"נגררתי לזה": התקרית וההתנצלות שהגיעה בעקבותיה

יוסי לוז
כ"ז טבת ה'תשפ"א 11/01/21
לאחר עימות קל שהתפתח במהלך 'קבלת שבת' שנערכה ברחובה של עיר השבוע, תושב חילוני התנצל על המעשה: "הבלגן שסביב הצופרים גרם לי לאבד את זה. עצוב לי שהוּבלתי למצב הזה" • הבוקר נערכה פגישת סולחה עם רב קהילת 'לעבדך באמת' הרה"ג רבי אשר זגדון ונציגי הקהילה החרדית וזו הסתיימה באווירה חיובית

המאבק סביב השבת וצביונה של חריש בשבועות האחרונים הגביר את אש המחלוקת בעיר וגרר בעקבותיו תגובות חריגות שהגיעו מצד תושבים מהעיר, אשר לקחו את המאבק צעד אחד קדימה. בעקבות תקרית שאירעה בשבת האחרונה כתוצאה מההסתה נגד הציבור החרדי, נפגש פעיל חילוני עם רב קהילת 'לעבדך באמת' הרב אשר זגדון והתנצל על מה שאירע במהלך השבת.

בהתאם להנחיות הסגר ובמחאה על הזלזול בשבת במרחב הציבורי, בליל שבת האחרון ערכו מספר קהילות שוב קבלת שבת ברחובה של עיר. בהודעה שפורסמה קודם השבת הודיעו המארגנים על 'קבלת שבת' בסמוך לרחוב שוהם שבשכונת אבני חן, בפינת הרחובות ברקת מרגלית - ואכן ההיענות הייתה מרשימה ומקדשת שם שמים.

ההודעה שפורסמה בערב שבת

מנגד וכמידי שבוע גם בציבור הכללי ערכו מחאה משלהם, כהמשך למאבק נגד צופרי השבת. תחת הכותרת 'שומרים על הבית', נקראו התושבים 'החרדים לצביונה של העיר' לבוא וליטול חלק בהפגנה זו - אך בדומה לשבועות קודמים, היענות הייתה דלה ובהשתתפות עשרות בודדים של תושבים שיצאו לשיירת רכבים.

על אף מצג השווא ותמונות הראווה משיירת הרכבים, באמצעותם ניסו מטה המאבק החילוני להציג השתתפות רבה של תושבי העיר, מבדיקה שערכנו עולה כי במחאה השתתפו כמה עשרות בלבד. בנוסף, על אף הטענות כי ציבור שומרי השבת הביאו 'תגבורת' מחוץ לעיר, מתברר כי דווקא בצד החילוני היה מי שניסה לרתום תושבים מחוץ לעיר, על מנת שאלו יבואו ויסייעו להפר את שלוותה של השבת.

במהלך קבלת השבת אחד מתושבי העיר הגיע למקום ועורר מעט פרובוקציה ובתגובה הותקף על ידי מספר תושבים. בשיחה עם עדי ראיה למקרה הם טענו, כי "הוא עבר במקום כמה פעמים, בצורה פרובוקטיבית ומרגיזה, תוך השמעת מוזיקה והפרעה למתפללים".

בשיחה עם 'מהדריניוז חריש' התנצל אותו תושב והסביר: "אני לא נגד הדת ובאופן אישי עושה כל שבת קידוש. בליל שבת הייתה במקום המדובר חסימת כביש וזה גרם לי לאבד את זה, ואני באמת מצטער על זה שככה בן אדם כמוני מובל למצב כזה, בהשפעה ממה שקורה כאן בעיר".

אותו תושב הוסיף והתנצל בשיחה עם כותב השורות, תוך שהבהיר, כי "אני מאמין בחופש של כולם לחיות איך שרוצים ואיפה שהם רוצים. אני מאמין בזה שכל אחד יכול להסתובב בכל מקום בעיר, איך שבא לו ולעשות מה שהוא רוצה כשהוא לא פוגע באף אחד ובאף ציבור".

עם זאת נציין, כי על אף שמעמד התפילה נערך ברחובה של עיר, סיפרו חלק מהמשתתפים ל'מהדריניוז חריש', כי במקום עבר "רכב ללא כל הפרעה ואף נשים הלכו לתומם במקום ולא הותקפו חלילה על ידי מי מהמתפללים, אך הוא בחר להפריע ולהפחיד את הסובבים, כשפניו מכוסים".

בתשובה לטענות על כך שהגיע למקום רעול פנים הוא מסביר: "לא הייתי רעול פנים, פשוט הייתי עם מסיכה וכובע צמר תוך כדי ריצה. יש לי המון כבוד לדת ולדתיים. כל העניין עם הצופרים והבלגן שסביב זה גרם לי לאבד את זה. עצוב לי שהוּבלתי למצב הזה".

בעקבות התקרית ומתוך רצון להוביל לסיום הסאגה ולהביא להרגעת הרוחות בעיר, אותו תושב פנה לנציגי הקהילה, על מנת לבצע סולחה ובמהלך הבוקר, היום יום ראשון, נפגש עם הרב זגדון ונציגי הקהילה החרדית והביע את התנצלותו הכנה ורצונו להביא להשכנת השלום בעיר, כאשר לאחר מכן פרסם מכתב התנצלות ארוך ומפורט.

לאחר הפגישה אמר אותו תושב ל'מהדריניוז חריש': "אחרי שדיברתי עם הרב ונציגי הקהילה שהשתתפו בפגישה והסבירו את הצד של הציבור החרדי, חשוב לי להבהיר שוב שלא הייתה לי כל כוונה לפגוע או להפחיד ולהבהיל אף אחד. מכאן אפשר רק לעלות ואנחנו נעלה יחד כל הקהילות ונפתור את זה, אנחנו מסוגלים בעיר הזאת. יש כאן אנשים טובים".