזן נעצר לחקירה במהלך חודש אפריל 2020 ובמסגרתה התקבל מידע על מעורבותו בתכנון פיגועים באזור יהודה ושומרון. במסגרת היערכותו לביצוע הפיגועים, רכש נשקים ואף גייס פעילים אשר עמדו בראש שתי חוליות שונות- האחת בשומרון והשנייה ברמאללה.

בחקירתו בשב"כ מסר כי תכנן שהחוליות יבצעו פיגועים קשים שונים ביניהם פיגוע בישוב חריש וחטיפת חייל לטובת מיקוח לשחרור אסירים מהכלא הישראלי. עוד עלה מחקירתו בשב"כ כי שאב השראה לתכנון וביצוע הפיגועים מהפיגוע של חוליית החזית העממית בעין בובין, בו נרצחה רנה שנרב הי"ד.

במהלך חקירתו של יזן, נחשפו קשריו לארגון 'אלשבאב אלקומי אלערבי', תחתיו פועלת הזרוע הצבאית של הארגון בשם 'אלחרס אלקומי אלערבי', אשר פועלת בסוריה. פעילות הזרוע הצבאית מתמקדת בפעילות צבאית בסוריה כנגד דאע"ש, ג'בהת אלנצרה ומתנגדי הצבא הסורי.

החקירה בשב"כ העלתה מידע ביחס למעורבותן העמוקה של איראן וחיזבאללה בקידום פעילות טרור כנגד ישראל. כן עלה במסגרת חקירתו של יזן, כי היה צפוי לצאת לאימונים צבאיים בלבנון הכוללים ירי, יצור אמל"ח, הפעלת רחפנים ועוד.

לאור ממצאי חקירתו של יזן, נעצר לחקירה מחמד אבו צלאח, בן 29 , בן דודו של יזן, תושב ביר זית. במהלך חקירתו של מחמד עלה כי הארגון מקיים אימונים משותפים עם גורמים באיראן, וכן עם חיזבאללה וצבא סוריה, ואלו מהווים גם גורמי מימון עבור פעילות הארגון.

בראש הארגון עומד אסעד אלעאמלי (המכונה "ד'ו אלפקאר") אשר פועל מלבנון, ומהווה איש הקשר של הארגון למול איראן וחזבאללה. למעשה, מדובר בגורם הפועל באופן מלא מטעם של גורמים איראנים בסוריה.

בעקבות חקירותיהם של יזן ומחמד נעצרו 8 פעילים נוספים אשר היו מעורבים בתכנון פיגועים כנגד מטרות ישראליות. חקירת הפרשייה הדגישה שוב את הקשרים ההדוקים המתקיימים בין איראן וחיזבאללה לבין ארגון הטרור החזית העממית, לטובת קידום פעילות טרור מול ישראל.