'חוק חריש' אושר: האופוזיציה התגייסה; הערבים הצביעו נגד

יוסי לוז
י"ג כסלו ה'תשפ"ב 17/11/21
לאחר שמפלגות האופוזיציה התגייסו למען חריש ונמנעו מלהצביע נגד הצעת החוק שתעריך את פעילות הוועדה המיוחדת, ההצעה אושרה בקריאה ראשונה עם 6 מתנגדים ובהם נציגי רע"מ • אחמד טיבי: "המטרה היא להשתלט על אלפי דונמים מסביב של ישובים ערבים מסביב. זו הצעה דורסנית"
מסך ההצבעה לאחר אישור החוק | באדיבות המצלם
מסך ההצבעה לאחר אישור החוק | באדיבות המצלם
מתוך ערוץ הכנסת

סאגת הארכת תוקף הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש הגיעה לסיומה בשעה האחרונה, כאשר מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק בנושא, כאשר 20 חברים הצביעו בעד ההצעה לעומת 6 שהתנגדו, בהם גם חברי מפלגת רע"מ החברה בקואליציה.

על פי ההצעה שאושרה בקריאה ראשונה, ניתן יהיה להאריך את תוקפו של הצו המכריז על מרחב תכנון מיוחד (פעילות הוועדה המיוחדת חריש) לתקופה שלישית שלא תעלה על שנתיים ימים, וכעת היא תועבר לוועדת הכנסת שתכריע באיזו וועדה יתקיים המשך הדיון כהכנה להצבעה בקריאה שניה ושלישית.

במסגרת החוק הוצע לאפשר לראש הרשות, שהוא חבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, למנות במקומו כחבר מועצה את מהנדס הרשות המקומית. בנוסף כאמור, הוצע לקבוע, בהוראת שעה לשלוש שנים, כי יהיה ניתן להאריך את תוקפו של הצו המכריז על מרחב תכנון מיוחד לתקופה שלישית שלא תעלה על שנתיים.

החוק אושר חרף התנגדות מפלגת רע"מ החברה בקואליציה שהצביעה נגד ההצעה בטענה כי הדבר פוגע ברשויות הערביות הסמוכות לחריש, אודות להתגייסותם של מפלגות יהדות התורה, ש"ס, הליכוד והציונות הדתית, שחלקם הצביעו בעד ואחרים שנמנעו. עם זאת, חברת הכנסת אבתיסאם מראענה מ'העבודה' הצביעה גם בעד החוק".

ראש העיר יצחק קשת הגיב לאישור ההצעה בקריאה ראשונה ומסר, כי "בשיתוף פעולה חוצה מפלגות אישרה כעת הכנסת בקריאה ראשונה את החוק שקידמנו להארכת פעילות הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה בחריש. 20 חברי קואליציה ואופוזיציה הצביעו בעד, 6 ח"כים הצביעו נגד".

"תודה מיוחדת לשרת הפנים איילת שקד שהובילה את החקיקה ותודה גם לכל חברינו באופוזיציה - הליכוד, הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה, אשר באופן נדיר לא הצביעו נגד הקואליציה, וכל זאת למען חריש", הוסיף קשת.

במהלך הדיון אמר חבר הכנסת אחמד טיבי, כי "ההצעה שמביאים היום להצבעה, זה יצירת מרחב מיוחד לחריש. מן ממלכה, אוטונומיה, של חריש. המטרה בסופו של דבר היא להשתלט, באמצעות הוועדה המיוחדת הזאת, על אלפי דונמים מסביב של מייצר, ערערה, ברטעה, אום אל פאחם, כפר קרע, באקה. כל היישובים האלו מושפעים מהחלטות של הוועדה הזו - ולכן אנחנו מתנגדים לזה. זו הצעה דורסנית".

ח"כ אוסמה סעדי התנגד: "מי ששומע את הצגת הדברים חושב באמת שמדובר בתיקון תמים לחוק תכנון ובנייה שמחליפים נציגים בנציגים, מאריכים את הקמת מרחב תכנון מיוחד. למה אתם לא אומרים את האמת? למה אתם לא באים ואומרים שזה חוק מיוחד לחריש? זה חוק חריש שאתם באים ורוצים להפקיע אלפי דונמים מהישובים הערביים בסביבה, ולכן אנחנו מתנגדים".

לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה, כתבה שרת הפנים איילת שקד: "ראש מועצת חריש התקשר אליי כעת והודה לי על העברת החוק בקריאה ראשונה להארכת ועדת התכנון המיוחדת לצורך המשך קידום תנופת הבנייה. הבהרתי לו שנמשיך לעזור לחריש להתפתח, לגדול ולשגשג. תושבי חריש היקרים, אנחנו איתכם, יש לכם ישוב לתפארת שבקרוב יהפוך לעיר".